دنیای تصویر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دنیای تصویر
سردبیرشورای سردبیری
سردبیران پیشینعلی معلم
دسته‌بندینشریه فرهنگی هنری
بسامدماهانه
نخستین شمارهبهمن ۱۳۷۱
شرکتدنیای تصویر
کشورایران
زبانفارسی
شاپا۱۰۲۳–۲۶۱۳-

مجله دنیای تصویر نشریه‌ای است که از سال ۱۳۷۱ با هدف توسعه فعالیت‌ها در حوزه ادبیات سینمایی تأسیس شد.[۱] صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر این نشریه از نخستین شماره در بهمن[۲] ۱۳۷۱ تا شماره ۲۷۲ در اسفند ۱۳۹۵ علی معلم بود.[۳] پس از درگذشت علی معلم، امتیاز نشریه و مدیرمسئولی آن به امید معلم منتقل شد.[۴] همچنین سردبیر، خبرنگاران و عکاسان این مجله معمولاً در جشنواره‌های داخلی و خارجی مانند جشنواره فیلم کن، جشنواره فیلم برلین[۵] و جشنواره فیلم ونیز[۶] شرکت می‌کنند.

دنیای تصویر که در قطع بزرگ‌تر از معمول ماهنامه‌ها چاپ می‌شود، خیلی زود توانست مخاطبان خود را جذب کند و با وجود مشکلات مالی در چند سال اول انتشار، به یکی از پرآگهی‌ترین مجلات سینمایی تبدیل شد و توانست به عنوان یک مجله خصوصی به حیات خود تا به امروز ادامه دهد.

معرفی فیلم‌های روز جهان به‌طور مفصل و انتشار ویژه نامه‌های مختلف دربارهٔ سینمای ایران و جهان مخاطب خاص خود را به این ماهنامه جلب کرد.

جشن حافظ[ویرایش]

جشن دنیای تصویر یا جشن حافظ نام مراسمی است که هر سال توسط علی معلم مدیر مسئول و سردبیر مجله سینمایی دنیای تصویر در ایران برگزار می‌شود. اولین دوره این جشن سال ۱۳۷۶ برگزار شد. هیئت داوران جشن دنیای تصویر ترکیب نه نفره‌ای از نویسندگان و منتقدان سینمایی دنیای تصویر هستند. کلیه فیلم‌های سینمایی ایرانی نمایش داده شده در سینماهای کشور و مجموعه‌های داستانی تلویزیونی و ویدئویی صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند مورد داوری قرار می‌گیرند و نامزدها از میان ۷۸ فیلم اکران شده سال گذشته انتخاب می‌شوند. جایزه این جشن، تندیس حافظ نام دارد.

توقیف و انتشار مجدد[ویرایش]

در اواخر سال ۱۳۸۶ امتیاز چاپ نشریه توسط مراجع قضایی باطل شد و دنیای تصویر تا شهریور ۱۳۸۸ چاپ نمی‌شد (بجز یک شماره در نوروز ۸۷) که در این زمان مجوز انتشار نشریه رفع توقیف شد و از آن زمان بدون وقفه در دسترس خوانندگان بوده‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۰۵.
  2. «کوتاه، دربارهٔ نشریات سینمایی ایران». روزنامه اطلاعات. ۲۰ بهمن ۱۳۸۷.
  3. «آغازی با فرامرز قریبیان، پایانی با حمید فرخ‌نژاد/ اولین و آخرین شماره نشریه علی معلم». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۰۵.
  4. «انتقال امتیاز «دنیای تصویر» به فرزند علی معلم». http://www.isna.ir/news/96020301850/انتقال-امتیاز-دنیای-تصویر-به-فرزند-علی-معلم. ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶. پیوند خارجی در |ناشر= وجود دارد (کمک)
  5. «علی معلم از فیلم برگزیده جشنواره فیلم برلین گفت | فیلم». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۰۵.
  6. «علی معلم از جشنواره ونیز امسال می‌گوید». http://www.akairan.com/filme/newsfilm/film20161172317493339.html. ۱۲ شهریور ۱۳۹۵. پیوند خارجی در |ناشر= وجود دارد (کمک)