دنیای تصویر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دنیای تصویر
سردبیر شورای سردبیری
سردبیران پیشین علی معلم
دسته‌بندی نشریه فرهنگی هنری
بسامد ماهانه
نخستین شماره بهمن ۱۳۷۱
شرکت دنیای تصویر
کشور ایران
زبان فارسی
شاپا ۱۰۲۳–۲۶۱۳-

مجله دنیای تصویر نشریه‌ای است که از سال ۱۳۷۱ با هدف توسعه فعالیت‌ها در حوزه ادبیات سینمایی تأسیس شد.[۱] صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر این نشریه از نخستین شماره در بهمن[۲] ۱۳۷۱ تا شماره ۲۷۲ در اسفند ۱۳۹۵ علی معلم بود.[۳] پس از درگذشت علی معلم، امتیاز نشریه و مدیرمسئولی آن به امید معلم منتقل شد.[۴] همچنین سردبیر، خبرنگاران و عکاسان این مجله معمولاً در جشنواره‌های داخلی و خارجی مانند جشنواره فیلم کن، جشنواره فیلم برلین[۵] و جشنواره فیلم ونیز[۶] شرکت می‌کنند.

دنیای تصویر که در قطع بزرگ‌تر از معمول ماهنامه‌ها چاپ می‌شود، خیلی زود توانست مخاطبان خود را جذب کند و با وجود مشکلات مالی در چند سال اول انتشار، به یکی از پرآگهی‌ترین مجلات سینمایی تبدیل شد و توانست به عنوان یک مجله خصوصی به حیات خود تا به امروز ادامه دهد.

معرفی فیلم‌های روز جهان به طور مفصل و انتشار ویژه نامه‌های مختلف دربارهٔ سینمای ایران و جهان مخاطب خاص خود را به این ماهنامه جلب کرد.

جشن حافظ[ویرایش]

جشن حافظ

جشن حافظ نام مراسمی است که هر سال توسط علی معلم مدیر مسئول و سردبیر مجله سینمایی دنیای تصویر در ایران برگزار می‌شود. اولین دوره این جشن سال ۱۳۷۶ برگزار شد. هیئت داوران جشن دنیای تصویر ترکیب نه نفره‌ای از نویسندگان و منتقدان سینمایی دنیای تصویر هستند. کلیه فیلم‌های سینمایی ایرانی نمایش داده شده در سینماهای کشور و مجموعه‌های داستانی تلویزیونی و ویدئویی صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند مورد داوری قرار می‌گیرند و نامزدها از میان ۷۸ فیلم اکران شده سال گذشته انتخاب می‌شوند. جایزه این جشن، تندیس حافظ نام دارد.

توقیف و انتشار مجدد[ویرایش]

در اواخر سال ۱۳۸۶ امتیاز چاپ نشریه توسط مراجع قضایی باطل شد و دنیای تصویر تا شهریور ۱۳۸۸ چاپ نمی‌شد (بجز یک شماره در نوروز ۸۷) که در این زمان مجوز انتشار نشریه رفع توقیف شد و از آن زمان بدون وقفه در دسترس خوانندگان بوده‌است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نشریه فرهنگی هنری دنیای تصویر». بازبینی‌شده در 2017-06-05. 
  2. «کوتاه، دربارهٔ نشریات سینمایی ایران». روزنامه اطلاعات، یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۷. 
  3. «آغازی با فرامرز قریبیان، پایانی با حمید فرخ‌نژاد/ اولین و آخرین شماره نشریه علی معلم». بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۰۵. 
  4. «انتقال امتیاز «دنیای تصویر» به فرزند علی معلم». http://www.isna.ir/news/96020301850/انتقال-امتیاز-دنیای-تصویر-به-فرزند-علی-معلم،+3 اردیبهشت 1396. 
  5. «علی معلم از فیلم برگزیده جشنواره فیلم برلین گفت | فیلم». بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۰۵. 
  6. «علی معلم از جشنواره ونیز امسال می‌گوید». http://www.akairan.com/filme/newsfilm/film20161172317493339.html،+12 شهریور 1395.