جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۵°۳۰′ شمالی ۵۱°۳۲′ شرقی / ۲۵.۵۰۰°شمالی ۵۱.۵۳۳°شرقی / 25.500; 51.533

جام جهانی ۲۰۲۶
جزئیات مسابقات
تعداد تیم‌ها ۴۸ (از ۶ کنفدراسیون‌)

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ بیست و سومین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال است که میزبان آن تاکنون (سال [۱2018]] میلادی) معلوم نشده است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته، در سال ۲۰۲۶ میلادی برگزار خواهد شد. فیفا سهمیه پیشنهادی برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ را ۴۸ تیم اعلام کرد و براساس آن، اروپا ۱۶، آسیا ۸، آفریقا ۹، آمریکای جنوبی ۶، آمریکای شمالی ۶ و اقیانوسیه یک سهمیه خواهند داشت.[۱]

انتخاب میزبان[ویرایش]

فیفا در روز ۳۰ می سال ۲۰۱۵، اعلام کرد که دیگر سیاست عدم پذیرش میزبانی از دو کنفدراسیون میزبان دو دورهٔ قبل خود را در گزینش میزبان مسابقات جام جهانی ادامه نخواهد داد. پس از آن، سیاست فیفا در انتخاب میزبان رقابت‌های جام جهانی، به این شکل درآمد که هر کشوری، تنها در صورتی می‌تواند برای میزبانی جام جهانی فوتبال نامزد شود که تنها جام جهانی قبلی، در کشورهایی که با کشور مورد نظر در یک کنفدراسیون قرار دارند، برگزار نشده باشد. با توجه به معلوم بودن میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ (قطر)، می‌توان گفت که میزبان رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۶، قطعاً از کنفدراسیون فوتبال آسیا نخواهد بود. همچنین فیفا، با انتخاب بیش از یک کشور به عنوان میزبان جام جهانی، مخالفتی ندارد؛ که این اتفاق در جام جهانی ۲۰۰۲ برای کره جنوبی و ژاپن رخ داد. البته در این صورت، بر خلاف جام جهانی ۲۰۰۲، کمیته واحدی باید مسئولیت برگزاری مسابقات را بر عهده بگیرد (در جام جهانی ۲۰۰۲ دو کمیته مستقل بر برگزاری رقابت‌ها نظارت می‌کردند).

نامزدهای تأیید شده برای میزبانی[ویرایش]

کونکاکاف[ویرایش]

در ژوئیه سال ۲۰۱۲ میلادی، رئیس اتحادیه فوتبال کانادا، ویکتور مونتاگلیانی، آمادگی کانادا را برای برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام کرد. او اظهار داشت که اتحادیه فوتبال کانادا، به طور شفاهی به فیفا اعلام کرده است که در اولین زمان انتخاب میزبان جام جهانی پس از آن زمان، که به منظور انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ خواهد بود، پیشنهاد رسمی خود را برای دریافت این میزبانی ارائه خواهد کرد. کانادا تا به حال تجربه میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال زیر ۱۷ سال و جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال و نیز جام جهانی فوتبال زنان زیر ۲۰ سال را داشته است و همچنین، مسابقات جام جهانی فوتبال زنان در سال ۲۰۱۵ را نیز میزبانی کرد. در اکتبر ۲۰۱۳، مونتاگلیانی تمایل کانادا را برای برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۶ تأیید کرد؛ همچنین در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۴، اتحادیه فوتبال کانادا، نامزد شدن برای این میزبانی را رسماً تأیید نمود.

در سپتامبر سال ۲۰۱۲، رئیس فدراسیون فوتبال مکزیک، جاستینو کامپیان، اعلام کرد که فدراسیون فوتبال مکزیک، برنامه‌هایی برای دریافت میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۶ دارد. مکزیک قبلاً در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۶، عهده‌دار میزبانی این رقابت‌ها بوده است. در اکتبر سال ۲۰۱۳، رئیس دسته برتر فوتبال مکزیک اظهار داشت که کشورش مایل است تا با ایالات متحده آمریکا، به طور مشترک میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۶ را بر عهده بگیرد.

آمریکای جنوبی[ویرایش]

در مارس سال ۲۰۱۰، آلوارو اوریبه، رئیس جمهور وقت کلمبیا، آمادگی کلمبیا برای میزبانی جام جهانی را اعلام کرد. در فینال رقابت‌های جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال در سال ۲۰۱۱ که در کلمبیا برگزار شد، سپ بلاتر، رئیس وقت فیفا، اظهار داشت که کلمبیا برای برگزاری جام جهانی آماده است. گفتنی است که پیش‌تر کلمبیا برای میزبانی جام جهانی ۱۹۸۶ انتخاب شده بود، اما بعداً میزبانی از آنها پس گرفته شد. پس از آن، کلمبیا توانست میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال در سال ۲۰۱۱ و جام جهانی فوتسال ۲۰۱۶ را به دست آورد. در ژوئیه سال ۲۰۱۰، پرو پیشنهاد میزبانی مشترک این رقابت‌ها به همراه کلمبیا و اکوادور را مطرح کرد و اوریبه نیز در قبال این پیشنهاد واکنش مثبتی نشان داد؛ او اظهار داشت: «هر پیشنهاد مثبتی از جانب ما مورد استقبال قرار می‌گیرد.».

نامزدهای احتمالی[ویرایش]

رئیس فدراسیون فوتبال آمریکا، سونیل گولاتی، اعلام کرده است که اگر روند انتخاب میزبان مسابقات جام جهانی آزادانه‌تر و منصفانه‌تر باشد، ایالات متحده دریافت میزبانی این مسابقات را به طور جدی دنبال خواهد کرد. ایالات متحده پیش از این مسابقات جام جهانی را در سال ۱۹۹۴ میزبانی کرده است.

چگونگی راهیابی به مسابقات[ویرایش]

چگونگی انجام مسابقات انتخابی برای جام جهانی ۲۰۲۶، هنوز معلوم نیست. تمام ۲۰۹ عضو فعلی فیفا می‌توانند در این مسابقات انتخابی شرکت کنند. میزبان مسابقات نیز مطابق معمول، به طور خودکار و بدون شرکت در مسابقات انتخابی، به جام جهانی راه خواهد یافت.

منابع[ویرایش]