جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶
Coupe du Monde de la FIFA - Canada/États-Unis/Mexique 2026
2026 FIFA World Cup Canada/Mexico/United States
Copa Mundial de la FIFA Canadá/Estados Unidos/México 2026
USA-Canada-Mexico 2026 World Cup Bid Logo.svg
نشان‌وارهٔ کاندیداتوری
جزئیات مسابقات
کشورهای میزبان  کانادا
 مکزیک
 ایالات متحده آمریکا
تاریخ برگزاری ژوئنژوئیه ۲۰۲۶
خردادتیر ۱۴۰۵
تعداد تیم‌ها ۴۸ (از ۶ کنفدراسیون‌)
تعداد ورزشگاه‌ها ۱۶ (در ۱۶ شهر)
آمار مسابقات

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ بیست و سومین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال است که میزبان آن در سال ۲۰۱۸ مشخص شد و کانادا، مکزیک و ایالات متحده آمریکا به صورت مشترک میزبان هستند. در بین این میزبانان فقط کانادا تجربه میزبانی جام جهانی را ندارد؛ چون کشور مکزیک ۲ بار و ایالات متحده آمریکا نیز یک بار میزبان جام جهانی بوده اند.

سهمیه قاره‌ها[ویرایش]

فیفا سهمیه پیشنهادی برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ را ۴۸ تیم اعلام کرد؛ سهمیه‌ها بدین شکل است:

انتخاب میزبان[ویرایش]

فیفا در روز ۳۰ می سال ۲۰۱۵، اعلام کرد که دیگر سیاست عدم پذیرش میزبانی از دو کنفدراسیون میزبان دو دورهٔ قبل خود را در گزینش میزبان مسابقات جام جهانی ادامه نخواهد داد. پس از آن، سیاست فیفا در انتخاب میزبان رقابت‌های جام جهانی، به این شکل درآمد که هر کشوری، تنها در صورتی می‌تواند برای میزبانی جام جهانی فوتبال نامزد شود که تنها جام جهانی قبلی، در کشورهایی که با کشور مورد نظر در یک کنفدراسیون قرار دارند، برگزار نشده باشد. با توجه به معلوم بودن میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ (قطر)، می‌توان گفت که میزبان رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۶، قطعاً از کنفدراسیون فوتبال آسیا نخواهد بود. همچنین فیفا، با انتخاب بیش از یک کشور به عنوان میزبان جام جهانی، مخالفتی ندارد؛ که این اتفاق در جام جهانی ۲۰۰۲ برای کره جنوبی و ژاپن رخ داد. البته در این صورت، بر خلاف جام جهانی ۲۰۰۲، کمیته واحدی باید مسئولیت برگزاری مسابقات را بر عهده بگیرد (در جام جهانی ۲۰۰۲ دو کمیته مستقل بر برگزاری رقابت‌ها نظارت می‌کردند). برای انتخابات نهایی میزبان جام 2026 کشور های آمریکا , کانادا , مکزیک (به طور مشترک) و مراکش کاندید شدند که کشورهای آمریکای شمالی با قاطعیت به عنوان میزبان انتخاب شدند.

چگونگی راهیابی به مسابقات[ویرایش]

چگونگی انجام مسابقات انتخابی برای جام جهانی ۲۰۲۶، هنوز معلوم نیست. تمام ۲۱۱ عضو فعلی فیفا می‌توانند در این مسابقات انتخابی شرکت کنند. میزبان مسابقات نیز مطابق معمول، به‌طور خودکار و بدون شرکت در مسابقات انتخابی، به جام جهانی راه خواهد یافت.

منابع[ویرایش]