بوآ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Boa
بوآ.jpeg
Boa constrictor, B.  constrictor
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
زیرراسته: مار
تیره: اژدرماران
زیرخانواده: Boinae
سرده: Boa
کارل لینه، ۱۷۵۸
مترادف
  • Boa - Linnaeus, 1758
  • Constrictor - Laurenti, 1768
  • Pelophilus - A.M.C. Duméril & Bibron, 1844
  • Sanzinia - Gray, 1849
  • Acrantophis - Jan In Jan & Sordelli, 1860[۱]

بوآ یک مار سمی است که با کمک‌گرفتن از ماهیچه‌های قدرتمندی که دارد شکار را خفه کرده و کل بدن شکار را یکجا می‌بلعد و پس از آن برای هفته‌ها و گاه ماه‌ها بدون غذا به زندگی خود ادامه می‌دهند.[۲] بنا بر گفتهٔ دانشگاه میشیگان درازترین مار بوآ ۱۳ فوت (۴ متر) و وزن آن حداکثر تا ۱۰۰ پوند (۴۵٫۳ کیلوگرم) ثبت شده‌است. دو نوع معروف از بوآ کانستریکتور ،بوآ ی imperator بالغ ماده از ۶ تا ۸ فوت طول و جنس نر آن از ۵ تا ۷ فوت طول دارد، و بوآی دم قرمز بالغ ماده از ۷ تا ۱۰ فوت و جنس نر آن از ۶ تا ۸ فوت طول دارد. دلیل درازتر بودن نوع ماده اُرگان‌های جنسی این جانور می‌باشد که به بقای آن کمک می‌کند و دم جنس نر درازتر است بدلیل بدن کوتاه‌تر آن. [۱] بوآی بالغ می‌تواند از یک خرگوش، گراز، گوزن یا حتی دیگر مارها و سایر پستانداران و جوندگان بزرگ تغذیه کند و حتی گزارش شده که یک کایمن سیاه (نوعی تمساح در آمریکای جنوبی) را شکار کند و ببلعد. یکی از اعضای خانوادهٔ بوآ، آناکوندای سبز آمریکای جنوبی، صدها کیلوگرم وزن داشته و به عنوان غول پیکرترین مار در جهان شناخته شده‌است. مار پیتون شاید طولی بیشتر از آناکوندای سبز داشته باشد اما قطر زیاد بدن آناکوندا وزن این مار را دو برابر وزن مارهای پیتون ساخته‌است. آناکوندای سبز می‌تواند تا طول ۸٫۸ متری و وزن ۲۲۷ کیلوگرمی رشد کند و شعاع بدن این جاندار گاه به ۳۰ سانتی‌متر نیز می‌رسد. آناکونداهای ماده معمولاً بزرگ‌تر از نرها هستند و دیگر انواع این گونه از مارها معمولاً به رنگ‌های زرد با لکه‌های تیره دیده می‌شوند. این مار در جنگل‌های گرمسیری آمازون و در محیط‌های مرطوب مانند مرداب‌ها زندگی می‌کند. ابعاد عظیم بدن این مارها به واسطهٔ تغذیه از خوک‌ها، آهوها، پرنده‌ها، لاکپشت‌ها، جوندگان، سوسمارها و حتی برخی از بچه‌پلنگ‌ها رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شود.

آناکونداهای ماده در هر بار تخم‌گذاری ده‌ها آناکوندای دیگر به وجود آورده که طول هر یک از این مارهای نوزاد ۶۰ سانتی‌متر است. آناکوندا از بدو تولد قدرت شنا و شکار کردن دارد و طول عمر این جاندار در حدود ۱۰ سال تخمین زده شده‌است. محدودهٔ جغرافیایی موجود در امریکای مرکزی و جنوب آمریکا و مکزیک.

نکتهٔ جالب دربارهٔ مارهای بوا این است که بعضی از آن‌ها بچهٔ خود را به دنیا می‌آورند (تخم‌گذار نیستند).

ساحران هندوستانی این گونه از مارها را از زمان قدیم به هندوستان منتقل می‌کنند و با استفاده از تولید مثل و تکثیر این نوع گونه، از این نوع مار مهره‌های بزرگی از آن تولید می‌کنند و به عقیدهٔ آن‌ها این نوع مهره قوی‌ترین نوع مهره مار می‌باشد.

این مارها پرخاشگر نیستند و در آفریقا ،آسیا ،استرالیا و کل قارهٔ آمریکا یافت می‌شوند.

منابع

  1. McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999. Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference, vol. 1. Herpetologists' League. 511 pp. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume).
  2. اوبلاکر، خزندگان و دوزیستان، موسسهٔ انتشارات قدیانی