اژدرماران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اژدرماران
Boa constrictor (2).jpg
بوآی دم‌قرمز[۱]
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
زیرراسته: ماران
فروراسته: ناکورماریان
تیره: اژدرماران
گری، ۱۸۲۵
مترادف
  • Boidae - گری، ۱۸۲۵[۲]

اَژدَرماران یا مارهای بوآ[۳] نام خانواده‌ای از مارها است.

این خانواده در فروراسته ناکورماریان[۴] قرار دارد.

مار بوآ و آناکوندا از معروف‌ترین گونه‌ها در این خانواده هستند.

مشخصات

طول بدن این مارها معمولاً از 5 تا 9 متر متغیر است ولی گاهی بیشتر از 10 متر هم دیده شده است.قطر بدن نیز از 25 تا 30 سانتیمتر متغیر است.پوزه این مارها مملو از حسگر های مادون قرمز است که با آنها میتوانند گرمای بدن هر موجود خونگرمی را از فواصل نزدیک تشخیص دهند.

شکار

این موجودات به دلیل طرز شکارکردن، از مخوف‌ترین شکارچیان هستند.آنها بخاطر دارا بودن حسگر های مادون قرمز متعدد در پوزه خود،حتی قادر به شکار کردن در تاریکی مطلق هستند. وقتی که شکاری در نزدیکی خود رویت کنند،به سرعت به دور شکار خود می پیچند و آن را را با ماهیچه‌های خود محکم میگیرند. اینکار مانع نفس کشیدن شکار و در نهایت موجب خفگی و مرگ آن میشود. هنگامی که مار از مرگ قربانی مطمئن شد،آنرا به‌طور درسته می بلعد.در معده این مارها اسید غلیظی برای هضم حتی سخت‌ترین استخوان ها وجود دارد.

تغذیه

تیره اژدرماریان بر خلاف دیگر مارها از حیوانات بزرگتری استفاده می‌کنند مانند آهو،گوزن گورخر،خرگوش و همچنین مارهای دیگر.البته این مارهادر صورت نداشتن غذا به خوردن موش‌ها و پرندگان هم روی می‌آورند. اگر شکار بزرگی داشته باشند می‌توانند پس از آن شکار تا یک سال بدون تغذیه زنده بمانند.

منابع

  1. Boa constrictor
  2. McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999. Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference, vol. 1. Herpetologists' League. 511 pp. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume).
  3. Boidae
  4. Alethinophidia
  • Wikipedia contributors, "Boidae," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed August 9, 2008).