بهیار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بهیاری)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بهیار
Krankenschwester Janine01.jpg
بهیار
نام حرفه بهیار
نوع
بهداشت و درمان
زمینهٔ فعالیت
پرستاری، بهداشت
مهارت‌ها کمک برای بازیابی سلامت و بهبود شکل زندگی بیمار
تحصیلات موردنیاز
دیپلم بهیاری
شغل‌های مرتبط
ماما ، پرستار

بهیار (به انگلیسی: Practical Nurse) عضوی از گروه پزشکی است که در امر مراقبت و درمان بیماران شرکت دارد. در تعریف رسمی بهیاری این گونه تعریف می‌شود:

«بهیاری بعنوان یکی از شاخه‌های علوم و خدمات پزشکی آمیزه‌ای است از دانش پرستاری، مهارت فنی و اخلاق و عواطف انسانی و انضباط ویژه که در قالب شرح وظایف خاص خدمات بهداشتی درمانی در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آسایشگاه‌ها، اورژانس‌ها و مراکز بهداشتی درمانی به مددجویان ارائه خدمات می‌نمایند.»

شرح وظایف بهیاری از وظایف اداره کل امور پرستاری وزارت بهداشت و درمان می‌باشد.

هماهنگی کار تیم پرستاری در رابطه با برنامه‌ریزی برنامه کار پرستاران و بهیاران و کمک‌بهیاران و سایر کارکنان خدماتی و هماهنگ کردن کار گروه‌های دیگر در رابطه با تیم درمان مثل مشاوره با قسمت‌های مختلف تغذیه، مددکاری، آزمایشگاه، فیزیوتراپی و غیره بر عهده سرپرستار است.

کار بهیاران از دورترین روستاها شروع می‌شود تا بزرگ‌ترین مراکز بیمارستانی دولتی و حتی در اورژانس‌های جاده‌ای انجام وظیفه می‌نمایند. امروزه معمولاً بهیاری معادل مدرک دیپلم تلقی می‌شود.[۱][۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «بهیار». دانشنامه رشد، ۰۱ اسفند ۱۳۸۴. 
  2. «بهیاران دارای مدرک دیپلم بهیاری می‌توانند از تسهیلات ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی برخوردار شوند.». پزشکان بدون مرز، تیر ۲۰, ۱۳۸۵. 
  3. «تاریخچه بهیاری». هنرستان بهیاری پسرانه امام علی (ع)، ۱۳۸۹-۸-۵.