پرستار بیهوشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرستار بیهوشی
US Navy 030425-N-2382W-004 Lt. Bob Hawkins, Nurse-Anesthetist administers a local anesthetic to an injured Marine prior to surgery aboard USS Kearsarge (LHD 3).jpg
نام حرفه
  • پروانه پرستاری
  • پرستار بیهوشی
نوع
کارشناسی پرستاری
زمینهٔ فعالیت
پزشکی, پرستاری
تحصیلات موردنیاز

پرستاری بیهوشی (به انگلیسی: Nurse anesthetist) به افرادی گویند که در منطقه استریل و حفاظت شده بیمارستانی انجام وظیفه می‌کنند.

  • فارغ التحصیلان این رشته دارای مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکترا هستند. بیهوشی همچنین یکی از تخصصهای پزشکی می‌باشند که محل اصلی فعالیتشان اتاق عمل و بخشهای مراقبت ویژه بیماران است.

کارشناسی هوشبری[ویرایش]

پذیرش در مقطع کارشناسی پیوستهٔ هوشبری، از سال ۱۳۸۷ آغاز شده است. پیش از این در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته پذیرش انجام می‌شد. کارشناس هوشبری، در اتاق عمل نقش پرستار بیهوشی را دارد که با متخصص بیهوشی همکاری می‌کند. نقش اصلی کارشناس بیهوشی، آماده‌سازی اتاق عمل و تجهیزات و داروها جهت بیهوش کردن بیمار قبل از عمل است. روش بیهوشی در اعمال جراحی‌های مختلف و افراد مختلف با سن و شرایط مختلف، متفاوت است. بطور مثال برای عمل جراحی آرتروپلاستی (ترمیم مفصل زانو) یا سزارین و... اغلب از روش بی‌حسی اسپاینال (نخاعی) استفاده می‌شود که در این مورد کارشناس نقش چندانی ندارد و فقط به آماده‌سازی وسایل و مانیتورینگ بیمار حین عمل می‌پردازد. کارشناس بیهوشی در زمان ایست قلبی بیمار به دلیل داشتن زمان آزاد و عدم انجام فعالیت خاص، به متخصص جهت CPR کمک می‌کند و بیشتر نقش حمایت تنفسی را به عهده دارد.

گروه‌های آموزشی هوشبری[ویرایش]

گروه آموزشی هوشبری دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از سال ۱۳۷۲ به آموزش دانشجویان در رشته هوشبری پرداخته است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «معرفی گروه هوشبری». دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز. بازبینی‌شده در ۱ خرداد ۱۳۹۲.