بهیار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پروژه پرستاری این مقاله بخشی از پروژه پرستاری است. این پروژه به منظور ایجاد، گسترش و تکمیل مقاله‌های مربوط به پرستاری آغاز شده است. شما می‌توانید با رفتن به صفحه اصلی پروژه از جزئیات آن مطلع شده و در صورت تمایل با آن همکاری کنید.
بهیار

بهیار(به انگلیسی: Nurse's aide) عضوی از گروه پزشکی است که زیر نظر پرستار در امر مراقبت و درمان بیماران شرکت دارد. در تعریف رسمی بهیاری این گونه تعریف می‌شود:

«بهیاری بعنوان یکی از شاخه‌های علوم و خدمات پزشکی آمیزه‌ای است از دانش پرستاری، مهارت فنی و اخلاق و عواطف انسانی و انضباط ویژه که در قالب شرح وظایف خاص خدمات بهداشتی درمانی در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آسایشگاه‌ها، اورژانس‌ها و مراکز بهداشتی درمانی به مددجویان ارائه خدمات می‌نمایند.»

شرح وظایف بهیاری از وظایف اداره کل امور پرستاری وزارت بهداشت و درمان می‌باشد.

هماهنگی کار تیم پرستاری در رابطه با برنامه‌ریزی برنامه کار بهیاران و کمک‌بهیاران و سایر کارکنان خدماتی و هماهنگ کردن کار گروه‌های دیگر در رابطه با تیم درمان مثل مشاوره با قسمت‌های مختلف تغذیه، مددکاری، آزمایشگاه، فیزیوتراپی و غیره بر عهده پرستار است.

کار بهیاران از دورترین روستاها شروع می‌شود تا بزرگ‌ترین مراکز بیمارستانی دولتی و حتی در اورژانس‌های جاده‌ای انجام وظیفه می‌نمایند. امروزه معمولاً بهیاری معادل مدرک دیپلم تلقی می‌شود.[۱][۲][۳]

دپیلم بهیاری زیر گروه دپیلم تجربی می باشد و بیش از 90% دروس اصلی و تخصصی دپیلم تجربی و بهیاری با هم یکی می باشد. دپیلم تجربی کامل تر و جامع تر از دپیلم بهیاری می باشد چون دارای دوره پیش دانشگاهی بعد از اخذ دپیلم می باشد که دپیلم بهیاری فاقد دوره پیش دانشگاهی می باشد . اما فارغ التحصیلان دپیلم بهیاری می توانند در رشته علوم تجربی در مقطع پیش دانشگاهی ثبت نام کرده و متقاضی تحصیل رشته های پرستاری و سایر رشته های علوم تجربی در دانشگاهها شوند. دروس عمومی در کنکور سراسری در گروه آزمایشی علوم تجربی (فارغ التحصیلان علوم تجربی و بهیاری) زبان و ادبیات فارسی ، زبان عربی ، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی دروس تخصصی در کنکور سراسری در گروه آزمایشی علوم تجربی (فارغ التحصیلان علوم تجربی و بهیاری) زیست شناسی، فیزیک ، شیمی ، زمین شناسی و ریاضی می باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «بهیار». دانشنامه رشد، ۰۱ اسفند ۱۳۸۴. 
  2. «بهیاران دارای مدرک دیپلم بهیاری می‌توانند از تسهیلات ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی برخوردار شوند.». پزشکان بدون مرز، تیر ۲۰, ۱۳۸۵. 
  3. «تاریخچه بهیاری». هنرستان بهیاری پسرانه امام علی (ع)، ۱۳۸۹-۸-۵. 
  • واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان وادب فارسی
  • هنرستان بهیاری، بازدید: نوامبر ۲۰۰۹.