بزرگراه شهید دوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بزرگراه شهید دوران
اطلاعات مسیر
طول۴ کیلومتر (۲٫۵ مایل)
تقاطع‌های بزرگ
انتهای شرقی خیابان دماوند
(چهار راه تهرانپارس)
انتهای غربی بزرگراه شهید یاسینی
موقعیت
شهرهای بزرگتهران
سامانه بزرگراهی
بزرگ‌راه‌های ایران
آزادراه‌ها

بزرگراه شهید دوران (نام پیشین: اتوبان اسب‌دوانی، اتوبان هجرت) بزرگراهی در شرق تهران است که از تقاطع خیابان دماوند واقع در ضلع جنوبی چهار راه تهرانپارس آغاز که به‌صورت پل روگذر از بزرگراه شهید یاسینی در کنار بوستان سرخه حصار امتداد یافته و پس از طی بیش از چهار کیلومتر و عبور مجدد از پل روگذر بزرگراه شهید یاسینی در حوالیمیدان میوه و تره بار پیروزی به محله تهران نو متصل می‌شود ولی مسیر ورودی جنوب به شمال از بزرگراه شهید یاسینی منشعب می‌شود. این بزرگراه قبل از ساخت بزرگراه شهید یاسینی به ابتدای بزرگراه بسیج و خیابان پیروزی حوالی میدان سابق شهید کلاهدوز که هم‌اکنون تقاطع غیر همسطح شده، متصل می‌شد.

تقاطع ها و اتصالات[ویرایش]

از شمال به جنوب
خیابان دماوند
سامانه اتوبوس تندرو تهران ایستگاه چهارراه تهرانپارس
بزرگراه شهید یاسینی
خیابان خاقانی
بزرگراه شهید یاسینی
از جنوب به شمال

نام‌گذاری[ویرایش]

بزرگراه شهید دوران به افتخار خلبان ایرانی، عباس دوران نام‌گذاری شده‌است. وی در جریان جنگ ایران و عراق، جنگنده فانتوم خود را پس از مورد اصابت قرار گرفتن توسط موشک‌های ضدهوایی عراق، به هتل محل برگزاری کنفرانس سران غیرمتعهدها در بغداد کوبید و با این کار موجب شد تا با ناامن جلوه‌دادن بغداد، برگزاری اجلاس از بغداد به دهلی نو منتقل شود.

اماکن مهم[ویرایش]

ستاد مرکزی نیروی دریایی سپاه پاسداران در این بزرگراه قرار دارد.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  • راه خودرو، نقشهٔ ویژهٔ ترافیکی تهران (مخصوص خودرو)، گروه طلایی کیش، تهران: ۱۳۸۳، نقشهٔ ۱۱. بر پایه نقشه‌های ۴۶–۶۳ و ۸۹ اطلس کامل تهران-۸۵، تهران: مؤسسه گیتاشناسی، نوروز ۱۳۸۵.