اصل هویگنس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در نورشناسی اصل هویگنس (و فرسنل) روشی برای تحلیل انتشار موج است. اصل هویگس روشی برای بررسی انتشار موج در میدان راه دور و شکست آن در میدان نزدیک است. این اصل می گوید هر نقطه ای بر روی جبهه ی موج را می توان به عنوان منبع موج کروی در نظر گرفت. میدان در فواصل آتی را می توان از جمع میدان تولید شده توسط این منابع کروی محاسبه کرد.

تاریخچه[ویرایش]

شکست نور از دید اصل هویگنس

اولین گام در خصوص این مسئله مقاله‌ای بود که در سال ۱۹۶۰/۱۰۶۹ تحت عنوان رساله در باب نور (Traite De Lumiere) منتشر شد، که فیزیکدان هلندی به نام کریستیان هویگنس یازده سال پیش از آن تاریخ آن را نوشته بود. آنچه را که او در این مقاله اعلام کرده بود حالا به نام اصل هویگسن معروف است.

مضمون اصل هویگنس[ویرایش]

هر نقطه روی جبهه موج اولیه همانند یک چشمه امواج کروی ثانویه عمل می‌کند. بطوریکه جبهه موج اولیه در لحظه بعدی پوش این موجکهای ثانویه است. افزون بر این، این موجکها با این سرعت و فرکانس مساوی با سرعت و فرکانس موج اولیه در هر نقطه از فضا به پیش می‌روند. اگر محیط همگن باشد، این موجکها می‌توانند با شعاعهای متناهی تشکیل شوند. در صورتیکه اگر محیط ناهمگن باشد، موجکها به ناچار شعاعهای بینهایت کوچکی خواهند داشت.این می‌تواند به صورت عددی با انتگرال کیرشهف-فرنل نشان داده شود

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • دانشنامه رشد