استقرای ریاضی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اصل استقراء ریاضی شیوه‌ای برای اثبات قضایای ریاضی بر روی اعداد طبیعی است. این شیوه (استقراء ساده) از دو مرحله تشکیل شده‌است. در مرحله اول درستی قضیه‎ برای عددی پایه به اثبات می‌رسد. حال می‌دانیم که لااقل برای تعدادی از ابتدای اعداد طبیعی ‎‎ درست است. اکنون با فرض آنکه ‎‎ برای حکم درست باشد، درستی ‎‎ را نتیجه می‌گیریم. این روش اثبات برای اولین بار توسط ریاضی‌دان ایرانی ابوبکر کرجی معرفی شده بود.

استقرای کامل[ویرایش]

نوعی از استقرای ریاضی، که استقرای کامل (یا استقرای قوی یا روش استقرای ارزش ها)نامیده می‌شود، می گوید که در مرحله دوم ممکن است ما فرض کنیم که نه تنها این حالت برای n = k صحیح است بلکه برای همه nهای کمتر یا مساوی با k نیز درست می‌باشد.

استقرای کامل زمانی که موارد متعددی از فرض استقرائی برای هر مرحله استقرا مورد نیاز است، بسیار مفید است. به عنوان مثال، استقرای کامل می‌تواند برای نشان دادن (Fn = (φn – ψn) / (φ – ψ استفاده شود که در آن Fn عدد فیبوناچی n ام، φ = (1 + √5) / 2 (نسبت طلایی) و ψ = (1 - √5) / 2 ریشه‌های چندجمله‌ای x2 - x - 1 می‌باشند. با استفاده از این واقعیت که Fn + 2 = Fn+1 + Fn برای هر n ∈ N، تأیید فوق را می‌توان با محاسبه مستقیم Fn+2 اگر فرض کنیم که در حال حاضر برای هر دوی Fn + 1 Fn صحیح است، تعریف کرد. برای تکمیل اثبات، تعریف باید در دو حالت پایه n = 0 و n = 1 تأیید شود.

یکی دیگر از اثبات‌ها با استقرای کامل از این فرضیه که این حالت برای همه n‌های کوچکتر به‌طور کامل صحیح است، استفاده می‌کند. حالتی که هر عدد طبیعی بزرگتر از 1 حاصل از (یک یا چند) عدد اول است را در نظر بگیرید و فرض کنید که برای یک m داده شده که m > 1 ، برای همه n > 1‌های کوچکتر صحیح است. اگر m اول باشد پس قطعا یک محصول از اعداد اول است، و اگر نه، پس بنابه تعریف آن محصول m = n1n2 است ، که در آن هیچ یک از عوامل برابر با 1 نیست. از این رو با m برابر نیست، و به همین ترتیب هر دو کوچکتر از m می‌باشند. حال فرض استقرا به n1 و n2 اعمال می‌شود، بنابراین هر یک محصولی از اعداد اول‌اند. پس m محصولی از محصولات اعداد اول است. به عنوان مثال یک محصول از اعداد اول.

این تعمیم استقرای کامل، معادل است با استقرای عادی ریاضی. فرض کنید (P(n حالتی است که ما قصد داریم آن را با استقرای کامل اثبات کنیم. اجازه دهید (Q(n به معنای (P(m برای همه m‌ها به‌طوری‌که 0 ≤ m و m ≤ n باشد. پس (Q(n برای همه n‌ها درست است اگر و تنها اگر (P(n برای تمام n‌ها درست باشد، و یک اثبات (P(n با استقرای کامل با یک اثبات (Q(n توسط استقرا(عادی) کاملاً یکسان است.

اصل استقرا[ویرایش]

اصل استقرا در زبان فرمال ریاضی به‌صورت زیر نوشته می‌شود.

منابع[ویرایش]

  • ریچارد جانسون با. ساختمان‌های گسسته. ترجمهٔ حسین ابراهیم‌زاده قلزم. ویرایش پنجم. چاپ اول. سیمای دانش، ۱۳۸۰. 
  • Introductory Mathematics: Algebra and Analysis by Geoff Smith