احمدرضا رادان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
احمدرضا رادان
محل تولد اصفهان
تاریخ تولد ۱۳۴۲ خورشیدی
لقب سردار
تابعیت ایران ایرانی
درجه 17-Sartip - Naja.png سرتیپ پاسدار
فرماندهی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی ایران (۱۳۸۷-۱۳۹۳)


سرتیپ پاسدار احمدرضا رادان (زادهٔ ۱۳۴۲ در اصفهان)، و اهل کوهپایه[۱]از فرماندهان ارشد نیروی انتظامی و جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۳ بود[۲]. وی عضویت سپاه پاسداران در زمان جنگ ایران و عراق و فرماندهی نیروی انتظامی تهران را در سوابق خود دارد.

سوابق

او پیش از این، فرماندهی انتظامی استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان و تهران را در کارنامه کاری خود داشته‌است.

رادان پس از انتخاب سردار اسکندر مومنی فرمانده وقت خراسان در سال ۱۳۸۲ به فرماندهی انتظامی خراسان منصوب شد.

اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی رادان را پس از بازنشستگی مرتضی طلایی به عنوان رئیس پلیس تهران انتخاب کرد.

وی از فرماندهان و مجریان طرح ارتقای امنیت اجتماعی بود. در این طرح به اصلاح پوشش زنان، بازداشت معتادان و افرادی که اراذل و اوباش خوانده می‌شدند، بازرسی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس و آرایشگاه‌های مردانه، عکاسی‌ها و خانه‌های افراد مجرد اقدام می‌شد.

مصاحبه وی با برنامه کوله پشتی صداوسیما و انتقادات فرزاد حسنی مجری برنامه از شیوه‌ی برخورد برخی از پرسنل نیروی انتظامی با جوانان ، بازتاب‌های فراوانی داشت.

وی همچنین به دلیل نحوه برخورد مأموران نیروی انتظامی با متهمان در بازداشتگاه کهریزک که منجر به کشته شدن چندین نفر شد، مورد انتقاد قرار می‌گیرد. حتی شایعاتی در مورد شکنجه زندانیان این بازداشتگاه در دوران سردار رادان منتشر شد اما موضوع تکذیب شد.[۳][۴]

تحریم اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله احمدرضا رادان را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد [۵].


موارد نقض حقوق بشر

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا ،احمدرضا رادان در زمان تصدی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی ، در ضرب و شتم، قتل و بازداشت های خودسرانه معترضان توسط پلیس مسئولیت مستقیم داشته است [۶].

انتصاب به سمت ریاست مرکز مطالعات راهبردی ناجا

وی تنها چند روز پس از انتقادی صریح از خودروسازان کشور بابت تولید محصولات بی‌کیفیت و نا امن[۷] ، در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۳ از سِمت جانشین فرمانده پلیس کشور برکنار و به سمت ریاست مرکز مطالعات راهبردی ناجا (که تا آن تاریخ هنوز وجود خارجی نداشته است) منسوب شد و سردار حسین اشتری به‌عنوان جانشین فرمانده ناجا جایگزین وی شد.[۸]

منابع