احمدرضا رادان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
احمدرضا رادان
محل تولد اصفهان
تاریخ تولد ۱۳۴۲ خورشیدی
لقب سردار
تابعیت پرچم ایران ایرانی
درجه 17-Sartip - Naja.png سرتیپ پاسدار
فرماندهی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی ایران
از ۱۳۸۷ تاکنون


سرتیپ پاسدار احمدرضا رادان (زادهٔ ۱۳۴۲ در اصفهان)، از فرماندهان ارشد نیروی انتظامی و جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از سال ۱۳۸۷ است. وی عضویت سپاه پاسداران در زمان جنگ ایران و عراق و فرماندهی نیروی انتظامی تهران را در سوابق خود دارد.


سوابق[ویرایش]

او پیش از این، فرماندهی انتظامی استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان و تهران را در کارنامه کاری خود داشته‌است و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بحران دانشگاه امام صادق است.

رادان پس از انتخاب سردار اسکندر مومنی فرمانده وقت خراسان در سال ۱۳۸۲ به فرماندهی انتظامی خراسان منصوب شد.

اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی رادان را پس از بازنشستگی مرتضی طلایی به عنوان رئیس پلیس تهران انتخاب کرد.

وی از فرماندهان و مجریان طرح ارتقای امنیت اجتماعی بود. در این طرح به اصلاح پوشش زنان، بازداشت معتادان و افرادی که اراذل و اوباش خوانده می‌شدند، بازرسی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس و آرایشگاه‌های مردانه، عکاسی‌ها و خانه‌های افراد مجرد اقدام می‌شد.

مصاحبه وی با برنامه کوله پشتی صداوسیما و انتقادات فرزاد حسنی مجری برنامه از برخورد تند تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی بازتاب‌های فراوانی داشت.

وی همچنین به دلیل نحوه برخورد مأموران نیروی انتظامی با متهمان در بازداشتگاه کهریزک که منجر به کشته شدن چندین نفر شد، مورد انتقاد قرار می‌گیرد. حتی شایعات زیادی در مورد شکنجه زندانیان این بازداشتگاه توسط احمدرضا رادان منتشر شده اما خودش این موضوع را بارها رد کرده‌است.[۱][۲]

منابع[ویرایش]