راشد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ابوجعفر منصور راشد)
پرش به: ناوبری، جستجو
راشد
راشد
۳۰مین خلیفه عباسی
سلطنت ۲۹ اوت ۱۱۳۵ – ۱۱۳۶
پیشین مسترشد
جانشین مقتفی
پدر مسترشد
زادروز ۱۱۰۹
مرگ ۶ ژوئن ۱۱۳۸
دین و مذهب اسلام

الراشد (نام کامل وی: أبو جعفر المنصور الراشد بالله ابن المسترشد بالله) از خلفای عباسی در بغداد بود که از ۱۱۳۵ تا ۱۱۳۶ میلادی برابر با ۵۲۹ تا ۵۳۰ هجری قمری فرمان می‌راند.

حکومت[ویرایش]

مانند پدرش، ابومنصور فضل مسترشد، الراشد در تلاشهایش برای استقلال از ترکان سلجوقی شکست خورد؛ وی به انتقام قتل پدرش، به فرستاده سلطان که به قصد تقاضای بخشش بسیاری آمده بود، اهانت کرد، مردم را به تاراج قصرش برانگیخت، و بعد به حمایت زنگی، که به همان اندازه به خاطر اعدام دبیس با سلطان دشمن بود، سلطنتی رقیب پدیدآورد. بغداد از حمله سلطان در امان ماند، اما در نهایت، خلیفه ناامید از یاری، به موصل گریخت، و سلطان قدرت بیشتری به دست آورد. شورایی تشکیل شد، عموی راشد، پسر ابوالعباس احمد مستظهر به عنوان خلیفه جدید برگزیده شد.

مرگ[ویرایش]

راشد به اصفهان گریخت و در آن جا به دست حشاشین کشته شد. مقبره او در نزدیکی پل شهرستان واقع شده‌است.[۱] ۳۲°۳۷′۴۷.۰۲″ شمالی ۵۱°۴۳′۵.۴۳″ شرقی / ۳۲.۶۲۹۷۲۷۸°شمالی ۵۱.۷۱۸۱۷۵۰°شرقی / 32.6297278; 51.7181750

منابع[ویرایش]

  1. «پل شهرستان»(فارسی)‎. معاونت امور مجلس و استانهای صدا و سیما. بازبینی‌شده در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۱. 
  • سبیب رحیم. اخبار الدوله العباسیه و فیه اخبار العباس و اولاده. ترجمهٔ عبدالعزیز دوری. عبدالجبار مطلبی. قاهره: دارالطلیعه، ۱۹۷۱. ۲۶۵. 
  • محمد خضری. الدولة العباسیة. ترجمهٔ عبدالعزیز دوری. محمد ضناری. قاهره: دارالکتب العلمیه، ۱۴۱۹. ۱۴۴. 
  • فاروق عمر. الخلافة العباسیه فی عصر الفوضی العسکریه ۲۴۷/‌۳۳۹ه - ۸۶۱/‌۹۴۶م: دراسة تاریخیة لبوادر التسلط العسکری علی الخلافة العباسیة. سعید شورایی. قاهره: دارالإحسان، ۱۴۲۱. ۸۸. 
  • رسول جعفریان. تاریخ اسلام از پیدایش تا ایران اسلامی. مرتضی رحیمی. قم: انتشارات حوزه علمیه، ۱۳۷۸. ۸۸.