کتاب الکترونیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک کتاب‌خوان الکترونیکی

کتاب الکترونیک یا ئی‌بوک (به انگلیسی: E-book) کتابهایی هستند که به شکل پرونده‌های رقومی تولید و خوانده می‌شوند. کتاب‌های الکترونیکی صرفاً نسخه‌های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند، بلکه می‌توانند علاوه بر‎‍ متن و تصویر، فیلم، صوت و پویانمایی را نیز شامل شوند. بافت کتاب‌های الکترونیک پرونده‌هایی است که می‌تواند توسط یک رایانه خوانده شود مانند بافت‌های ای‌پاب، HTML ،Word، پی‌دی‌اف و حتی پرونده‌های اجرایی. این پدیده می‌تواند نظام آموزش و اطّلاع‌رسانی را دگرگون کند.

پروژه گوتنبرگ[ویرایش]

در سال ۱۹۷۱ میلادی، جنبشی تحت عنوان پروژهٔ گوتنبرگ با هدف تبدیل کتاب‌های کاغذی به کتاب‌های الکترونیکی پایه‌گذاری شد. اکنون با تلاش داوطلبان این جنبش، هزاران کتاب که پیش از این در کتابخانه‌های خصوصی قرار داشتند در بافت رقومی در دسترس همگان قرار دارند.

ابزار خواندن[ویرایش]

برای خواندن کتاب‌های الکترونیک وسیله‌های همراه زیادی در بازار است از جمله آمازون کیندل. با وجود انواع و قیمت‌های مختلف این ابزار در بازار، استفاده از آن هنوز در جامعه فراگیر نشده است. بسیاری معتقدند خواندن کتاب کاغذی لذت بخش‌تر است. تکنولوژی جوهر الکترونیکی (به انگلیسی: E-Ink) کمک زیادی به امکان مطالعه بلند مدت با کتاب‌خوان‌های دیجیتال کرد.

کتاب الکترونیک در ایران[ویرایش]

«کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران» یک کتابخانه مجازی است که با مدیریت مصطفی رحماندوست اداره می‌شود. برخی نویسندگان نام‌آشنا مانند هوشنگ مرادی کرمانی پذیرفته‌اند کتابشان را در این کتابخانه مجازی در اختیار مخاطبان قرار دهند. مرادی کرمانی معتقد است انتشار الکترونیکی کتاب تاثیر بسیاری بر فروش کتاب در بازار ندارد و می‌گوید: «به یقین می‌توانم بگویم با وجود دو کتابی که از من در فضای مجازی منتشر شد، فروش کتاب‌هایم در بازار افت نکرد.»

عباس جهانگیریان، شیوا مقانلو و محمدهاشم اکبریانی دیدگاه‌هایی مخالف درباره نشر الکترونیک دارند.[۱]

ناشران الکترونیک ایران[ویرایش]

نشرنوگام[ویرایش]

نشرنوگام ناشرکتاب‌های الکترونیک در حوزه‌های ادبی و اجتماعی می‌باشد. این ناشر مستقیما با نویسنده‌ها و مترجم‌ها در ارتباط می باشد و هزینهٔ نوشتن کتاب‌ها را از طریق کمک‌های مردمی تامین می‌کند.

انتشارات مجازی آراز[ویرایش]

انتشارات مجازی آراز ناشرکتاب‌های الکترونیک در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می‌باشد. اولین کتاب این ناشر الکترونیک با نام "برنامه نویسی بازی اندروید" در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۹۳ منتشر شده است. این ناشر نیز مستقیما با نویسندگان و مترجمین در ارتباط می باشدوهزینه‌های نوشتن کتاب را با فروش آن جبران می‌کند.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «E-book»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.

پیوند به بیرون[ویرایش]