ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه/صفحه‌های ابهام‌زدایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

صفحه‌های ابهام‌زدایی صفحه‌های غیرمقاله‌ای هستند که در فضای نام مقالات قرار دارند و به این منظور طراحی شده‌اند که خوانندگان بتوانند فهرستی از مقالات ویکی‌پدیا را -در مواردی که ابهامی وجود دارد- ببینند.

موارد نیاز به صفحه‌های ابهام‌زدایی[ویرایش]

  1. هنگامی که مدخل‌های هم نگاشت داریم.

بطور مثال واژهٔ نی در فارسی، نام یک گیاه، یک آلت موسیقی، وسیله‌ای برای نوشیدن شربت، و تلفظ دیگر آن (/ni/ به معنای نه) از نظر دستور زبان یک شبه جمله است.

هر کدام از موارد بالا (به جز مورد آخر که واژه‌نامه‌ای است) و همچنین اسم‌های خاصی که از هر کدام برداشت می‌شود، در صورت داشتن ارزش دانشنامه‌ای، می‌تواند یک مدخل باشد.

نام صفحه ابهام زدایی[ویرایش]

نام صفحهٔ ابهام زدایی ارتباط مستقیمی به سرشناسی هر یک از موارد آن صفحه دارد. در هر صفحهٔ ابهام زدایی باید تمام موارد مبهم گنجانیده شوند، اما اینکه نام صفحهٔ ابهام زدایی کدام باشد، بستگی به سرشناسی هر یک از موارد نزد خواننده دارد.

۱. اگر دماوند اکثر خوانندگان را بیشتر به یاد کوه دماوند می‌اندازد تا شهرستان دماوند، این درست نیست که خود صفحهٔ دماوند صفحهٔ ابهام‌زدایی باشد. بهتر است صفحهٔ دماوند به کوه دماوند اختصاص یابد، شهرستان دماوند (و نیز دیگر موارد دیگر مثل خیابان دماوند) با افزودن عبارت‌های کمکی از دماوند متمایز شوند، و تمامی این موارد در دماوند (ابهام‌زدایی) فهرست شوند:

در این گونه مواری نیازی نیست صفحه‌های تغییر مسیری مانند دماوند (کوه) به دماوند ساخته شود.

۲. اگر تمام موارد مبهم از سرشناسی یکسانی در ذهن مخاطب برخوردار باشند، بهتر است همان صفحهٔ اصلی را صفحهٔ ابهام‌زدایی کنیم. بطور مثال شیر خود صفحهٔ ابهام‌زدایی می‌شود، و موارد ابهام‌زدایی با افزودن عبارت (با یا بی پرانتز) از آن متمایز می‌شوند:

در نام گذاری صفحه‌ها باید دقت شود که پرانتز‌ها با متن‌های بیرون از خود (در صورت وجود) یک فاصله دارند و با متن داخل خود هیچ فاصله‌ای ندارد

ساختار صفحه‌های ابهام‌زدایی[ویرایش]

چند نکته مهم:

  • معمولا فقط یک پیوند به هر مورد اختصاص می‌یابد.
  • در صفحه‌های ابهام‌زدایی نام کامل مقاله باید نشان داده شود و نباید پیوندها را Piped کرد. مثلا در پیوند جرم (فیزیک) کلمه داخل پرانتز نباید پوشانده شود. معمولا این پرانتزها دقیقا همان چیزی هستند که خواننده برای تشخیص پیوند مناسب به دانستنش احتیاج دارد.
  • توضیح سرواژه‌ها جمله‌های ناقص هستند. از نقطه‌گذاری بپرهیزید.

در پایین هر صفحه ابهام زدایی باید الگوی ابهام‌زدایی به شکل زیر اضافه گردد.

{{ابهام‌زدایی}}

جستارهای وابسته[ویرایش]