ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه (صفحه‌های ابهام‌زدایی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

صفحات ابهام‌زدایی صفحات غیرمقاله‌ای هستند که در فضای نام مقالات قرار دارند و مانند صفحات تغییر مسیر هستند. صفحات ابهام‌زدایی به این منظور طراحی شده‌اند که خوانندگان بتوانند فهرستی از مقالات ویکی‌پدیا را -در زمانی که ابهامی وجود دارد- ببینند.

موارد نیاز به صفحات ابهام‌زدایی[ویرایش]

  1. هنگامی که مدخل‌های هم نگاشت داریم.

بطور مثال واژه نی در فارسی، نام یک گیاه، یک آلت موسیقی، وسیله‌ای برای نوشیدن شربت، و تلفظ دیگر آن (/ni/ به معنای نه) از نظر دستور زبان یک شبه جمله است.
هرکدام از موارد بالا (به جز مورد آخر که واژه نامه‌ای است) و همچنین اسم‌های خاصی که از هرکدام برداشت می‌شود، در صورت داشتن ارزش دانشنامه‌ای، می‌تواند یک مدخل باشد.

نام صفحه ابهام زدایی[ویرایش]

نام صفحه ابهام زدایی ارتباط مستقیمی به سرشناسی هر یک از موارد آن صفحه دارد. در هر صفحه ابهام زدایی باید تمام موارد مبهم گنجانیده شوند اما اینکه کدام صفحه ابهام زدایی باشد بستگی به شناخت خواننده از هر یک از موارد دارد.

  1. اگر دماوند اکثر خوانندگان را به یاد کوه دماوند می‌اندازد تا شهرستان دماوند، این درست نیست که خود صفحه دماوند صفحه ابهام زدایی باشد. بهتر است چنین صفحه‌هایی داشته باشیم.

در این گونه مواری نیازی نیست صفحات تغییر مسیری مانند دماوند (کوه) به دماوند ساخته شود.

  1. اگر تمام موارد مبهم از ارزش یکسانی در ذهن مخاطب برخوردار بودند، بهتر است همان صفحه اصلی را صفحه ابهام زدایی بسازیم. بطور مثال در مورد نی، نام صفحات باید بدین گونه باشند.
  • نی صفحه اصلی ابهام‌زدایی
  • نی (گیاه)
  • نی (آلت موسیقی)
  • نی (وسیله نوشیدن)

در نام گذاری صفحه‌ها باید دقت شود که پرانتز‌ها با متن‌های بیرون از خود (در صورت وجود) یک فاصله دارند و با متن داخل خود هیچ فاصله‌ای ندارد

ساختار صفحات ابهام‌زدایی[ویرایش]

چند نکته مهم:

  • معمولا فقط یک پیوند به هر مورد اختصاص می‌یابد.
  • در صفحه‌های ابهام‌زدایی نام کامل مقاله باید نشان داده شود و نباید پیوندها را Piped کرد. مثلا در پیوند جرم (فیزیک) کلمه داخل پرانتز نباید پوشانده شود. معمولا این پرانتزها دقیقا همان چیزی هستند که خواننده برای تشخیص پیوند مناسب به دانستنش احتیاج دارد.
  • توضیح سرواژه‌ها جمله‌های ناقص هستند. از نقطه‌گذاری بپرهیزید.

در پایین هر صفحه ابهام زدایی باید الگوی ابهام‌زدایی به شکل زیر اضافه گردد.

{{ابهام‌زدایی}}