مرتضی تهرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حاج آقا مرتضی تهرانی
استاد اخلاق
آیت الله مرتضی تهرانی
آیت الله مرتضی تهرانی
نام: مرتضی تهرانی
عنوان: آیت‌الله العظمی
زادروز:
مرگ: در قید حیات
نژاد: ایرانی
منطقه: تهران
مذهب: شیعه دوازده‌امامی
سنت مدرسه‌ای: فقه جعفری
زمینه‌های فعالیت: فقه اخلاق و عرفان
تأثیرگذاران: سید روح‌الله خمینی،میرزا عبدالعلی تهرانی (پدر وی)،سید حسین طباطبایی بروجردی،سید محمدحسین طباطبایی
وبگاه رسمی: ommeabiha.ir

مرتضی شهیدی کلهری مشهور به حاج آقا مرتضی تهرانی از استادان اخلاق و مجتهدان معاصر شیعه است.

معرفی[ویرایش]

شیخ مرتضی تهرانی معروف به حاج آقامرتضی (در جوانی مشهور به انصاری) فرزند ارشد میرزا عبدالعلی تهرانی و برادر مجتبی تهرانی و مهدی کلهر است. او در دوران نوجوانی مدتی به همراه خانواده در مشهد ساکن بود و پس از مدتی که خانواده به تهران آمدند برای تحصیل به قم رفت.

پدرش از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود و به جلسات میرزا جوادآقا ملکی تبریزی می‌رفت و از دوستان صمیمی شیخ مرتضی زاهد بود.[۱]

سابقه علمی و سیاسی[ویرایش]

مرتضی تهرانی از شاگردان مبرز سید روح‌الله خمینی بود. همچنین در دروس خارج فقه آیت‌الله بروجردی شرکت می‌کرد. او در دومین دوره تدریس اسفار توسط علامه طباطبایی نیز شرکت داشته است. وی قبل از انقلاب ۵۷ از فعالین و یاران نزدیک آیت‌الله خمینی محسوب می‌شد و حتی بعد از تبعید خمینی به نجف، به آنجا رفت. و از معدود کسانی بود که در درسهای ولایت فقیه خمینی در نجف شرکت کرد. اما از همان سالهای نخستین انقلاب بکلی از سیاست کناره گرفت و از پذیرش سمت در نظام ایران اجتناب کرد. هر چند که همواره از ورود به مسائل جزئی و عملی سیاسی به شدت پرهیز کرده است با این حال در بین روحانیون به عنوان یک انسان سیاسی شناخته می‌شود که شرکت کردن محمد ری‌شهری، علی فلاحیان، محمد حسن رحیمیان(رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی) و سید علی اصغر حجازی (از مسئولان دفتر خامنه‌ای) در جلسات ایشان نشان دهنده این موضوع است. نظر وی این است که در مسائل سیاسی همیشه باید اخلاق را رعایت نمود. او درباره علت وارد نشدن به سیاست گفته است:

از همان موقع علی رغم اینکه خیلی از آقایان سراغ بنده می‌آمدند تا الان هیچ‌گاه علاقه‌ای به اجراییات نداشتم. همان اوایل انقلاب مرحوم بهشتی، آقایان لاجوردی و امانی را به منزل ما فرستاد که به شورای عالی قضایی بروم اما من جواب منفی دادم زیرا توان جسمی کافی برای این کار را نداشتم. این استاد حوزه با اشاره به دوران مباحثه خود با آیت الله یزدی و آیت الله جوادی آملی و آیت الله موسوی اردبیلی گفتند: هیچ‌گاه اصرار آقایان را برای وارد شدن به کارهای اجرایی قبول نکردم. آیت الله یزدی در ابتدای مسئولیتش در قوه قضاییه یک بار به من گفت که ما کسی را نداریم که مسائل فقهی را بتواند تشریح کند و از من برای همکاری با قوه قضاییه دعوت کرد که من به او گفتم یک ربع هم وقت اضافی ندارم.[۲]


دوستان و هم درسان[ویرایش]

از دوستان زمان تحصیل وی می‌توان به افراد مجتهد زیر اشاره کرد:

 1. سید مصطفی خمینی
 2. لطف‌الله صافی گلپایگانی
 3. فاضل لنکرانی
 4. جوادی آملی
 5. مصباح یزدی
 6. ابراهیم امینی
 7. محمد یزدی
 8. علامه کرباسچیان
 9. سید مهدی طباطبایی


فعالیت‌ها[ویرایش]

آیت الله شیخ مرتضی تهرانی در حسینیه منزل

او در اوایل انقلاب با معرفی خمینی جلسه ای برای مسئولین درجه دو مملکت اعم از وزرا و معاونین تشکیل داد و به توضیخ و شرح عهدنامه مالک اشتر برایشان پرداخت، در این جلسه بیش از شصت نفر از مسئولین وقت جمهوری اسلامی شرکت می کردند. گفته می شود به خاطر اظهار نظر سید مهدی هاشمی (پاسدار) به لزوم ترور مرتضی تهرانی این جلسه تعطیل شد.

وی هم‌اکنون امام جماعت مسجد میرزا موسی (واقع در بازار تهران) می‌باشد. وی علاوه بر تدریس دروس خارج فقه و اصول به تعداد شاگردان بسیار محدودش، در آن مسجد پس از نماز ظهر و عصر به سخنرانی اخلاقی برای بازاریان می پردازد. همچنین جلسات عمومی هفتگی نیز شبهای جمعه در زیرزمین منزل مسکونی اش که به صورت حسینیه دایمی در آمده است برگزار می‌کند که ماهیت این جلسات تفسیر قرآن با رویکرد تربیتی، اعتقادی و اخلاقی است.

آثار[ویرایش]

تمام آثاری که از وی وجود دارد متن پیاده شده سخنرانی هایش است که به صورت کتاب یا جزوه چاپ شده است مانند:

 • «کتاب معرفت در زیارت علی بن موسی الرضا علیه السلام» که تلخیصی بیانات وی و برگرفته از بیست جلسهٔ سخنرانی مشهد در نوروز سالهای ۸۳، ۸۴، ۸۸، ۸۹ می‌باشد.
 • «کتاب توسل در دنیا بذر شفاعت در آخرت» که تلخیصی از بیانات وی در محرم سال ۷۲ می‌باشد.
 • کتاب «مباحث توحیدی ۱»

شاگردان[ویرایش]

 1. عبدالعلی تهرانی (پسر وی)
 2. پرورده
 3. احتسابی
 4. نیک بین (امام جماعت مسجد رضایی)
 5. اشرقی
 6. نوروزی (امام جماعت مسجدی در جنوب تهران و مدرس جلسات خودشناسی)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]