مرتضی تهرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آقا مرتضی تهرانی
استاد اخلاق
نام: مرتضی تهرانی
عنوان: آیت‌الله العظمی
زادروز:
مرگ:
نژاد: ایرانی
منطقه: تهران
مذهب: شیعه دوازده‌امامی
سنت مدرسه‌ای: فقه جعفری
زمینه‌های فعالیت: فقه اخلاق و عرفان
تأثیرگذاران: سید روح‌الله خمینی
سید محمدحسین طباطبایی
سید حسین طباطبایی بروجردی
میرزا عبدالعلی تهرانی (پدر وی)
وبگاه رسمی: ommeabiha.ir

مرتضی شهیدی کلهری مشهور به حاج آقامرتضی تهرانی از استادان اخلاق و مجتهدان معاصر شیعه است.

معرفی[ویرایش]

شیخ مرتضی تهرانی معروف به حاج آقامرتضی (در جوانی مشهور به انصاری) فرزند ارشد میرزا عبدالعلی تهرانی و برادر مجتبی تهرانی و مهدی کلهر است.

پدرش از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود و به جلسات میرزا جوادآقا ملکی تبریزی می‌رفت و از دوستان صمیمی شیخ مرتضی زاهد بود.[۱]

او از علمای اخلاق تهران به حساب می اید و در منزلش جلسات هفتگی با موضوع اخلاقی اعتقادی برقرار است. بیشترین تاثیر را در شکل گیری شخصیتی او امام خمینی و سپس پدرش آمیرزا عبدالعلی تهرانی داشته است.

سابقه علمی و سیاسی[ویرایش]

مرتضی تهرانی از شاگردان مبرز سید روح‌الله خمینی بود. همچنین در دروس خارج فقه آیت‌الله بروجردی شرکت می‌کرد و از جلسات علامه طباطبایی نیز بهره برده‌است.

وی قبل از انقلاب ۵۷ از فعالین و یاران نزدیک آیت‌الله خمینی محسوب می‌شد و حتی بعد از تبعید خمینی به نجف، به آنجا رفت. و از معدود کسانی بود که در درسهای ولایت فقیه خمینی در نجف شرکت کرد. اما از همان سالهای نخستین انقلاب بکلی از سیاست کناره گرفت و از پذیرش سمت در نظام ایران اجتناب کرد. هر چند که همواره از ورود به مسائل جزئی و عملی سیاسی به شدت پرهیز می کند در بین روحانیون به عنوان یک انسان فوق العاده سیاسی شناخته می شود که شرکت کردن محمد ری‌شهری، علی فلاحیان، محمد حسن رحیمیان(رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی) و سید علی اصغر حجازی (از مسئولان دفتر خامنه ای) در جلسات ایشان نشان دهنده این موضوع است. نظر وی این است که در مسائل سیاسی همیشه باید اخلاق را رعایت نمود. او درباره علت وارد نشدن به سیاست گفته است:

از همان موقع علی رغم اینکه خیلی از آقایان سراغ بنده می آمدند تا الان هیچ گاه علاقه ای به اجراییات نداشتم. همان اوایل انقلاب مرحوم بهشتی، آقایان لاجوردی و امانی را به منزل ما فرستاد که به شورای عالی قضایی بروم اما من جواب منفی دادم زیرا توان جسمی کافی برای این کار را نداشتم. این استاد حوزه با اشاره به دوران مباحثه خود با آیت الله یزدی و آیت الله جوادی آملی و آیت الله موسوی اردبیلی گفتند: هیچ گاه اصرار آقایان را برای وارد شدن به کارهای اجرایی قبول نکردم. آیت الله یزدی در ابتدای مسئولیتش در قوه قضاییه یک بار به من گفت که ما کسی را نداریم که مسائل فقهی را بتواند تشریح کند و از من برای همکاری با قوه قضاییه دعوت کرد که من به او گفتم یک ربع هم وقت اضافی ندارم.[۲]

فعالیت‌ها[ویرایش]

وی هم‌اکنون امام جماعت مسجد میرزا موسی (واقع در بازار تهران) می‌باشد. همچنین دروس خارج فقه و اصول را در آن مسجد تدریس می‌کند. جلسات عمومی هفتگی نیز در منزلش بر‌گزار می‌کند که ماهیت این جلسات بیشتر اعتقادی و اخلاقی است.

دوستان و هم درسان[ویرایش]

از دوستان زمان تحصیل وی می توان به افراد مجتهد زیر اشاره کرد:

 1. سید مصطفی خمینی
 2. لطف‌الله صافی گلپایگانی
 3. فاضل لنکرانی
 4. علامه کرباسچیان
 5. جوادی آملی
 6. مصباح یزدی
 7. ابراهیم امینی
 8. محمد یزدی

آثار[ویرایش]

 • «کتاب معرفت در زیارت علی بن موسی الرضا علیه السلام» که تلخیصی بیانات وی و برگرفته از بیست جلسهٔ سخنرانی مشهد در نوروز سالهای ۸۳، ۸۴، ۸۸، ۸۹ می‌باشد.
 • «کتاب توسل در دنیا بذر شفاعت در آخرت» که تلخیصی از بیانات وی در محرم سال ۷۲ می‌باشد.
 • کتاب «مباحث توحیدی ۱»

شاگردان[ویرایش]

 1. عبدالعلی تهرانی(پسر وی)
 2. پرورده
 3. احتسابی
 4. نیک بین (امام جماعت مسجد رضایی)
 5. اشرقی
 6. نوروزی (امام جماعت مسجدی در جنوب تهران و مدرس جلسات خودشناسی)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]