قیصر (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قیصر

پوستر فیلم قیصر در سال ۱۳۴۸
کارگردان مسعود کیمیایی
تهیه‌کننده عباس شباویز
نویسنده مسعود کیمیایی
بازیگران بهروز وثوقی
ناصر ملک مطیعی
جمشید مشایخی
پوری بنایی
بهمن مفید
ایران دفتری
موسیقی اسفندیار منفردزاده
فیلم‌برداری مازیار پرتو
تاریخ انتشار ۱۳۴۸
زبان فارسی

صفحه در وب‌گاه IMDb

صفحه در وب‌گاه سوره

قِیصَر نام فیلمی ایرانی ساختهٔ مسعود کیمیایی است، که در سال ۱۳۴۸ ساخته شده و بهروز وثوقی در آن نقش آفرینی کرده و این فیلم از آغاز اکران موجی نو سینمای ایران بوده است.

داستان فیلم[ویرایش]

فاطی دختر جوانی است که پس از مورد تجاوز قرار گرفتن توسط منصور آب منگل٬ خودکشی می‌کند. فرمان، برادر ارشد فاطی که می‌خواهد انتقام فاطی را بگیرد، به قتل می‌رسد. قیصر برادر دیگر فاطی٬تصمیم می‌گیرد که انتقام خواهر و برادر خود را بگیرد.

سرنوشت شخصیت‌ها[ویرایش]

بازیگر نقش درباره وضعیت
بهروز وثوقی قیصر - با زخم چاقو و گلوله نیم‌جان دستگیر می‌شود.
ناصر ملک‌مطیعی فرمان برادر قیصر به‌دست برادران آب منگول کشته می‌شود.
پوری بنایی اعظم نامزد قیصر
جمشید مشایخی خان دایی دایی قیصر
ایران دفتری مادر مادر قیصر به مرگ طبیعی می‌میرد.
ميرمحمد تجدد عباس برادر اعظم
بهمن مفید میتی دوست قیصر
جلال پیشوایان منصور آب منگول تجاوزکننده به خواهر قیصر به دست قیصر به قتل می‌رسد.
حسن شاهین کریم آب منگول قاتل فرمان به دست قیصر به قتل می‌رسد.
غلام‌رضا سرکوب رحیم آب منگول یکی از برادران آب منگول به دست قیصر به قتل می‌رسد.
شهرزاد سهیلا رقاصه و معشوقه منصور

نظرات دیگران درباره فیلم[ویرایش]

علی شریعتی[ویرایش]

علی شریعتی از حامیان و طرفداران فیلم قیصر درزمان خود بود . مسعود کیمیایی در مصاحبه ای دراین باره گفته : دیدار من با «دکتر شریعتی» خیلی قبل‌تر از نمایش «قیصر» اتفاق افتاده بود. اما خیلی‌ها این ماجرا را نمی‌دانند. «دکتر شریعتی» را چندین‌بار دیده بودم، اما شب نمایش «قیصر» بود که از دور ایشان را دیدم و سلام‌و‌علیکی کردیم. این‌که می‌گویند «کیمیایی» هیچ‌وقت «دکتر شریعتی» را ندیده و با او حرف نزده، حرف درستی نیست.یادم هست او «قیصر» و «گاو» را دیده بود و می‌گفت بین این‌دو، فیلم موردنظر ما «قیصر» است. چون معتقد بود «قیصر» فیلم «نر» و «پرحرکتی»‌ از کار درآمده است. خیلی هم «قیصر» را دوست داشت و ابراز لطف می‌کرد، اما من هیچ‌وقت درباره این فیلم با او حرف نزدم؛ یعنی هیچ‌وقت فرصتش پیش نیامد. «شریعتی» درباره فیلم با عباس شباویز مفصل حرف زده بود و برای او از خوبی‌های فیلم گفته بود.

ابراهیم گلستان[ویرایش]

 • ابراهیم گلستان: «قیصر» یک فیلم گیرا و شایسته توجه کامل است. اگر این فیلم در حد قریحه و استعداد سازنده‌اش ساخته شده بود، یک فیلم برجسته می‌شد. برجستگی کنونی فیلم در این است که کار یک قریحه کمیاب است. قریحه‌ای که هنوز خود را به رشدی که شایسته‌اش است، نکشانده است ... «قیصر» یک فیلم گیرا و شایسته توجه کامل است. یک شاهکار کامل نیست. هر چند یک اشاره قاطع به یک قریحه نیرومند، یک فال روشن به ممکنات آینده است ...

پرویز نوری[ویرایش]

 • پرویز نوری: ... و حالا قیصر به وجود آمده است، بعد از بیست سال انتظار، بعد از همه آن تو بمیری‌ها، بدبینی‌‌ها و بعد از تلاش خستگی‌ناپذیر و قابل ستایش در ایجاد یک سینمای واقعی در ملک.

نجف دریابندری[ویرایش]

 • نجف دریابندی: می‌گویند که چرا قیصر به کلانتری نرفته است تا افسر نگهبان با کمال جدیت به کارش رسیدگی کند؟ سوال مهملی است. این از قضا سرگذشت آدمی است که به کلانتری نرفته است، آنهایی که به کلانتری رفته‌اند سرگذشت دیگری دارند. اشخاص می‌توانند سرگذشت یکی از این آدم‌ها را روی پرده بیاورند. هرکس پرسید چرا قهرمان آنها به کلانتری رفته است، سوالش به همان اندازه مهمل خواهد بود.

شهریار مندنی‌پور[ویرایش]

 • شهریار مندنی‌پور: «قیصر» فیلم است. اگر در روایت داستان نقص‌هایی دارد،‌ اما در روایت سینمایی‌اش هنوز هم دیدنی است ... «قیصر» بدون در نظر گرفتن تحسین بیهوده و غیرهنری تاریخ‌گر، بدون توجه به جذبه توریستی آن مردانگی و روش‌های زیستی زیر بازارچه‌ای به زوال رفته، ‌هنوز دیدنی است و این به یمن روایت سینمایی آن است.

مجید اسلامی[ویرایش]

 • مجید اسلامی: حالا که سی سال بعد به نمایش جنجالی «قیصر» و پیامدهایش نگاه می‌کنیم، راحت‌تر به این موضوع پس می‌بریم که «قیصر» حاصل برخورد شهودی یک کارگردان با استعداد بود با موضوع و فضایی که با آن خیلی خوب آشنا بود و گروه بسیار خوبی هم در کنارش بود و همه اینها فیلم درخشانی پدید آورد که می‌توانست هم تماشاگرانش را از سینما راضی به بیرون بفرستد و هم معانی متعددی را به ذهن‌شان بکشاند.

داریوش ارجمند[ویرایش]

داریوش ارجمند نگاه واقعگرا را یکی از دلایل موفقیت فیلم "قیصر" دانسته و با عنوان اینکه این فیلم برخلاف دیگر فیلم‌های آن زمان در‌وهم وخیال نمی گذشت، افزوده بود:« این فیلم زندگی واقعی مردم را در ابعادی تکان دهنده درمقابل سینمای خیالی به نمایش گذاشت.این فیلم با استفاده از تکنیک واندیشه‌ای نو و ارائه بازیهای خلاقانه به قشر فرودست جامعه و دغدغه‌های آنها پرداخته که سبب می‌شود تا مخاطب با شصیت‌های فیلم حس همذات‌پنداری پیدا کند و این گامی موثر در جهت توجه مردم به این فیلم است.»

او با بیان اینکه "دفاع فردی ومبارزه یک تنه قیصردر برابر ظلم اعمال شده بر طبقه‌ای خاص در میان مردم بازتاب خوبی داشت"، گفت:« در برهه‌ای که از اوضاع و احوال اجتماع، رفتارهای قشر ویژه‌ای از مردم را مد نظر داشت، کیمیایی توجه خود را به سمت عامه مردم متوجه کرد و آنها را به تصویر کشید.»

داریوش ارجمند با تاکید اینکه "قیصر" موج نویی در سینمای ایران ایجاد کرد، گفت :« هرچند پیش از "قیصر" تلاش‌هایی برای تصویر کردن واقعیت صورت گرفت که حاصل آن فیلم‌هایی چون "خشت و آیینه" ابراهیم گلستان و"شب قوزی" فرخ غفاری بود اما از آنجا که این فیلم‌ها با استقبال مردم همراه نبودند، نتوانستند جریانی را در سینمای ایران ایجاد کنند.»

داریوش ارجمند فیلم "قیصر"را متعلق به دورانی خاص می داند و معتقد است :« این فیلم در آن زمان رسالت ویژه‌ای را برعهده گرفت و نبض زمانه خود را به صدا در آورد.»

داریوش ارجمند در خاطره‌ای از علی شریعتی می گوید« فیلم "قیصر" را به همراه دکتر شریعتی دیدم. او نظر بسیار مثبتی درباره این فیلم داشت. پس از تماشای فیلم، او در کلاس این مساله را مورد توجه قرار داد و عنوان قیصر را استعاره‌ای از شکست شاه عنوان کرد.»

داریوش ارجمند از قول علی شریعتی نقل می کند « دکترشریعتی با اشاره به صحنه‌ای از فیلم که قیصر پاشنه کفشش را ور می‌کشد، گفت من جورابی مشابه جوراب قیصر دارم که با تصور اینکه مختص بچه خوشتیب‌هاست از پوشیدن آن اجتناب می کردم، اما حالا با دیدن اینکه طبقه عام اجتماع هم از این جوراب ها می پوشد دیگر نگران این شبهه نیستم.» [۱]

جوایز[ویرایش]

 • بهترین فیلم به مفهوم مطلق، بهترین کارگردانی، بهترین هنرپیشهٔ مرد نقش اول. جشنواره فیلم سپاس تهران ۱۳۴۸
 • بهترین فیلم به مفهوم مطلق، بهترین کارگردانی، بهترین هنرپیشهٔ مرد نقش اول، بهترین هنرپیشهٔ مرد نقش دوم، بهترین موسیقی متن. جشنواره سپاس ۱۳۴۹
 • جایزهٔ اول سندیکای تهیه‌کنندگان ایران. ۱۳۴۸
 • جایزهٔ تمبر طلا ۱۳۴۸ - برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد (بهروز وثوقی) در دومین جشنواره سینمایی سپاس تهران ۱۳۴۸
 • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن (ایران دفتری) دردومین جشنواره سینمایی سپاس تهران ۱۳۴۸
 • برنده جایزه بهترین کارگردانی (کیمیایی) در دومین جشنواره سینمایی سپاس تهران ۱۳۴۸
 • برنده جایزه بهترین موسیقی متن (اسفندیار منفردزاده) در دومین جشنواره سینمایی سپاس تهران ۱۳۴۸
 • حضور در جشنواره فوروم دزامایژ پاریس ۱۳۸۲ در فرانسه
 • حضور در دوره سوم جشنواره بین المللی سینما اتوپیا پاریس ۱۳۶۵ درفرانسه
 • حضور در جشنواره بین المللی فیلمها ایرانی موسسه فیلم برتانیا ۱۳۷۸ درانگلستان
 • حضور در جشنواره بین المللی موزه ماچیدا ۱۳۷۳ درژاپن
 • حضور در جشنواره مروري بر سينماي ايران در دهه هفتاد ميلادي در موزه هنرهاي گرافيكي ماچيدا (ژاپن ) ۱۳۷۲
 • حضور در جشنواره بين المللي فيلم سه قاره نانت ـ دوره دوازدهم (فرانسه ) ۱۳۷۲
 • جشنواره بين المللي فيلم مستند دانشگاه شيكاگو (آمريكا ) ۱۳۷۹

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

قیصر در ویکی گفتاورد

قیصر در ایران آکتور