فرانکنشتاین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فرانکنشتاین (داستان))
پرش به: ناوبری، جستجو
گریز فرانکنشتاین از دست هیولا، کتابی از ۱۸۳۱ میلادی.

فرانکنشتاین؛ یا پرومتهٔ مدرن[۱] معروف‌ترین اثر نویسنده انگلیسی مری شلی است. ایده اولیه نوشتن این کتاب را لرد بایرون (۱۸۲۴-۱۷۸۸) شاعر رمانتیک انگلیسی و از دوستان خانواده شری‌ها پیشنهاد کرد. فرانکنشتاین اولین بار در سال ۱۸۱۸ منتشر شد.

روایت[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

فرانکنشتاین دانشمند جوان و جاه طلبی است که با استفاده از کنار هم قرار دادن تکه‌های بدن مردگان و اعمال نیروی الکتریکی جانوری زنده به شکل یک انسان و با ابعادی اندکی بزرگ‌تر از یک انسان معمولی می‌سازد. موجودی با صورتی مخوف و ترسناک که بر همه جای بدنش رد بخیه‌های ناشی از دوختن به چشم می‌خورد. این موجود تا بدان حد وحشتناک است که همگان، حتی خالقش از دست شرارت‌های او فرار می‌کنند. هیولایی که که خالقش نیز نمی‌تواند آن را کنترل کند و خود مقهور آن می‌شود.

پایان خطر لوث‌شدن

اقتباس‌های سینمایی[ویرایش]

فرانکنشتاین شهرت خود را بیش از هر چیز مدیون اقتباس‌های سینمایی خود است. اولین اقتباس سینمایی آن در سال ۱۹۱۰ توسط کمپانی ادیسون ساخته شد.[نیازمند منبع] این اقتباس ۱۲ دقیقه طول داشت.[نیازمند منبع] اما اولین اقتباس مشهور از آن در سال ۱۹۳۱ با نقش آفرینی بوریس کارلوف و کارگردانی جیمز ویل ساخته شد. کارلوف با بازی در نقش هیولای فرانکنشتاین در این فیلم به شهرت زیادی رسید. از روی این اثر بیش از ۳۰ اقتباس سینمایی یا تلویزیونی ساخته شده‌است که آخرین آن‌ها در سال ۱۹۹۴ با نقش آفرینی بازیگر معروف سینمای هالیوود، رابرت دنیرو در نقش هیولای فرانکنشتاین و کنت برانا در نقش فرانکنشتاین بوده‌است. کارگردانی این اثر با خود کنت برانا بود. اثری دیگر در همین موضوع در زانویه ۲۰۱۴ به اسم «I.Frankenstein.2014» ساخته شده است. که در این اثر هیولای فرانکشتاین همسر اورا به قتل میرساند و فرانکشتاین به دنبال او تا قطب میرود واو میمیرد وپس از 200 سال بعداز تولد هیولا را نشان می دهد در این داستان که هیولا ۲۰۰ سال دارد و با فرشته ها متحد میشود و در پایان داستان هم پسر شیطان را نابود میکند.

تأثیرات[ویرایش]

تأثیر این داستان به حدی بود که این کلمه به صورت مدخلی در فرهنگ لغات درآمده‌است. در داستان، فرانکنشتاین سازندهٔ موجود است و مخلوق یک هیولا است. هیولا فقط هیولا است و هیچ اسمی ندارد، اما به مرور زمان آن هیولا به نام خالق خویش به فرانکنشتاین معروف شده‌است. شکل صحیح‌تر دیگری که رواج یافته‌است «هیولای فرانکنشتاین» است.

ظاهراً بسیاری از جملات هیولای فرانکنشتاین، از جملات حضرت آدم در باغ عدن (به روایت انجیل) متأثر است. مثل جایی که می‌پرسد چرا مرا آفریدی؟

پانوشت‌ها[ویرایش]

  1. تلفظ انگلیسی: فرَنکِنستاین

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

هیولایی ترسناک که از یک رمان فلسفی خلق شد