سوباتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نام ییلاقی در غرب لیسار در شهرستان تالش است.

موقعیت[ویرایش]

در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غرب شهر تالش و ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور در ارتفاع ۱۹۰۰-۱۹۷۰ متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. آبادی ییلاقی سوبانان روبروی بلندترین کوه رشته کوه تالش «ریشکاجی یا ریشگاسر» قرار دارد. جمعیت منطقه ییلاقی سوباتان شامل گزنه هونی، بیده پشت، هونی یش، قوری دره، قلعه بین یوردی، گنجخانه، ورزان و... بصورت فصلی متغیر است. بهار، تابستان و اوایل پائیز، منطقه پر از هیاهو و جنب و جوش است، ترکیب جمعیتی عمدتاً از تالشان و بومیانی است که به دامداری و دامپروری مخصوصاٌ پرورش گوسفند مشغول هستند. دیگر ساکنین از اهالی بخش لیسار (کرگانرود) تالش هستند.

وجه تسمیه[ویرایش]

در مورد وجه تسمیه سوباتان دو نظریه وجود دارد : 1 - نظریه اول : سوباتان یا سووتن تغییر یافته ی واژه ی ساواتان یا سوواتان برخلاف ناآشنایان به زبان تالشی به هیچ وجه کلمه ترکی نیست بلکه در تالشی معنای وطن سو یعنی گل پر می دهد . با توجه به منابع و تحقیقات به عمل آمده(مارسل بازن) در باره تالشان ، آبادی های ییلاقی تماماً به زبان تالشی نامگذاری شده اند که عناصر موجود در طبیعت مانند عوارض زمین برای مثال منطقه کان تیکت (به معنای کوه سنگی ) ده سر یا سردهونی( چشمه سرد) یا بیه پشت یا بیده پشت یا ننه چالا ( به خاطر قرار گرفتن در منطقه گود) یا سابی چال یا اسپه مار همگی حکایت از نامهای تالشی با تأثیر پذیری از عوارض طبیعی دارد .

2 - نظریه دوم : سوباتان در ترکی به معنی محل فرورفتن آب است سو به معنی آب و باتان از باتمک به معنی فرو رفتن است. چون در این ییلاق در نظیری محله حفره هایی وجود دارد که آبهای جاری و چند چشمه در آنجا فرو می رود.

نقاط دیدنی سوباتان[ویرایش]

 1. چشمه باتمان بلاق :میان سوباتان و آسبومار واقع است.
 2. منطقه باستانی غار گنجخانه
 3. سرچشمه اصلی قنات سلسال که سر از قلعه سلسال لیسار در می‌آورده‌است.
 4. زمین اسب دوانی که منطقه ائی نسبتاً هموار و مشرف به سوباتان و در نزدیکی بیده پشت قرارگرفته است.
 5. آبشار ورزان واقع در ٤ کیلومتری غرب سوباتان
 6. مناطق هاچا داش - ساری داش - مجمع داش و ..
 7. پارک طبیعی و جنگلی آلچالق
 8. دریاچه نئور
 9. آبشار ماهار واقع در روستای ماهار
 10. بازار سوباتان
 11. منطقه‌ی کاندی کِت در ساری بلاغ
 12. گودال‌های سنگی واقع در غرب کاندی کِت
 13. سوباتان قطعه‌ای از بهشت بر زمین است که در سال‌های اخیر به دلیل حضور گسترده‌ی بازدیدکنندگان، گردشگران و توریست‌های داخلی و خارجی و رها شدن زباله‌های نایلونی و برخی دیگر از آلودگی‌ها، به شدت در معرض تبدیل شدن به یک منطقه‌ی آلوده قرار گرفته است و توجه و اقدام سریع مسئولان کشوری و حامیان محیط زیست الزامی است ( ۱۵ شهریور ۹۳).

غذاهای محلی[ویرایش]

در این منطقه ییلاقی همانند سایر نقاط عشایر نشین غذاهای محلی خاصی تهیه می شود که از جمله آنها " پندیره ویسوج - سوجا دیله - قورما - قورتماج - سیرجینه - کله پلو - پته - قوزلی بریان و .... را نام برد .

منابع[ویرایش]

 • [کتاب تالش سرزمینی در شمال ایران نوشته مارسل بازن]
 • [وبگاه استان گیلان ]
 • [دستگاه GPS 'گارمین ]
 • [کیلومتر شمار و ارتفاع سنج خودرو ]
 • [تحقیقات محلی ]
 • سایت اختصاصی سوباتان www.soubatan.ir