جوپار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جوپار
Joopar.jpg
کشور  ایران
استان کرمان
شهرستان کرمان
بخش ماهان
نام(های) دیگر جوی پارسالی
نام(های) قدیمی جا پار
سال شهرشدن ۱۳36
مردم
جمعیت 4500
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۸۹۳ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه 35m
اطلاعات شهری
شهردار دارد
ره‌آورد کلمپه،قوتو،میوه جات زیره لبنیات محلی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴۲
وبگاه شهرداری جوپار
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهر مذهبی وخوش آب و هوای جوپارخوش آمدید

جوپار شهری است در استان کرمان ایران.


این نام از نام جوی پارسالی برگرفته شده است در گذشته به دلیل آب وهوای بسیار خوبی که این منطقه داشت محل مناسبی برای پادشاهان کرمان بوده است و چون سالی یک بار به این محل می آمدند به همین دلیل می گفتند برویم به محل جوی پارسالی که با گذشت زمان به جوپار شهرت یافت البته در روایتی دیگر اشاره شده است به قنات گوهرریز که چند قسمت شده است (شش مقسم) یعنی جوی آب پاره شده است که کم کم تبدیل به جوپار شده است.

جوپار در بخش ماهان شهرستان کرمان قرار دارد.این شهر زیبا و خوش آب وهوا یکی از شهر های مهم ومذهبی کرمان میباشد. کوه جوپار با ارتفاعی بیش از ۴۱۰۰متر در پیرامون این منطقه‌است.

شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی ( کوه جوپار) واقع شده‌است. این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می‌شود.آ[۱] جوپارمنطقه ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است.

رشته کوه جوپار با ارتفاع 4135 متر در جنوب شهر واقع شده است که دارای قله های متعددی می باشد از جمله سه شاخ بزرگ وكوچک-كیل جلال – بلوچی – كش و… قله سه شاخ جوپار يكی از زيباترين قله های ايران است و اين به دليل ديواره های بلند و دهليزهای ترسناک است كه به خصوص در فصل زمستان كوهنوردی را با وجود داشتن امكانات پيچيده و فنی كوهنوردی ميسر می كند وجود يخچالهای طبيعی و بيدستانهای سرسبز ؛چشمه های پر آب و بعضی چمنزارها زيبايی خاصی را به منطقه سه شاخ جوپار بخشيده است .جانپناه فلزی كه در منطقه كاسه سه شاخ توسط كوهنوردان مناطق كرمان ساخته شده ؛ در زمستانها پناهگاهی است برای كسانی كه می خواهند قله را صعود كنند و از زيبايی های اطراف بهره ببرند. گياهان دارويی فراوانی از كوه جوپار به دست می آيد مانند آلاله؛ آويشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زيره سياه .زيره معروف كرمان كه شهره آفاق است از كوه جوپار به دست می آيد.[۲] در منطقه جوپار ۲۲ رشته قنات قدیمی مانند قنات بین‌المللی گوهرریز که یکی از بزرگترین قنات های کشور می باشدوجود دارد که آب جوپار و مناطق اطراف را برای آشامیدن و کشاورزی تامین می‌کند.قنات مشهور دیگر جوپار به نام کوثر ریز می باشد. معدن سنگی نیز در نزدیکی شهر چوپار فعالیت داشت که به دلیل اسیبی که به محیط زیست جوپار میزد تعطیل گردید.[۳] به دلیل علاقه بیش از نود درصد مردم این شهر به تیم استقلال این شهر را شهرآبی کرمان نام نهاده‌اند.[۴]

بهترین زیره ی دنیا در کوههای جوپار بعمل می آید

منابع[ویرایش]

علی خانی. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران. چاپ یکم. تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خورشیدی. شابک: ‎ISBN 964-342-165-1‏. 

  1. گواشیر دات کام، بازدید: ژانویه ۲۰۰۹.
  2. جوپار شهر گوهر ریز، بازدید: ژانویه 2009.
  3. کرمان ما، بازدید: ژانویه ۲۰۰۹.
  4. جوپار شهر گوهر ریز، بازدید: ژانویه 2009.

پیوند به بیرون[ویرایش]