شهرستان کهنوج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان کهنوج
محل شهرستان کهنوج در نقشهٔ استان کرمان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان کرمان
مرکز کهنوج
سال شهرستان شدن ۱۳۵۹
مردم
جمعیت ۸۶،۲۹۰ نفر (۱۳۹۰)
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۲۴۷۰۵ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا 505متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 35
داده‌های دیگر
فرماندار سیدمحسن صمدانی
پیش‌شماره تلفنی 034
شهرها
کهنوج
تعداد بخش‌ها
مرکزی


شهرستان کهنوج از شهرستانهای استان کرمان(پهناورترین استان ایران) است که در سال 1359 از شهرستان جیرفت جدا شد. مرکز این شهرستان شهر کهنوج است. این شهرستان بنابر سرشماری نفوذ مسکن سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران قریب به ۱۲۰،۸۹۷ نفر است

شهرستان کهنوج با مساحت ۲۴۷۰۵ کیلومتر مربع در جنوب شرقی استان کرمان واقع شده و مرکز آن شهر کهنوج است. این شهرستان دارای ۵ شهر، ۵ بخش و ۲۰ دهستان و ۹۴۴ آبادی دارای سکنه می‌باشد. فاصله شهر کهنوج تا مرکز استان ۳۵۰ کیلومتر است. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد، از شرق به شهرستان رودبار جنوب و از جنوب به شهرستان منوجان و استان هرمزگان و از غرب به استان هرمزگان محدود است[۱].

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرستان کهنوج دارای دو شهر فاریاب و کهنوج و دو بخش مرکزی و فاریاب است. این شهرستان دارای شش دهستان به شرح زیر است: حور، کلاشگرد، مهروئیه، حومه و نخلستان و ده کهان.

شهر: کهنوج

تقسیمات پیشین[ویرایش]

فاریاب بخشی از شهرستان کهنوج در استان کرمان ایران بود. که در سال ۱۳۸۹ به شهرستان فاریاب ارتقاء یافت.

 • بخش فاریاب
  • دهستان حور
  • دهستان کلاشگرد
  • دهستان مهروئیه
  • دهستان زهمکان

شهر: فاریاب

بادهای گرم کهنوج یا به زبان محلی لوار: فصل وزش این باد تابستان است وبخاطر عبورصحرایی خشک عربستان گرم وسوزان است این بار کمک شایان در رسیدن خرما می‌کند به طوری که فصل وزش این باد فصل خرما پزان می‌گویند لازم به ذکر است این باد برای زراعت‌های تابستانی و همچنین نهال‌ها و دختان تازه کشت زیان اور است. وزش این باد در شب‌های فصول بهار و تابستان است که باد به صورت نسیم خنکی است که با وزش خود سوزش وگرمای تابستان را ازیاد هر کسی خواهد برد شایان ذکر است به علت معروفیت این باد در سطح شهر کهنوج یکی از اماکن فرهنگی نیز به این اسم نامگذاری شده است (سینما شوباد)

محصولات کشاورزی این شهرستان را گندم، جو، بنشن، تره‌بار، مرکبات، خرما و گردو تشکیل می‌دهد. کهنوج به عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور مطرح است. قالی‌بافی نیز مانند سایر شهرهای استان کرمان در این شهرستان رایج است. اقتصاد کهنوج بر پایه کشاورزی، دامداری و قالی‌بافی استوار بوده و گندم، جو، مرکبات، خرما، تره‌بار و تا حدودی قالی صادرات این شهرستان را تشکیل می‌دهند. مردم این شهرستان مسلمان شیعه هستند و به زبان فارسی با گویش محلی صحبت می‌کنند. طوایف بزرگی از جمله تاجیک در این منطقه زندگی می‌کنند و از پر جمعیت ترین و قویترین طوایط این منطقه هستند [۲].(sedayejonoob.ir)</ref>.

منابع[ویرایش]

 1. وب سایت فرهنگی اجتماعی صدای جنوب(sedayejonoob.ir)
 2. وب سایت فرهنگی اجتماعی صدای جنوب.(kahnooj.ir)