یوآرآی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یوآرآی یا شناسانهٔ منبع یکسان[۱] (به انگلیسی: URI) در علوم رایانه به رشته‌ای از نویسه‌ها گفته می‌شود که برای شناسایی یک نام یا منبع روی اینترنت بکار می‌رود. چنین شناسه‌ای این امکان را فراهم می‌کند تا منابع مختلف روی یک شبکه (معمولاً جهان وب) با یکدیگر به وسیلهٔ قراردادهایی مشخص، تعامل داشته باشند.[۲] رایج‌ترین شکل یوآرآی نشانی وب است.

رابطه بین URN, URL و URI

رابطه بین URL(یوآرال)، URN(یوآران) و URI(یوآرآی)[ویرایش]

URN شبیه اسم یک شخص عمل می‌کند در حالی که URL آدرس خیابان شخص را بازسازی می‌کند. به عبارت دیگر URN هویت شی را مشخص می‌کند در حالی که URL روشی برای پیدا کردن آن را فراهم می‌کند.

مقالات وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. شناسانه از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای identifier در انگلیسی و در حوزه‌های مخابرات و کتابداری است.«فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۱۱۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۲ تیر ۱۳۹۱.«فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان ـ دفتر هشتم، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۴۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۲ تیر ۱۳۹۱.
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Uniform Resource Identifier». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۸ اسفند ۱۳۸۹.