یوآرآی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یوآرآی یا شناسانهٔ یکنواخت منبع[۱] (به انگلیسی: URI) در علوم رایانه به رشته‌ای از نویسه‌ها گفته می‌شود که برای شناسایی یک نام یا منبع روی اینترنت بکار می‌رود. چنین شناسه‌ای این امکان را فراهم می‌کند تا منابع مختلف روی یک شبکه (معمولاً جهان وب) با یکدیگر به وسیلهٔ قراردادهایی مشخص، تعامل داشته باشند.[۲] رایج‌ترین شکل یوآرآی نشانی وب است.

رابطه بین URN, URL و URI

رابطه بین یوآرال، یوآران و یوآرآی[ویرایش]

یوآران شبیه اسم یک شخص عمل می‌کند در حالی که یوآرال آدرس خیابان شخص را بازسازی می‌کند. به عبارت دیگر یوآران هویت شی را مشخص می‌کند در حالی که یوآرال روشی برای پیدا کردن آن را فراهم می‌کند.

مقالات وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. شناسانه از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای identifier در انگلیسی و در حوزه‌های مخابرات و کتابداری است.«فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۱۲. بازبینی‌شده در ۲۲ تیر ۱۳۹۱. «فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان ـ دفتر هشتم، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۴۸. بازبینی‌شده در ۲۲ تیر ۱۳۹۱. 
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Uniform Resource Identifier». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۸ اسفند ۱۳۸۹.