زندگی دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زندگی دیگر)
زندگی دوم
Second Life Logo.svg
توسعه‌دهنده(ها)Linden Lab
انتشار ابتدایی۲۳ ژوئن ۲۰۰۳؛ ۱۹ سال پیش (۲۰۰۳-۰۶-23)
انتشار پایدار
۵٫۰٫۱٫۳۲۳۰۲۷
۲۵ ژانویه ۲۰۱۷؛ ۵ سال پیش (۲۰۱۷-۰۱-25)
انتشار آزمایشی
۵٫۰٫۲٫۳۲۳۳۵۹
۳ فوریه ۲۰۱۷؛ ۵ سال پیش (۲۰۱۷-۰۲-03)
بن‌سازه رایانش
پروانهنرم‌افزار متن‌باز
وبگاه

زندگی دوم (به انگلیسی: Second Life) یک دنیای مجازی است که در آن کاربران کامپیوتر می‌توانند یک شخصیت مجازی بسازند و زندگی مجازی را تجربه کنند. شرکت لیندن لب ساکن در سانفرانسیسکو در سال ۲۰۰۳ یک بازی با این کارایی ساخت. برای اجرای این بازی کاربران باید عضو سایت Second Life شده و یک تصویر الکترونیکی یا کارتونی معروف به «آواتار» از خود بسازند. بعضی از افراد آواتار را شبیه به خود واقعیشان می‌سازند و بعضی کاملاً متفاوت از خود واقعیشان، مثلاً با جنسیت متفاوت و حتی بعضی ها موجودی خیالی و افسانه‌ای می سازند.

هنگامی که آواتار خود را ساختید به جمع ساکنان این سرزمین مجازی می‌پیوندید و می‌توانید در تعاملات آنها شرکت نمایید. از بعضی جهات این جهان شبیه به جهان واقعی است با خیابانها، فروشگاه‌هایی که آواتار شما می‌تواند در آنجا پرسه بزند. آواتار شما می‌تواند با آواتارهای دیگر دوست شده، به دانشگاه رفته، کار و کاسبی راه انداخته و حتی ازدواج کند؛ اما می‌توانید کارهایی کنید که در جهان واقعی ممکن نیست را هم انجام دهید، مثلاً می‌توانید به جای قدم زدن در پارک کنار خانه‌تان اگر خواستید در آنجا پرواز کنید.

«عضو شدن در این سایت رایگان است» اما برای خرید زمین باید پول بپردازید. این جهان مجازی دارای واحد پولی خودش یعنی «لیندن دلار» است که این پول مجازی دارای ارزش واقعی است. هر دلار آمریکا برابر ۲۵۰ لیندن دلار است. شما می‌توانید با کار کردن در این سرزمین تخیلی پول درآورده و به خریدهای مجازی مانند خرید لباس، املاک، تفریح و. . . بپردازید. بسیاری از دانشگاه‌ها و فروشگاه‌ها در این وبگاه حضور دارند. این سایت حدود ۱۳ میلیون عضو از بیش از ۱۰۰کشور گوناگون دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]