یرواند ناهاپتیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از یرواند نهاپتیان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یرواند
زاده یرواند ناهاپتیان
۱۹۱۳ (میلادی)
جلفای نو، اصفهان
درگذشت ۲۰۰۶ (۹۲-۹۳ ساله)
جلفای نو، اصفهان,
ملیت ایرانی
شناخته‌شده برای نقاشی
سبک آبرنگ

یرواند ناهاپتیان (ارمنی: Երուանդ Նահապետյան; انگلیسی: Yervand Nahapetian; زاده ۱۲۹۲ خورشیدی، جلفای نو، اصفهان - درگذشته ۱۳۸۵، جلفای نو، اصفهان)، نقاش ایرانی ارمنی تبار بود. یرواند ناهاپتیان یکی از پایه گذاران آب‌رنگ ایران است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

یرواند ناهاپتیان تحصیلات خویش را در کالج انگلیسی به اتمام رساند و در فاصلهٔ بین سال‌های ۱۳۱۲–۱۳۰۲ خورشیدی. (۱۹۳۳-۱۹۲۳ میلادی) نزد نقاش معروف سرکیس خاچاطوریان به تکمیل هنر نقاشی پرداخت.

ناهاپتیان در نمایشگاه‌های متعددی شرکت نموده است و نمایشگاه اختصاصی وی در فرزنو آمریکا مورد استقبال جامعهٔ مطبوعات این کشور قرار گرفت.

آثار ناهاپتیان شامل مینیاتور، مناظر طبیعی و موضوعات برگرفته از زندگی روزمره می‌باشد. تابلوی «کلیسای وانک جلفا» و «مسجد شاه اصفهان» از شاهکارهای اوست. تابلوهای مردمی کوچ بختیاری و عصاری او زندگی روزمرهٔ ساکنان جلفا را منعکس می‌کنند و طبیعت زیبای اصفهان و مشخصهٔ آثار اوست. او در طول زندگی هنری اش این مناظر را به تصویر کشیده و شاگردان بسیاری را تربیت نموده که اغلب ادامه دهندهٔ سبک و شیوه وی می‌باشد.

یرواند ناهاپتیان در مورد استادش چنین می‌گوید

چهار ماه درسی که سرکیس خاچاطوریان به ما داد به اندازه سال ۴ درسی است که امروز در دانشکدهٔ هنرهای زیبا می‌دهند.

یرواند ناهاپتیان در مصاحبه‌ای در واپسین سال‌های زندگانی خود چنین گفت: «اصفهان تنها شهر جهان است که مرا از خود بیخود می‌کند. ناقوس کلیساها و اذان گلدسته‌ها و شوریدگی این دو همیشه روح مرا صیقل می‌دهند. صدها سال است که هر صبح خورشید در میدان نقش جهان طلوع می‌کند و من هرگاه از این میدان گذشته‌ام رنگ و بوی روزهای کودکی‌ام را احساس کرده‌ام، همان زمان‌هایی که همراه پدر و مادرم از آن عبور می‌کردیم. اصفهان برای من همیشه تمامی دنیا بوده است. من همه رنگ‌ها را در بازارهای نقش‌جهان یافتم. اصفهان شهر من، رنگ‌ها را به من آموخت. اصفهان شهر زیبایی است. شهر مهربانی است. شهر خاک و آفتاب و آب است. شهر کوه صفه است. جلفا خانه من است. زندگی من با رنگ ساخته شده، زندگی بدون رنگ و بدون هنر، تاریک و بی‌مفهوم است.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]