گورسفید (گیلانغرب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گورسفید
دهستان گورسفید
دهستان گورسفید
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانگیلانغرب
بخشبخش مرکزی
دهستانحومه (گیلانغرب)
نام‌های قدیمیگورسفید نامدار
مردم
جمعیت۵۸۷ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۵۳۵۱۹

گورسفید (گیلانغرب)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه ایران است.

این دهستان در محل تلاقی جاده‌های گیلانغرب و سرپلذهاب و قصرشیرین واقع است.[نیازمند منبع] ساکنین این دهستان از ایل کلهر و عمده جمعیت آن از طایفه گیلانی کلهر است. البته از سایر طوایف همچون ایوانی کلهر، زرگوش و.... در آن سکونت دارند که همگی به زبان کوردی کلهری تکلم دارند و شغل اکثریت آنها کشاورزی است.مالکان اصلی و اولیه این دهستان و اراضی مجاور آن از گورسفید تا روستای ترشگیبان متعلق به یکی از بزرگان و مالکان کلهر به نام نامدار خان فتاحی از دودمان احمد خان فتاحی دارابیگ از طایفه گیلانی کلهر بوده که این طایفه یکی از ۷ طایفه اصلی تشکیل دهنده ایل کلهر است. در زمان ایلخانی داوودیان ها بر سر اختلاف نامدار خان با کریم خان سردارنصرت قسمت عمده ای از این اراضی از تملک این خاندان خارج و پس از آن در زمان اجرایی شدن اصل اول انقلاب سفید در اوایل دهه ۵۰، قسمتی از اراضی این خاندان در اطراف دهستان، توسط علیمراد خان فتاحی به چند خانوار از اهالی دهستان وقف شد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان حومه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۱۱ نفر (۱۸۱خانوار) بوده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.

۱- افشار سیستانی ، ایرج ، کرمانشاهان و تمدن دیرینه آن ، ج دوم ، انتشارات زرین چاپ اول ـ تابستان ۱۳۷۱ ، تهران ، صص ۱۵۸۹-۱۵۹۰ ۲-سردار مقتدر سنجابی ، علی اکبرخان ، ایل سنجابی و مجاهدت ملی ایران تحریر و تحشیه دکتر کریم سنجابی ، نشر شیرازه ج اول ۱۳۸۰ ، تهران ص۱۳۶ -راولینسون ، سر ، هنری ، سفرنامه راولینسون ، گذر از زهاب به خوزستان ، ترجمه ی امان اللهی بهاروند ، سکندر ، مؤسسه ی انتشارات آگاه ، ۱۳۶۲ ، تهران ،ص ۴۸ ۴- همان ، ص ۴۵ ضمناً در حال حاضر (چله ) بالاتر از گیلان غرب قرار دارد. ۵-کریمی ، بهمن ، جغرافیای تاریخی ایران ،

۶-کشاورز ، زندگان عرصه ی عشق ، مجلدات سه جلدی ، جلد دوم ، ص۱۲۱۶ ، انتشارات تاق وسان ، کرمانشاه ، ۱۳۲۸

۷- بلوشر ، ویپرت ، سفرنامه بلوشر ، ترجمه جهانداری ، کیکاووس ، شرکت سهامی انتشارات خوارزمی ، چاپ اول ۱۳۶۳ ، تهران ، ص ۵۲

۸- رزم آرا ، علی ، سرتیپ ، جغرافیای نظامی ایران ، کرمانشاهان ، ۱۳۲۰ ، تهران ، اداره جغرافیایی ارتش ، ص ۳۷