بهرام‌وند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بهرام‌وند
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان گیلانغرب
بخش بخش گوار
دهستان حیدریه
مردم
جمعیت ۳۲۲ نفر

بهرام‌وند، روستایی از توابع بخش گوار شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه ایران است. طایفه بهراموند شاخه ای از طایفه ی شمس ایل بزرگ بیرانوند خرم آباد می باشد که بر اثر ظلم حکومت های قاجاریه از مناطق آبسرد و دار بلوط شمس خرم آباد کوچ می کنند و در چال حسن خان کرمانشاه و سراب سرفیروز آباد و چند قریه کوچک اطراف آن و از جمله افراد سرشناس این طایفه حسن خان بهراموند که حمله معروف چال حسن خان به نام اوست و تیمسار علی پاشا خان بهرامی فرماندار ارتش استان های بخش غرب کشور در زمان قدیم و همچنین وکیل باشی نوه حسن خان وکیل نمونه کشور و سردار دکتر حاج محمد کرمی راد سردار دلاور و فداکار سپاه اسلام و نماینده سابق مردم شریف کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان حیدریه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲۲ نفر (۶۶خانوار) بوده‌است.

تاریخچه طایفه بهرام‌وند[ویرایش]

طایفه بهراموند شاخه ای از طایفه شمس ایل بزرگ بهرانوند خرم آباد است که بر اثر نزاع های خوانین ایل با حکومتهای قاجاریه از منطقه دار بلوط و چغلوندی و آبسرد بهرانوند معروف به شمس بهرامی کوچ می کند و در چال حسن خان کرمانشاه-درودفرامان و ورواء سراب سرفیروزآباد و قمش و در چند دهکده کوچک دیگر به صورت پراکنده و عده ای نیز در روستای بهراموند بخش گوار گیلانغرب ساکن می شوند. تعدادی نیز بر اثر نزاعهای قبیله ای از سر فیروزآباد به کوهدشت لرستان می روند.

طایفه بهرام‌وند يا بهراموند[ویرایش]

این طایفه شاخه ای از طایفه شمس ایل بزرگ بیرانوند می باشد که با درگیری و نزاع حاکمان قاجاریه با خوانین این ایل گروهی از آنها از منطقه داربلوط و آبسرد بیرانوند کوچ می کنند و در حواشی رودخانه سیمره و گشان با بزرگان ایل بالاوند آشنا می شوند و سپس در منطقه سر فیروزآبادو درود فرامان و شهر کرمانشاه و تعدادی در گوار گیلانغرب و کوهدشت لرستان ساکن می شوند اغلب مردمان این طایفه بهرامی و در سطح شهر کرمانشاه در نظام سیاسی و نظامی دوره پهلوی نقش داشتند. در مشروطیت هم نقش بهراموندها مؤثر بوده است طایفه بهراموند با طایفه شیخوند در سر فیروزآباد در قدیم الایام همجوار بوده و در روستاهای سراب و قمش، پاچقا، ورواء درود فرامان، چراغ آباد، گاوشان، کنجور، بلین، حیدرآباد بهراموند گوار گیلانغرب، کوهدشت لرستان، گلم کبود و کهرار و زمان‌آباد سکونت داشتند و اکثریت آنها نیز در شهر کرمانشاه ساکن شده اند آنها و سابقه سکونت این طایفه در قبرستان پیر پلاس سراب سر فیروزآباد مشهود می‌باشد. از جمله افراد سرشناس این طایفه میتوان به حسن خان بهرامی که محله معروف چال حسن خان نیز به نام اوست اشاره کرد.وکیل بدرخان بهراموند (وکیل باشی) نوه حسن خان بهراموند – تیمسار علی پاشاخان بهراموند فرمانده ارتش پنج استان غرب کشور در زمان پهلوی و هم اکنون سردار دکتر حاج محمد کرمی راد سردار شجاع و نماینده سابق مردم شریف کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی.

نقش بهرام‌وندها در مشروطیت[ویرایش]

،سواران بهراموند در مسایل سیاسی و اجتماعی دوره قاجاریه در شهر کرمانشاه نقش مؤثر داشتند در نهضت یار محمدخان(سردار مجاهد) و شجاع و معروف که مادرش از طایفه بهراموند می باشد از ارکان حرکتهای سیاسی و نظامی در منطقه بشمار می رفت و سابقه او در تبریز و تهران آشکار است و در تمام مراحل از سواران بهراموند برخوردار بود می توان به وکیل بدرخان بهراموند معروف به وکیل باشی اشاره نمود که در رکاب یارمحمدخان جان خود را از دست داد.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]