بهرام‌وند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بهرام‌وند
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانگیلانغرب
بخشبخش گوار
دهستانحیدریه
مردم
جمعیت۲۴۸ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۵۳۲۳۴

بهرام‌وند، روستایی از توابع بخش گوار شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه ایران است. بهرام وند طایفه هستند از ن‍‌ژاد لک و از ایل بزرگ بیرانوند لرستان در اوایل دوره قاجاره یا به مستنداتی اواخر دوره زندیه از مناطق آبسرد و دار بلوط چغلوندی بر اثر نزاع‌های طایفه‌ای و مسائل امنیتی و همچنین جور و ستم حاکمان لرستان به منطقه سر فیروزآباد ماهیدشت کوچ می‌کنند. در اوایل ورود به حاشیه رودخانه سمیره با بزرگان ایل بالوند گشان آشنا می‌شوند و بعد از چند سال همجواری با بالوندها املاک حدود ۱۴ آبادی از سر فیروزآباد را از ما لکی از اجداد وکیل الدوله خریداری می‌کنند و اکثریت آن‌ها نیز چون افرادی در رأس سیاست بودند در کرمانشاه سکونت می‌یابند اما در کتاب تاریخ ایل بالاوند بهراموندها و دولتمندان قبلاً تیره‌های از ایل بالاوند بودند که دولتمندان به میان ایل سنجابی و بهراموندها به کرمانشاه مهاجرت کرده‌اند. بهراموندهای سر فیروزآباد از طایفه شرفبگ هستند شرفبگ زیر مجموعه طایفه بارانی،بارانی فرزند اسد(مال اسد)از ایل بزرگ بیرانوند می‌باشد .شرفبگ در زمان جنگ با عثمانی از سربازانی بوده که در جنگ شرکت کرده.بعداز جنگ هم در همان مناطق غرب کشور می‌ماند بادختر خانونده ای به نام بهرام بگ ازدواج کرده و صاحب خانواده می‌شود.در نتیجه بهراموندهای سر فیروزآباد از طایفه شرفبگ می‌باشند.بهراموندهای روستاهای کل کش، حیدریه وگواره گیلان غرب ازطایفه شرفبگ بیرانوند هستند.

نکته:بقیه طایفه شرفبگ ساکن روستاهای بیرانشهر،روستاهای قرسو،دینارآباد از توابع شهرستان بروجرد و روستای ازناو دوخواهران از توابع دورود.و شهرهای خرم آباد (در شهر خرم آباد جمعیت زیادی دارند)،شهر بروجرد و شهر دورود از شهرهای استان لرستان ساکن می‌باشند.
  • شرفبگ پسر نقدعلی،نقدعلی پسر بارانی و بارانی پسر مال اسد و اسد پسر آلاینان و آلاینان پسر بیرانوند می‌باشد .

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان حیدریه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲۲ نفر (۶۶خانوار) بوده‌است.

نقش بهرام‌وندها در مشروطیت[ویرایش]

، سواران بهراموند در مسایل سیاسی و اجتماعی دوره قاجاریه در شهر کرمانشاه نقش مؤثر داشتند در نهضت یار محمدخان (سردار مجاهد) و شجاع و معروف که مادرش از طایفه بهراموند می‌باشد از ارکان حرکت‌های سیاسی و نظامی در منطقه به‌شمار می‌رفت و سابقه او در تبریز و تهران آشکار است و در تمام مراحل از سواران بهراموند برخوردار بود می‌توان به وکیل بدرخان بهراموند معروف به وکیل باشی اشاره نمود که در رکاب یارمحمدخان جان خود را از دست داد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.