گندیشمین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۸°۲۵′۱۹″شمالی ۴۸°۰۲′۰۵″شرقی / ۳۸٫۴۲۱۹۸°شمالی ۴۸٫۰۳۴۷۶°شرقی / 38.42198; 48.03476[۱]

گندیشمین
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستاناردبیل
بخشمرکزی
دهستانغربی
نام محلیگندیشیم
نام‌های دیگرجایی که نور افتاب نمی تابد (نام باستانی)
نام‌های قدیمیگون توشمین
مردم
جمعیت۷۶۳ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت٣۱%
تراکم جمعیت۱٢
نفر بر کیلومتر مربع
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۲۴۶۱۷
پیش‌شمارهٔ تلفن0453395

گندیشمین روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان اردبیل، بخش مرکزی، دهستان غربی قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی

قرارگیری اردبیل در عرض جغرافیایی بالا، کوهستانی بودن و هجوم توده های هوایی متعدد همچون توده هوای سیبری و مدیترانه موجب شده که منطقه مود مطالعه از آب و هوای سرد و نیمه خشک برخوردارگردد. براساس آماردوره 20ساله (1995-1976) ایستگاه اردبیل میانگین دمای سالانه ایستگاه مزبور 8/8 درجه سانتیگراد می باشد.تیر ماه با 2/19 درجه سانتیگراد و دی ماه با 5/3- درجه سانتیگراد، گرمترین و سردترین ماههای سال بشمار می روند. تعداد روزهای یخبندان این استگاه 8/134روز و میانگین رطوبت نیز 71درصد می باشد.بارندگی محدوده مورده مطالعه عمدتاً تحت تأثیر جریان توده هوای مدیترانه و اقیانوس اطلس می باشد که در مواقع سرد سال با نفوذ هوای سرد سیبری و قطبی بارندگیها عمد تأ بصورت برف صورت می گیرد.میانگین بارش در استگاه اردبیل 8/311 میلی متر گزارش شده است.تیر ماه با 6/3 میلی متر و اردیبهشت ماه با 2/45 میلی متر کمترین و بیشترین میزان بارندگی را دارا هستند.

محدوده مورد مطالعه در فصول مختلف تحت تاًثیربادهای متعددی است که از جهات گوناگون در جریان هستند.یکی از عمده ترین این بادها،بادی است که از سمت شرق در فصول سرد سال جریان داشته و رطوبت دریای خزر را با خود به منطقه می آورد و سبب افت درجه حرارت و ریزشهای جوی بصورت برف می گردد.باد دیگری نیز،از سمت شمال شرق جریان دارد اگرچه تعداد وزش این باد کمتر است ولی در ایجاد شرایط سخت اقیمی موثر است.

سوء تفاهم نشود چون گندشمین در بخش غربی دشت اردبیل واقع است پس آب و هوای این دو زیاد تفاوتی ندارند.

از دیگر بادهای منطقه بادی است که از جانب غرب و جنوب غرب می وزد و مکانیزم تشکیل آن عمدتاً بر اثر صعود "آدیاباتیک" مربوط به کوه سبلان می باشد.بادی دیگر که از شمال می وزد و دیگری "نسیم" که از جنوب و جنوب شرق که در فصول گرم سال در جریان است.

جمعیّت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیّت این روستا ۱۰۳۴ نفر با ۲۰۶ خانوار بوده‌است. اما بر اساس گزارش جدید سال ۱٣٩٩ جمعیت روستا ٢٨۴۴ نفر با ۵۶۶ خانوار بود است.


اطلاعات بیشتر

روستای گندشمین در قسمت شمال غربی دهستان مزبور واقع شده است. فاصله روستای گندشمین از جاده اصلی 3 کیلومترتا مرکز دهستان 21 کیلومتر و تا مرکز شهرستان40 کیلومتراست.

این روستا دارای 9 روستا در حوزه نفوذ خود می باشد.(تقی کندی-روئین درق-اسماعیل خان کندی-حسین خان کندی-هاچاکندی-چراپا- شندر شامی-چوخوریورد و امیرآباد )

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.