جبه‌دار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جبه‌دار
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستاناردبیل
بخشمرکزی
دهستانغربی
مردم
جمعیت۱۵۸۸ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۲۴۵۲۶

جَبَه‌دار روستایی جلگه ای و معتدل در 10 کیلومتری شمال غربی شهر اردبیل واقع شده است. در سال های نه چندان دور آب مشروب روستا از چشمه تامین می شد. چشمه ای که در حال حاضر به خشکی گرائیده است. این چشمه توسط قناتی به طول تقریبی 7 کیلومتر از بالای روستا سرچشمه و از زیر روستا رد و پایین روستا جاری می شود. شغل اصلی اهالی کشاورزی و در کنار آن به دامداری نیز می پردازند. محصول اصلی این روستا سیب زمینی و در درجه دوم گندم است و به مقدار محدودی یونجه و حبوبات نیز کشت می شود.

این روستا از جهت آثار تاریخی شرایط ویژه ای دارد، بطوری که از سه طرف محاط در سه تپه تاریخی است. تا این لحظه تحقیقات یا کاوشهایی روی این آثار صورت نگرفته است و به این دلیل اطلاعات صحیح و دقیقی در رابطه با آن ها وجود ندارد که بتوان به آن استناد کرد.

از دیگر آثار تاریخی روستا به پل تاریخی می توان اشاره کرد، این پل در دوران حکومت صفویه توسط شاه عباس صفوی بنا شده و نکته قابل توجه در حال حاضر نیز تردد اهالی و ماشین آلات سبک و سنگین در آن صورت می پذیرد. از دیگر آثار تاریخی قنات روستاست که معماری ویژه و جالب توجهی دارد.

از منظر تفرجگاهی به دلیل اینکه این روستا در دو کیلومتری رود قره سو که بزرگ ترین رود شهر اردبیل محسوب می شود قرار گرفته گردشگران را در فصول مختلف سال به خود جلب می کند، بطوری که گردشگران در اطراف آن سکنا گزیده و از طبیعت زیبا و در کنار آن از ماهیگیری لذت می برند. اوج و بلوغ این روستا از نظرگاه سرسبزی، مطلوبیت و مطبوعیت آب و هوایی در ماه های خرداد و تیر اتفاق می افتد به نحوی که قدم زدن در مزارع سیب زمینی و گندم حال و هوای ویژه ای دارد.


جمعیّت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال1395 جمعیّت این روستا 1588 نفر با ۳۳۰ خانوار گزارش شده است. سکنه این روستا به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند. دین اهالی اسلام و مذهب شان تشیع است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲. فرهنگ جغرافیایی ایران جلد4