بقرآباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بقرآباد بولقاوار
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستاناردبیل
بخشهیر
نام محلیبولقاوار
مردم
جمعیت1099 نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۹۴۲ متر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۵۳۳

'بُقرآباد' یا در زبان محلی «بولقاوار» روستایی در استان اردبیل ایران است. روستای بقرآباد از توابع بخش هیر شهرستان اردبیل است که در فاصله 10.5کیلومتری شرق شهر هیر و20کیلو متری شهر اردبیل و در دامنه ارتفاعات باغرو قرار دارد . این روستا با روستاهای یایچی، دوئل ،خانقاه ،دمدمه،بیله درق،ایوریق و کردعلیلو همسایه است . شغل مردمان روستا کشاورزی(کندم جو سیب زمینی شبدر یونجه و ‌....)باغداری(گیلاس گیلانار زرد الو سیب و....)میباشد

جمعیت و زبان[ویرایش]

جمعیت بقرآباد1099نفر تعداد 539نفرمردو 560نفر زن و 281خانوار می باشد. دین اهالی اسلام و مذهب آنان تشیع می باشد. زبان مردم این روستا ترکی آذربایجانی است.بیشترین شهرت این روستا از دیرباز مربوط به درختان گیلاس و آلبالوی آن می باشد

تاریخچه[ویرایش]

بر اساس مطالعات و بررسیهای بعمل آمده و آثار باستانی به جا مانده در این روستا،این روستا به عصر مفرغ که حدود 4.5 الی 6 هزار سال قدمت دارد برمیگردد. اطلاعاتی که از تاریخ نام این روستا به دست آمده و این اطلاعات سینه به سینه در طول تاریخ به ما رسیده، این گونه بوده است که در این منطقه از زمین بخارهایی خارج میشد که مردم این منطقه این بخارهایی که با فشار از زمین خارج می شدند را بوق می گفتند و در نتیجه این منطقه با نام بوقلاوار یعنی جایی که دارای بوق یا بخار است نام گذاری شد. که با ورود این نام به زبان و ادبیات فارسی مانند همه ی اسامی اماکن ترکی دچار تغییر و تحول شده و در زبان فارسی و رسمی و جغرافیای کشوری با اسم بُقرآباد ثبت شده است.

آب و هوا[ویرایش]

آب و هوای منطقه تابعی از اقلیم حاکم بر آذربایجان و گیلان است . منتهی توپوگرافی جهت ناهمواریها،نزدیکی به کانونهای رطوبتی وارتفاع بالای منطقه شرایطی را محیا کرده است که بارزترین مشخصه آن زمستانهای سرد و برفی و تابستانهای معتدل است.

جاذبه های گردشگری[ویرایش]

این روستا دارای طبیعت فوق العاده زیبا از جمله باغ های آلبالو و گیلاس، کوه های دیدنی و چندین چشمه همیشه جوشان است و ظرفیت سرمایه گذاری و جذب گردشگر را دارد.