کپنه کران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۳°۵۳′۵۶″شمالی ۴۶°۱۰′۰۶″شرقی / ۳۳٫۸۹۸۸۹°شمالی ۴۶٫۱۶۸۴۷°شرقی / 33.89889; 46.16847[۱]

کپنه کران یا رستم خان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان ایوان
بخش بخش زرنه
دهستان کلان
نام محلی رستم خان
نام‌های قدیمی کپنه کران-رستم خان
سال بنیاد 1340
مردم
جمعیت ۵۵۸ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری ۲۲۳۳۹۷
پیش‌شمارهٔ تلفن 0842-354

کپنه کران یا رستم خان، روستایی از توابع بخش زرنه شهرستان ایوان در استان ایلام ایران است.

  • تاریخچه:ایل کپنه کران یا رستم خان به نقل از بزرگان این ایل طی یک ماجرای تاریخی به ایوانغرب مهاجرت نموده و تاکنون در شهرستان ایوانغرب اسکان دارند.
  • ماجرا از این قرار بوده که در دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار نیای(جد بزرگ) این ایل یعنی شخصی به نام رستم خان که از اهالی ایل احمدوند بهتویی(محل کنونی واقع در بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه)و فرزند حکیم خان بوده که در دوره جوانی روزی در منطقه ماهیدشت شاهد به بند کشیدن و آزار اذیت مردی مسن توسط مأموران حکومتی می‌شود که علت را جویا می‌شود که این فرد مسن حاکم دست نشانده دولت در منطقه ایوانغرب می‌باشد که بعلت ندادن مالیات توسط ماموان در حال انتقال به مرکز می‌باشد و خلاصه رستم خان که فردی جوانمرد و از لحاظ مالی وضعیت خوبی دارد بدهی آن شخص را که بقولی100تومان بوده پرداخت نموده و باعث جلوگیری از بردن حاکم ایوان به پایتخت می‌شود و در این زمان است که آغاز برگ جدیدی از زندگی رستم خان شروع می‌شود.خلاصه ماجرا در آنجا به پایان نمی‌رسد و بعد از چند مدت که رستم خان و چند تن از دوستانش جهت شکار به منطقه ایلام و پشتکوه سفر می‌کنند در راه بازگشت از ایوانغرب می‌گذرند که برحسب اتفاق مهمان خانه حاکم ایوان (در منطقه روستای دارا در ایوان)می‌شوند و بعد از مهمان نوازی حاکم ایوان و تجدید آشنایی،حاکم ایوان در پی جبران واقعه ماهیدشت،رستم خان را به ایوان دعوت نموده و با دادن قول زمین در منطقه کلان امروزی و ازدواج وی با دختری در ایوان باعث می‌شود که رستم خان بعد از مدتی همسر و فرزند خود را از کرمانشاه به ایوان آورده و در ایوان هم ازدواج نماید و از همسر ایوانی،صاحب چهار فرزند پسر بنامهای:موسی بگ،خسرو بگ،فتاح بگ،حاتم بگ(4تیره اصلی رستم خان کنونی) و سرانجام پسر وی که از کرمانشاه به ایوان مهاجرت نموده در منطقه ایوان بزرگ شده و به قولی نیای تیره (سخته) در ایوان می‌باشد. لازم به ذکر است که در روستای کنونی رستم خان بجز 4تیره فرزندان رستم خان اقوامی از ایل‌های زرانشی،کلان،نهرخان سفلی(محمد کریم)بانسیری و بابی سکونت دارن که در گذر زمان یا به واسطه کار یا ازدواج به این ایل مهاجرت نموده‌اند که تمامی جمعیت ایل رستم خانی همچون برادران نسبی در فراز نشیب‌های تاریخی در کنار هم بوده‌اند و اتحاد این ایل بزرگ کلهر در شهرستان ایوانغرب و منطقه کلهرنشین زبان زد خاص عام می‌باشد. و نیز به نقل سینه به سینه آمده‌است که رستم خان دارای برادرانی به نام‌های شمس اله خان و یداله خان و یاره بوده که هر کدام در گذر زمان صاحب ایل و تباری شده‌اند و ایل یاره که در منطقه سومار غرب سکونت داشته‌اند با ایل رستم خان فامیل نسبی هستند.
  • معنی کلمه کپنه کران: 1.لباس نمدی2.جوی آب روستا
  • لباس نمدی:کپنک در زبان کردی به معنی پوششی از جنس نمد که در زمستان در دهه‌های گذشته‌استفاده میشده‌است و شاید علت نام‌گذاری این اسم پوشش نمدی بوده که مردم روستا داشته‌اند.
  • جوی آب: و دیگر نام کپنه کران،نام جوی آبی است به همین نام که از رودخانه کنگیر در فاصله بالادست روستا برای مشرب ساختن زمین‌های کشاورزی روستا سرچشمه می‌گیرد نام‌گذاری شده‌است.
  • کران:کران در لفظ و گویش کردی به معنای کنار یا ناحیه می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کلان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۶۳ نفر (۱۲۱خانوار) بوده‌است.لازم به ذکر است که جمعیتی معادل جمعیت روستا از این ایل به شهر ایوان مهاجرت کردند ونیز طایفه سیاهگل در شهرستان ایوان نیز از همین ایل می‌باشند که در منطقه سیاهگل که قشلاق این ایل می‌باشد اسکان دارند.

  • منابع

2 .به نقل از بزرگان ایل رستم خان شهرستان ایوانغرب

3.استناد به کتاب جغرافیای تاریخی ایوان کلهر(مولف آیت اله محمدی کلهر)

«نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.