کنستانتین فن کاوفمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنستانتین فن کاوفمن
Von Kaufman portrait.jpg
کنستانتین پِتُویچ کاوفمان، اوّلین فرماندار ترکستان روسیّه
زاده ۲ مارس ۱۸۱۸
درگذشت ۱۶ مه ۱۸۸۲
تاشکند، استان سیر دریا
ملیت آلمانی-روسی
شغل فرماندار کل ترکستان غربی

کُنستانتین پتروویچ فن کاوفمن (به روسی: Константин Петрович фон-Кауфман) (زادهٔ ۲ مارس ۱۸۱۸- درگذشته ۱۶ مه۱۸۸۲) ژنرال روس و فرماندار کل ترکستان روس بود.

زندگی[ویرایش]

فن کاوفمن در اصل تباری اتریشی داشت. خاندان او به مدت ۱۰۰سال در خدمت روسیه تزاری بودند و به مذهب ارتدکس گرویده. فن کاوفمن دانش آموختهٔ مهندسی جنگ بود. در ۱۸۳۸ میلادی او در بخش مهندسی به خدمت ارتش تزاری درآمد و در اردوی روس‌ها در قفقاز حضورداشت و به درجهٔ سرهنگی رسید. در ۱۸۵۵ نیز در محاصره قارص در بخش مهندسی خدمت‌نمود. در ۱۸۶۴ او به درجهٔ سپهبدی رسید و فرماندار نظامی ویلنیوس شد.

در ۱۸۶۷ میلادی، او فرماندار کل ترکستان غربی شد و تا زمان مرگش هم در این مقام ماند. او در زمان تصدی فرمانداری کل ترکستان روس، توانست قلمرو روسیه را در آسیای مرکزی گسترش دهد. تا آن زمان خانات خوقند در شمال سیردریا عملاً خراج‌گزار روس‌ها بودند. فن کاوفمن در ۱۸۶۸ لشکرکشی‌ای را علیه امارت بخارا کامیابانه به انجام رساند و سمرقند را متصرف‌شد. در ۱۸۷۲–۱۸۷۳ او به خانات خیوه تاخت و فرمانروای آن را به زور خراج‌گزار روسیه نمود. سپس هنگامی که متوجه تحرکات ضدروسی در خوقند شد، به آن سرزمین هم حمله‌برد و بازماندهٔ خانات خوقند را نیز در دره فرغانه از میان‌برد. فتوحات او در آسیای میانه، روسیه را هم‌مرز افغانستان نمود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Konstantin von Kaufman," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Konstantin_von_Kaufman&oldid=570838989 (accessed December 2, 2013).