کانگوروی قرمز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کانگوروی قرمز[۱]
محدودهٔ زمانی: پلیستوسن آغازین تا اکنون
Kangur.rudy.drs.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
فرورده: کیسه‌داران
راسته: کیسه‌داران علف‌خوار
تیره: درازپایان
سرده: درازپاها
Species: M. rufus
نام علمی
Macropus rufus
Red kangaroo.jpg

کانگوروی قرمز (نام علمی: Macropus rufus) بزرگترین گونه از سرده کانگوروها می‌باشد. این گونه بزرگترین پستاندار کیسه‌دار منقرض نشده و نیز بزرگترین پستاندار بومی استرالیا است. کانگوروی قرمز به استثناء زمین‌های حاصلخیز جنوب استرالیا، سواحل شرقی و جنگل‌های بارانی شمالی در سرتاسر این کشور پراکنده است. این کانگوروی دارای گوش‌های نوک تیز و بلند است و پوزه آن صاف است.

تولید مثل[ویرایش]

توله نارس یا جنین بیرونی کانگورو در حال مکیدن در کیسه کانگورو

کانگوروی قرمز همانند دیگر کانگوروها دارای سه رحم است و ادرار، مدفوع و لوله تناسلی آن نهایتاً از یک مسیر مشترک به بیرون راه پیدا می‌کنند.

طول دوران بارداری کانگوروی قرمز فقط ۲۸ روز است و جنین به صورت نارس زاده می‌شود و پس از آن جنین فاصله بین سوراخ تناسلی و کیسه را کشان کشان می‌پیماید و خود را در یک کیسه به یک پستان می‌چسباند و از آن مستمر می‌مکد تا به رشد برسد و نهایتاً پس از حدود ۱۹۰ روز از طریق کیسه زاده می‌شود.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Groves, C. (2005). Wilson, D. E., & Reeder, D. M, eds, ed. Mammal Species of the World (3rd ed.). Baltimore: انتشارات دانشگاه جانز هاپکینز. pp. ۶۶. OCLC 62265494. شابک ‎۰-۸۰۱-۸۸۲۲۱-۴.
  2. Ellis, M. , van Weenen, J. , Copley, P. , Dickman, C. , Mawson, P. & Woinarski, J. (۲۰۰۸). Macropus rufus. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 28 December 2008 Database entry includes justification for why this species is of least concern
  3. classes.uleth.ca