کوئوکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کوئوکا
Qokka by the Hotel Rottnest, WA, Rottnest Island.jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
فرورده: کیسه‌داران
راسته: کیسه‌داران علف‌خوار
تیره: درازپایان
زیرتیره: درازپاییان
سرده: Setonix
لسن، ۱۸۴۲
گونه: S. brachyurus
نام علمی
Setonix brachyurus
(کوا و گیمارد، ۱۸۳۰)
گستره پراکندگی کوئوکا

کوئوکا (نام علمی: Setonix brachyurus) کیسه‌داری از تیره درازپایان است که تنها عضو سرده Setonix از این تیره به شمار می‌رود. این پستاندار جثه‌ای کوچک به اندازه یک گربه خانگی دارد و همچون دیگر اعضای تیره درازپایان، گیاه‌خوار و اغلب شب‌زی است.

توصیف ظاهری[ویرایش]

کوئوکا دارای بدنی گرد و جمع است و پوست بدنش بلند، زبر، و فشرده. رنگ خز آن قهوه‌ای با نقطه‌های قرمز به دور گوش و گونه‌ها است. گوش‌ها به شکل عجیبی کوتاهند و دم قطور آن نیز به همچنین. وزن یک کوئوکای بالغ میان ۵–۲٫۷ کیلوگرم در نرها و ۴–۲٫۷ کیلوگرم است. دودیسی جنسی در جنس‌ها دیده نمی‌شود و نر و ماده همانند هم هستند.

گستره پراکندگی[ویرایش]

کوئوکاها را می‌توان در جزایر کوچک نزدیک به کرانه استرالیای غربی، به ویژه جزیره روتنست در نزدیکی پرت یافت. گروه کوچکی از آن‌ها در ناحیه‌ای حفاظت‌شده تو پیپلز بی در کنار کانگوروهای خرگوشی گیلبرت زندگی می‌کند.

منابع[ویرایش]

  1. de Tores, P.، Burbidge, A.، Morris, K. & Friend, T. Setonix brachyurus. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1, 2008. 
  • Dickman, Christopher. A Fragile Balance: The Extraordinary Story of Australian Marsupials. University Of Chicago Press, 2008. 226. ISBN ‎978-0226146300.