کاترین اول روسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


کاترین اول
امپراتریس و تزاریس روسیه
Catherine I of Russia by Nattier.jpg
تاجگذاری کاترین به عنوان امپراتریس فرمانروا و تزاریس مطلق روسیه در سال ۱۷۲۴ همراه با پتر کبیر
امپراتریس و تزاریس همه روس ها
حاکم مطلق و دیکتاتور روس ها
سلطنت۷ مه ۱۷۲۴ تا ۱۷ مه ۱۷۲۷ میلادی
تاج‌گذاریمه ۱۷۲۴ میلادی (به عنوان همکار پادشاه)
پیشینپتر کبیر
جانشینپتر دوم
شریک پادشاهپتر کبیر
امپراتریس همسر روسیه
سلطنت۲۲ اکتبر ۱۷۲۱ - ۸ فوریه ۱۷۲۵
پیشینندارد (خودش اولین امپراتریس بود)
جانشینپرنسس سوفیا اوگوستا فردریکا
تزارینا همسر روسیه
سلطنت۹ فوریه ۱۷۱۲ - ۲۲ اکتبر ۱۷۲۱
پیشیناودوکسیا لوپوخینا
جانشینندارد
هم‌نشینپتر کبیر
نام کامل
مارتا اسکافرونسکایا
خاندانخاندان رومانوف
پدرساموئل اسکافرونسکایا
مادرالیزابت موریتز
زادروز۱۵ آوریل ۱۶۸۴
(۵ آوریل ۱۶۸۴ در تقویم قدیم)
رینگن، دوک نشین لیفونیا
مرگ۱۷ مه ۱۷۲۷
(۶ مه ۱۷۲۷ در تقویم قدیم)
سن پترزبورگ، روسیه
دین و مذهبارتدوکس

کاترین یکم، اِکاتِرینا آلِکسِییِونا (به روسی: Екатерина I Алексеевна) (۱۵ آوریل ۱۶۸۴ – ۱۷ مه ۱۷۲۷)[۱] همسر دوم پتر کبیر بود و ولیعهد و ملکه روسیه بود و قدرتمندترین همسر تزار در تاریخ روسیه به حساب می آمد و اولین زن قدرتمند روسیه بود که حکومت میکرد.

پس از درگذشت پتر کبیر با پشتیبانی نظامی ژنرال مِنچیکوف به عنوان تنها «تزار و امپراتور روسیه» تاجگذاری کرد و دو سال بر امپراتوری روسیه فرمانروایی کرد.[۲]

مارتا ملکه روسیه[ویرایش]

پتر کبیر با معیارهای غربی مرد متمدن و با فرهنگی نبود. سفرهای متعدد او و آشنایی او با فرهنگ و تمدن اروپا خوی وحشی او را تغییر نداد و با همه ترقیاتی که در دوران سلطنت او نصیب روسیه شد، ملت روس از نظر معنوی تغییر زیادی نکرد. یکی از عوامل موفقیت پتر کبیر، به کار گماردن اشخاص لایق و کاردان در رأس امور بود که صادقانه در انجام کارهایی که تزار به آنها محول می‌کرد می‌کوشیدند. با وجود این صمیمی‌ترین و نزدیک‌ترین دوست پتر کبیر، دوست ایام جوانی او، منشیکوف بود. پتر کبیر در هم‌نشینی با او بدمستی‌ها و عیاشی‌های دوره جوانی خود را از سر می‌گرفت.

در یکی از همین شب‌های می‌گساری و بدمستی بود که پتر با خدمتکاری زیبا و لوند به نام مارتا هم‌بستر شد و به قدری از این زن عامی خوشش آمد که روز بعد او را به کاخ سلطنتی برد و با وجود داشتن همسر قانونی، مارتا را به عنوان معشوقه خود در کاخ سلطنتی نگاه داشت. عیاشی‌های پتر و بدرفتاری او با همسر قانونی‌اش، پسرش الکسی را که ولیعهد روسیه بود در مقابل او قرار داد، ولی پتر به خاطر مارتا، الکسی را از ولیعهدی خلع و به زندان افکند و او را زیر شکنجه کشت. و مادرش را به صومعه تبعید کرد. مارتا شش دختر از پتر به دنیا آورد که چهارتای آنان در زمان حیات پتر درگذشتند و فقط آنا و الیزابت تا زمان مرگ پدر زنده بودند. پتر پس از طلاق از همسر اول خود، رسماً با مارتا ازدواج کرد و او را با نام کاترین ملقب ساخت. پتر همچنین رسم معمول دربار روسیه را که تعیین فرزند اول تزار به عنوان ولیعهد و جانشین قانونی او بود برهم زد و برگزیدن جانشین را، به خود تزار محول کرد و در سال ۱۷۲۴ ملکه کاترین را ولیعهد و شریک امپراتوری خود و امپراتریس فرمانروا روسیه کرد و تاجگذاری کاترین در روز ۷ مه ۱۷۲۴ انجام شد و این مراسم بسیار باشکو گرفت شد در روی سر کاترین همان روز تاجی بسیار بزرگ و بروی آن ۴۵۰۰ هزار جواهر زیبا و ارزشمند بود و واسط آن یاقوتی به بزرگی تخم مرغ بود و با لباس سلطنتی و عصای پادشاهی در دستانش تاجگذاری کرد و به مدت ۷ ماه با پتر مشترکا بر روسیه حکومت کرد. و پس از مرگ پتر، در سال ۸ فوریه ۱۷۲۵ امپراتریس کاترین با نام تزاریس کاترین یکم تنها امپراتریس و تزاریس فرمانروا روسیه بر تخت سلطنت نشست و تا زمان مرگ بر روسیه حکومت کرد.

پانویس و منابع[ویرایش]

  1. (۵ آوریل ۱۶۸۴ –۶ مه ۱۷۲۷ در تقویم میلادی قدیمی
  2. کنیزی که امپراتور شد، دویچه‌وله فارسی
  • Massie, Robert K. Peter the Great. Random House; New Jersey, 1980.
  • History of the Russian Empire Under Peter the Great (Vol. I 1759; Vol. II 1763).