پلی‌آرتریت ندوزا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پلی آرتریت گره‌ای)
پلی‌آرتریت ندوزا
تخصصایمنی‌شناسی، روماتولوژی ویرایش این در ویکی‌داده
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-۱۰M30.0
آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام446.0
دادگان بیماری‌ها10220
مدلاین پلاس001438
سمپD010488
پلی آرتریت ندوزا

پلی‌آرتریت ندوزا (به انگلیسی: Polyarteritis nodosa) یک واسکولیت سیستمیک هم در شریان‌های کوچک و هم در شریان‌های متوسط است. دیواره رگ‌های متعددی ("پلی" آرتریت) به شکل پراکنده در نقاط مختلف بدن درگیر می‌شوند. مناطق دچار التهاب در سرخرگ تضعیف شده و به دلیل فشار جریان خون، به صورت حفره‌های کوچک بیرون زده (آنوریسم) و در طول رگ شکل گره به خود می‌گیرند که نام "گرهی" از همین‌جا ناشی شده‌است. بیماری اغلب در دهه‌های پنجم و ششم زندگی و بیشتر در مردان دیده می‌شود.

دلایل بروز بیماری[ویرایش]

دلیل ایجاد این بیماری هنوز یافت نشده‌است ولی ۳۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری به هپاتیت ب نیز مبتلا هستند و ممکن است یکی از عوارض تب روماتیسمی باشد. مردان دو برابر زنان به این بیماری دچار می‌شوند.

تظاهرات بالینی[ویرایش]

تظاهرات بالینی PAN شامل علائم سیستمیکی مانند خستگی و خواب‌آلودگی (لتارژیضعف، تب، کاهش وزن، درد مفاصل (آرترالژی) و پرفشاری خون و درد ماهیچه‌ای است. به صورت موضعی تظاهرات پوستی، نفریت، منونوریت مولتی پلکس و ایسکمی مزانتر (عروق روده باریک) رخ می‌دهد. پلی‌آرتریت ندوزا به ندرت ریه‌ها را درگیر می‌کند و P_ANCA مثبت دارد. شایع‌ترین عضو درگیر کلیه است که ابتلاء آن می‌تواند تعیین‌کنندهٔ پیش‌آگهی بیماری نیز باشد. درگیری کلیه‌ها می‌تواند باعث ظاهر شدن خون یا پروتئین در ادرار و بالا رفتن فشار خون گردد. تظاهرات پوستی PAN توده‌های قرمز دردناک یا خطوط ارغوانی بر روی پوست هستند. درگیری سرخرگ‌هایی که تغذیه‌رسانی روده را به‌عهده دارند غالباً باعث درد شکم و اختلال در اجابت مزاج و جذب مواد غذایی می‌گردد.

تشخیص[ویرایش]

درمان[ویرایش]

درمان با داروهای سرکوب‌کننده ایمنی مانند پردنیزون (Prednisone) و سیکلوفسفامید (Cyclophosphamide) انجام می‌شود که در ۹۰ درصد موارد کاهش بیماری یا درمان صورت می‌گیرد. در موارد کاهش (که درمان به صورت کامل انجام نشده) پس از ۵ سال٫ در ۶۰ درصد افراد بیماری دوباره عود می‌کند.

منابع[ویرایش]

  • واشینگتن، درمان‌های طب داخلی ۲۰۰۷
  • جاوتز، باکتری‌شناسی ۲۰۱۰