پلی‌آرتریت ندوزا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پلی آرتریت ندوزا)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پلی آرتریت ندوزا
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص ایمنی‌شناسی، روماتولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰ M30.0
آی‌سی‌دی-9-CM 446.0
دادگان بیماری‌ها 10220
مدلاین پلاس 001438
سمپ D010488

پلی‌آرتریت ندوزا(به انگلیسی: Polyarteritis nodosa) یک واسکولیت سیستمیک هم در شریان‌های کوچک و هم در شریان‌های متوسط است. دیواره رگهای متعددی("پلی" آرتریت) به شکل پراکنده در نقاط مختلف بدن درگیر می‌شوند. مناطق دچار التهاب در سرخرگ تضعیف شده وبه دلیل فشار جریان خون، بصورت حفره‌های کوچک بیرون زده (آنوریسم) و در طول رگ شکل گره به خود می‌گیرند که نام "گرهی" از همین‌جا ناشی شده است. بیماری اغلب در دهه‌های پنجم و ششم زندگی و بیشتر در مردان دیده می‌شود

دلایل بروز بیماری[ویرایش]

دلیل ایجاد این بیماری هنوز یافت نشده است ولی ۳۰درصد از افراد مبتلا به این بیماری٫ به هپاتیت ب نیز مبتلا هستند و ممکن است یکی از عوارض تب روماتیسمی باشد. مردان دو برابر زنان به این بیماری دچار می‌شوند.

تظاهرات بالینی[ویرایش]

تظاهرات بالینی PAN شامل علایم سیستمیکی مانند خستگی و خواب آلودگی (لتارژی)، ضعف، تب، کاهش وزن، درد مفاصل (آرترالژی) و پرفشاری خون و درد ماهیچه‌ای است. به صورت موضعی ما تظاهرات پوستی، نفریت، منونوریت مولتی پلکس، ایسکمی مزانتر (عروق روده باریک) را داریم. پلی‌آرتریت ندوزا به ندرت ریه‌ها را درگیر می‌کند وP_ANCA مثبت دارد. شایعترین عضو درگیر کلیه است که ابتلاء آن می‌تواند تعیین کنندهٔ پیش آگهی بیماری نیز باشد. درگیری کلیه‌ها می‌تواند باعث ظاهر شدن خون یا پروتئین در ادرار و بالا رفتن فشارخون و [�] گردد. تظاهرات پوستی PAN توده‌های قرمز دردناک یا خطوط ارغوانی درروی پوست هستند. درگیری سرخرگهائی که تغذیه رسانی روده را بعهده دارند غالباً باعث درد شکم و اختلال در اجابت مزاج و جذب مواد غذائی می‌گردد.

تشخیص[ویرایش]

  • با کمک بیوپسی از پوست و کلیه است.
  • شمارش کامل سلول‌های خون(CBC) که افزایش گلبول‌های سفید یکی از نشانه‌های این بیماری است.
  • افزایش سرعت رسوب گلبول‌های قرمز(ESR)
  • افزایش CRP

درمان[ویرایش]

درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی مانند پردنیزون (Prednisone) و سیکلوفسفاماید(Cyclophosphamide) انجام می‌شود که در ۹۰درصد موارد کاهش بیماری یا درمان صورت می‌گیرد. درموارد کاهش (که درمان به صورت کامل انجام نشده) پس از ۵ سال٫ در ۶۰درصد افراد بیماری دوباره عود می‌کند.

منابع[ویرایش]

  • واشینگتن، درمانهای طب داخلی ۲۰۰۷
  • جاوتز، باکتری شناسی ۲۰۱۰