پایتونان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مار پیتون
مار پایتون هندی، پایتون مولوروس
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
زیرراسته: مارها
فروراسته: ناکورماریان
تیره: پایتون‌ها
لئوپلد فیتزینجر، ۱۸۲۶

مار پیتون یا مار پایتون‌ (نام علمی: Pythonidae) (برگرفته از واژه یونانی πυθων نام یک اسطوره یونانی) خانواده‌ای از مارهای بدون زهر است که در آفریقا، آسیا و استرالیا یافت می‌شود. این خانواده در گروه بزرگ‌ترین خانواده مارها محسوب می‌شود؛ اندازه متوسط مارهای پیتون به ۱۶ فوت می‌رسد که تقریباً دو برابر بزرگ‌ترین مار سمی جهان (شاه کبرا) است. رکوردار گینس بزرگترین پیتون در جهان متعلق به یک پیتون ماده به نام مِدوسا (Medusa) با اندازه ۲۵ فوت و دو اینچ (۷٫۶ متر) می‌باشد که در شهربازی Edge of hell haunted house در کانزاس سیتی ایالت میزوری نگه داری می‌شود. تاکنون ۲۶ گونه و هشت سرده از این جانور یافت شده‌است.

محدوده جغرافیایی[ویرایش]

این خانواده در صحرای آفریقا، هند، میانمار، جنوب چین و جنوب شرق آسیا از فیلیپین تا اندونزی، گینه نو و استرالیا یافت می‌شود.[۱]

در ایالات متحده آمریکا نیز گونه‌هایی مانند پایتون مولوروس بیویتاتوس وجود دارد که در رده گونه‌های مهاجم به‌شمار می‌رود. این گونه از اواخر دهه ۱۹۹۰ در پارک ملی اورگلید یافت می‌شود.[۲]

غذا خوردن[ویرایش]

این گونه مارها همانند آناکوندا و بوآ، به Constrictor یا له کننده معروف می‌باشند که برای شکار خود به دور طعمه می‌پیچند و در اثر فشار دور بدن قربانی، دستگاه گردش خون قربانی متوقف و قلب آن از کار می‌افتد و بعد خفه می‌شود و سپس شکارچی، طعمه را می‌بلعد.

شایعات[ویرایش]

بعضی از مردم محلی شرق آسیا می‌گویند این نوع مارها در هنگام شکار، نفسی آلوده به شکار منتقل می‌کنند، که باعث می‌شود شکار از جای خود حرکت نکرده و شکار آسانی شود ولی چنین گفته‌هایی واقعیت نداشته و شکار برای اینکه پیتون تصور کند مرده‌است خودش را به مردن می‌زند.

تعداد گزیدگی[ویرایش]

از نظر تعداد گزیدگی انسان‌ها، پیتون‌ها زیاد برای انسان‌ها خطر آفرین نیستند. با این حال تصاویری از اینکه یک پیتون می‌خواسته‌است در کشور مالزی یک انسان را بکشد منتشر شده‌است.[نیازمند منبع]

در مارس ۲۰۱۷ پلیس اندونزی جسد مردی را که ناپدید شده بود در داخل بدن یک مار بزرگ پیتون پیدا کرد.[۳]

خطر برای انسان[ویرایش]

با اینکه یک پیتون غول‌آسا می‌تواند یک گاومیش را از پای درآورد، با این حال به خاطر اینکه از انسان‌ها تا حدی دور بوده‌اند انسان‌ها وارد لیست شکار آنها نشده‌اند؛ اما نزدیک شدن به محل زندگی آنها می‌تواند خطرناک باشد.

سرده‌ها[ویرایش]

سرده[۴] گونه[۴] زیرگونه‌ها*[۴] نام معمول محدوده جغرافیایی[۱]
آنتارزیا ۴ ۰ استرالیا در نواحی حاره‌ای
آپودورا ۱ ۰ پاپان پایتون بیشتر در گینه نو
آسپیدیتس ۲ ۰ استرالیا. به جز جنوب آن
بوتروچیلوس ۱ ۰ پایتون حلقه شده بیسمارک جزیره بیسمارک و نواحی دیگر
لیوپایتون ۱ ۰ پایتون آبی دآلبرت بیشتر گینه نو
لیاسیس ۳ ۲ اندونزی و گینه نو و استرالیا
مورلیا ۷ ۵ اندونزی، جزیره بیسمارک، استرالیا و گینه نو
پایتونT ۷ ۴ پایتون‌ها آفریقا در مناطق حاره‌ای صحرا بنگلادش، پاکستان، هند، سریلانکا، جزایر نیکوبار، میانمار، هندوچین، جنوب چین، هنگ کنگ، هاینان بخش مالایی اندونزی و فیلیپین.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999. Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference, vol. 1. Herpetologists' League. 511 pp. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume).
  2. Huge, Freed Pet Pythons Invade Florida Everglades at http://news.nationalgeographic.com/news/ National Geographic News. Accessed 16 September 2007.
  3. «پلیس اندونزی جسد مرد ناپدید شده را در شکم یک مار پیدا کرد». بی بی‌سی فارسی. ۲۹ مارس ۲۰۱۷.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ "Pythonidae". سیستم اطلاعاتی جامع تاکسونومیک. Retrieved 15 September 2007.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]