شهروند (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهروند
Shahrvaaandroznameh.jpg
نوعروزنامه صبح ایران
صاحب امتیازجمعیت هلال احمر ایران
مدیر مسئولرامیز‌ قلی‌نژاد
سردبیر ارشدنرگس جودکی
زبانفارسی

شهروند یک روزنامه دولتی در ایران است. این روزنامه نشریه رسمی جمعیت هلال احمر ایران است. با توجه به این که جمعیت هلال احمر یک نهاد غیر سیاسی و نیمه دولتی و عام‌المنفعه است بنیان این روزنامه تاکنون سیاسی بوده و در پشت پرده دست‌های رجال سیاسی در کار بوده. شهروند اولین بار روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه با همکاری و مساعدت ابوالحسن فقیه منتشر شد. تحریریه این روزنامه تا ۲۱ مهر ۱۳۹۲ که شماره ۱۴۸ آن بود را اصولگرایان حامی محمود احمدی‌نژاد تشکیل می‌دادند این روزنامه برای حمایت از اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات راه‌اندازی شده بود. از تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ پس از توقفی یک‌ماهه مدیرمسئول، سردبیر و اعضای تحریره روزنامه شهروند تغییر کردند. پس از آن، عبدالرسول وصال و کسری نوری که پیش از این سردبیر روزنامه توقیف شده بهار (روزنامه) بود، به ترتیب به عنوان سرپرست و سردبیر روزنامه شهروند انتخاب شدند.[۱][۲][۳] از ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ افشین امیرشاهی به عنوان سردبیر این روزنامه انتخاب شد و تا پایان سال 1396 در این سمت باقی ماند. پس از آن سیامک رحمانی به عنوان سردبیر روزنامه شهروند منصوب شد. این روزنامه در 16 صفحه با قیمت 1000 تومان منتشر می‌شود.

دوره نخست[ویرایش]

روزنامه شهروند شماره نخست خود را روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه به مدیر مسئولی عبدالرضا داوری منتشر کرد. این روزنامه که ۴ ماه مانده به یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تأسیس شده بود از اصولگرایان حمایت می‌کرد. با این همه عبدالرضا داوری مدیر مسئول سابق این روزنامه ۳ ماه پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری و برگزیده شدن دکتر حسن روحانی در سمت مدیر مسئولی این روزنامه باقی‌ماند. شهروند در صفحه نخست خود مورخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ طی مطلبی با عنوان «تا درودی دیگر بدرود» نوشت: «تصمیم بر این شده‌است که خونی تازه در رگ و پی شهروند به جریان افتد و در شکل و قالبی جدید ظاهر شود. بر این اساس به آگاهی مخاطبان می‌رسانیم که انتشار شهروند از فردا متوقف خواهد شد تا گروه جدید بتوانند به ایجاد تغییرات همت گمارند».[۴] بعد از انتشار دوباره این روزنامه خبرگزاری فارس در خبری نوشت: «روزنامه شهروند در دولت قبلی در خدمت حلقه انحرافی قرار داشت. با این حال گردانندگان کارچاق‌کن و فرصت‌طلب آن روزنامه در پوشش حمایت از سرکرده حلقه انحرافی، تبدیل به حامی جریان فتنه و اصلاح‌طلبان افراطی شده و علیه اصولگرایان فعالیت کردند. این روند بعد از انتخابات شدت گرفت، شاید که به تمدید مدیریت این تیم در دوره جدید منجر شود»[۵]

دوره دوم[ویرایش]

در مهر ماه سال ۱۳۹۳با حکم محمد فرهادی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران؛ عبدالرسول وصال که به مدت پنج سال در دولت‌های هفتم و هشتم مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده داشته و بنیان‌گذار سایت خبری جماران و پورتال امام خمینی بوده‌است، و همچنین صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه آینده نو و از نزدیکان سیدمحمد خاتمی می‌باشد. به عنوان سرپرست روزنامه شهروند انتخاب شد.[۶] نخستین روزنامه‌ای بود که با همت مشاور اجرایی در تمامی استان‌ها بنرهای با ابعاد ۳×۴ متر با معرفی رسانه صلح و هلال احمر برای بازدید و خوش آمدگویی مسافرین نوروزی ۱۳۹۳ در میدانهای اصلی شهر و شهرستانها و بین مسیر معرض دید عموم گذاشته شد و در تمام قطارهای تهران به مقصد تمام شهرها با هماهنگی راه آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل روابط عمومی راه‌آهن جهت معرفی هر چه بهتر و التیام جایگاه گذشته آن در بین مخاطبین و مسافرین نوروز توسط پرسنل رجا توزیع و به مسافرین هدیه داده شد. همچنین بازدیدهایی از چادرها و مراکز ارائه خدمات به مسافرین نوروز برای مدیران هلال احمر استان‌ها و مدیر مسئول و مسئول بازرسی تدارک دیده شد در یکی از بازدیدها عبدالرسول وصال برای یادداشت مدیران چنین نوشت (فعالیتهای داوطلبانه اقناع‌کننده قلب و روح جوانان است) و همچنین مورد تحسین دبیر کل وقت قرار گرفت،[۷] شهروند دور جدید انتشار خود را با سردبیری کسری نوری (سردبیر) از ۲۷ آبان ۱۳۹۲ در ۲۰ صفحه آغاز کرد.[۳] روزنامه شهروند میزبان نشست‌های تخصصی اجتماعی است که با هماهنگی رضا اصلاحی و همچنین دکتر مینو میرزایی به عنوان فعال رسانه‌ای روزنامه شهروند برگزار می‌شود.[۸]


دوره سوم[ویرایش]

اواخر اسفند سال 1396 بود كه ، عبدالرسول وصال كه در سال 1392 با حكم محمد فرهادی، رئیس وقت جمعیت هلال احمر به عنوان سرپرست روزنامه شهروند انتخاب شده بود با حكم علي اصغر پيوندي رئيس جمعيت هلال از مدير مسئولي بركنار شد.عبدالرسول وصال به مدت پنج سال در دولتهای هفتم و هشتم مدیر عامل موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده داشت و در سال های اخیر نیز بنیانگذار سایت خبری جماران و پورتال حضرت امام خمینی (ره) بوده است.پس از بركناري عبدالرسول وصال باحكم پيوندي اسماعیل رمضانی به عنوان مدير مسئول انتخاب شد. پس از اين جابه جايي سيد افشين اميرشاهي سردبير روزنامه شهروند نيز از تاريخ 30 فروردين سال 97 از اين روزنامه خداحافظي كرد و جاي خودش را به رمضاني و رحماني داد. در دوره مدير مسئولي وصال و سردبيري اميرشاهي گروهي از روزنامه نگاران و جامعه شناسان مطرح كشور به روزنامه شهروند مشورت مي‌دادند. دكتر محسن گودرزي، عباس عبدي، كامبيز نوروزي،دكتر محمد علي اكبري، دكتر عبدالعلي رضايي ،بهروز گرانپايه از جمله تيم مشاوره روزنامه شهروند بودند كه ادامه مشورت‌هايشان به روزنامه شهروند با تغيير و تحولات صورت گرفته متوقف شد.در اين دوره محتواي روزنامه شهروند به طور كلي دگرگون شد و گزارش هاي اجتماعي شهروند جاي خودش را به گزارش هايي عاميانه و پرداختن به زندگي هاي سلبريتي ها و اخبار زرد داد.

رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان[ویرایش]

روزنامه شهروند با پیشنهاد مشاور اجرایی به عنوان نخست تریبون ملی جمعیت هلال احمر به صورت شفاهی به عموم معرفی شد و شعار خود را «رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان» معرفی و به صورت دائمی تیتر زیر عنوان روزنامه کرد.

كسري نوري از روزنامه شهروند خداحافظي كرد[ویرایش]

كسري نوري كه سردبيري روزنامه شهروند را به عهده داشت از فروردين سال 95 از اين روزنامه خداحافظي كرد. او به مدت سه سال سردبيري اين روزنامه را به عهده داشت.

افشين اميرشاهي سردبير روزنامه شهروند شد[ویرایش]

از ارديبهشت سال 95 سيد افشين اميرشاهي به عنوان سردبير روزنامه شهروند كار خودش را آغاز كرد. او تا اول ارديبهشت سال 97 سردبير شهروند بود و پس از آمدن تيم جديد استعفا كرد.


دوره سيامك رحماني[ویرایش]

از اول ارديبهشت سال 97 و با استعفاي افشين اميرشاهي از سردبيري شهروند سيامك رحماني به همراه اسماعيل رمضاني كار سردبيري روزنامه شهروند را به عهده گرفتند او سرانجام در تاريخ چهارشنبه 17 مهر ار روزنامه شهروند رفت.


نرگس جودكي سرپرست تحريريه شهروند[ویرایش]

پس از تغيير رمضاني ،‌مدير مسئول و رحماني، سردبير قبلي از22 مهر سال 98 نرگس جودكي كه در دوره قبل دبير گروه گزارش روزنامه شهروند بود و با آمدن تيم جديد استعفا كرده بود دوباره به روزنامه شهروند بازگشت و كار سردبيري روزنامه را به عهده گرفت. در اين دوره امين شول سيرجاني هم كه استعفا كرده بود به عنوان دبير گروه گزارش به شهروند بازگشت. همچنين سعيده اسلاميه به عنوان دبير تحريريه به تيم تحريريه شهروند اضافه شد.

جوایز[ویرایش]

 • در سال ۱۳۹۳در بیستمین نمایشگاه مطبوعات روزنامه شهروند جایزه درست نویسی را از آن خود کرده‌است.
 • در سال ۱۳۹۴ در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات روزنامه شهروند عنوان غرفه برتر را از آن خود کرد.[۹]

گورخواب‌های نصیرآباد[ویرایش]

گزارش تصویری مربوط به گورخواب‌های نصیر آباد را در اینجا ببینید

گزارش مربوط به وضعیت گورخواب‌ها، نخستین بار در ۷ دی ۱۳۹۵ در روزنامه شهروند به قلم مریم روستایی منتشر شد اما عکس‌های سعید غلامحسینی بیش از هر چیز توانست افکار عمومی را تکان دهد. چاپ گزارش مربوط به وضعیت گورخواب‌هادر این روزنامه بازتاب‌های بسیار زیادی داشت، به‌طوری‌که حتی حسن روحانی رئیس‌جمهوری نیز دربارهٔ این گزارش واکنش نشان داد و در یکی از سخنرانی‌هایش به مسئله گورخواب‌ها اشاره کرد. چند تن از اعضای هیئت دولت از جمله ربیعی وزیر کار و همچنین قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، استاندار تهران از محل گورستان نصیرآباد بازدید کردند. یک روز پس از انتشار گزارش «شهروند» از ۵۰ بی خانمانی که از سرمای زمستان، به قبرهای خالی گورستان نصیرآباد پناه برده‌اند، مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری، در اطلاعیه‌ای، بر پیگیری موضوع گورستان نصیرآباد شهریار، تا به دست آمدن نتیجه نهایی و رفع مشکل، تأکید کرد. انتشار گزارش از این اتفاق تکان دهنده در شهریار، خیلی‌ها را دور هم جمع کرد، مثل مسوولان شهری و فرمانداری شهریار. فرمانداری شهریار هم شاهد برگزاری جلسه‌ای فوری بود. پس از آن بود که استاندار تهران به فرماندار شهریار دستور ویژه برای پیگیری موضوع را داد.

لينك گزارش هاي گورخواب‌ها[ویرایش]

http://shahrvand-newspaper.ir/Default.aspx?News_Id=86383

http://shahrvand-newspaper.ir/Default.aspx?News_Id=86314

http://shahrvand-newspaper.ir/Default.aspx?News_Id=86548

http://shahrvand-newspaper.ir/Default.aspx?News_Id=86560

کارتون شهر[ویرایش]

شهروند در یکی از شماره‌های خود در خصوص پلمپ نانوایی ارزان فروش در شهرستان ورامین کارتونی را به قلم یکی از کارتونیست‌ها منتشر کرد که مردم ورامین را با لباسهایی وصله پینه دار به تصویر درآورده‌اند.

شهروند غرفه برتر نمایشگاه مطبوعات[ویرایش]

روزنامه شهروند در بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات که با شعار «نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه» فعالیت کرد به عنوان غرفه‌های برتر انتخاب و معرفی شد.

جایزه اول درست نویسی در بیستمین نمایشگاه مطبوعات[ویرایش]

همچنین در بیستمین دوره نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، روزنامه «شهروند» از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌عنوان رسانه برتر در توجه به زبان و ادبیات فارسی انتخاب شد. عبدالرسول وصال، مدیرمسئول روزنامه شهروند در خصوص فعالیت‌های این روزنامه گفت: «پایان نمایشگاه مطبوعات برای ما با اتفاقی زیبا همراه شد، اتفاقی که بدون سفارش دولتی و توسط کارکنان و اعضای تحریریه شهروند رقم خورد؛ معمولاً در نمایشگاه مطبوعات رسم این است که بیشتر توجهات به غرفه آرایی و نماد ظاهری است و توجه به کیفیت در نمایشگاه مطبوعات چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.» اوادامه داد: «روزنامه شهروند امسال به لطف فرهنگستان زبان و ادب فارسی توجه به درست‌نویسی و پاکیزه‌نویسی در دستور قرار گرفت و با همت تحریریه خود توانست جایزه نخست پاسداری از زبان پارسی را به خود اختصاص دهد و افتخاری به مجموعه افتخارات خود بیفزاید.»

پانویس[ویرایش]

 1. خبرگزاری ایسنا. پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱. کد خبر:۹۱۱۲۲۴۴۱۵۸۳۱
 2. پایگاه خبری تحلیل امید. ۲۷ آبان ۱۳۹۲. کد مطلب:۲۴۷۳
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ تابناک. ۲۶ آبان ۱۳۹۲. کد خبر: ۳۵۸۴۰۶
 4. شبکه ایران. ۲۱ مهر ۱۳۹۲. کد خبر: ۱۷۴۷۴۵
 5. خبرگزاری فارس. ۲۹ آبان ۱۳۹۲. کد خبر:۱۳۹۲۰۸۲۹۰۰۰۰۸۰
 6. خبرگزاری فارس. ۱۵ مهر ۱۳۹۲. کد خبر:۱۳۹۲۰۷۱۵۰۰۰۶۰۷
 7. «بازدید مدیر مسئول روزنامه شهروند از پایگاه‌های نوروزی استان فارس». سفر سالم. تاریخ بازدید=22تیر 1394. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)[پیوند مرده]
 8. «مدگرایی و توجه به مدل مو در ایران». پایگاه خبری شهر تهران. دریافت‌شده در ۳۰ تیر ۱۳۹۴.[پیوند مرده]
 9. Nn=(4340969) 81388061 «خبرگزاری ایرنا» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). ایرنا. دریافت‌شده در 14 نوامبر2015. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)[پیوند مرده]

عبدالرسول وصال رفت اسماعيل رمضاني آمد[ویرایش]

عبدالرسول وصال مدير مسئول روزنامه شهروند اسفند سال 96 از مجموعه روزنامه شهروند جدا شد و با حكم علي اصغرپيوندي مدير مسئول جديد معرفي شد.اسماعیل رمضانی، مدیر کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال‌احمر با حکم رئیس جمعیت هلال احمر به عنوان سرپرست روزنامه شهروند منصوب شد. در حکم علی اصغر پیوندی (رییس جمعیت هلال احمر) خطاب به اسماعیل رمضانی آمده است: «نظر به تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جنابعالی، بدین وسیله با حفظ سمت به عنوان «سرپرست روزنامه شهروند» منصوب می‌شوید. عبدالرسول وصال در سال 92، با شروع کار دولت یازدهم و با حکم محمد فرهادی به عنوان مدیر مسئول روزنامه شهروند با صاحب امتیازی جمعیت هلال احمر منصوب شد.

برخي تغييرات محتوايي شهروند[ویرایش]

سيامك رحماني از بيستم اسفند 1396 به عنوان قائم مقام مدير مسئول به مجموعه روزنامه شهروند اضافه شد و از اول ارديبهشت سال 1397 كه افشين اميرشاهي از شهروند خداحفظي كرد سردبيري اين مجموعه را نيز عهده‌دار شد. او صفحات روزنامه شهروند را به‌طور كامل تغيير داد و روزنامه جديدي خلق كرد كه با شكل و محتواي روزنامه شهروند در دوره هاي قبل تفاوت بسيار داشت.

نيروهايي كه از شهروند خارج شدند[ویرایش]

در دوره جديد سيد افشين اميرشاهي، اكبرمنتجبي، مهدي افروز منش، نرگس جودكي، شيده لالمي، شادي خوشكار، حميد عظيمي، پور رمضاني، مائده اميني، ياسمن طاهريان، بابك جواد زاده و ...از شهروند جدا شدند

انتقاد از رويه روزنامه شهروند در دوره جديد[ویرایش]

انتشار یک گزارش با عنوان «ازدواج ناگهانی خمینی جوان» در روزنامه ارگان سازمان هلال احمر واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته‌است. اين انتقادها تا آنجا پيش رفت كه اسماعيل رممضاني مدير مسئول و سيامك رحماني سردبير شهروند به اين انتقادات پاسخ دادند اما پاسخ‌هاي آن‌ها باعث شد كه موج انتقادات بيشتر شود. به طوري كه خبرگزاري ايرنا در پاسخ به توضيحات تيم مديريت جديد روزنامه شهروند نوشت : توضیحات مدیر مسئول و سردبیر روزنامه شهروند را هرچه بیشتر خواندیم کمتر قانع شدیم. اینکه گفته می‌شود برای ایجاد فضای امید و نشاط در کشور این گزارش را منتشر کردیم، برای ایجاد شادی و نشاط شنونده مناسب‌تر است تا اقناع او. کاش بجای این همه توضیح در نیم تای پایین صفحه اول روزنامه‌ای که در اکثر سازمان‌ها و مکان‌ها به صورت رایگان توزیع می‌شود بابت این اتفاق عذرخواهی می‌شد. جذب مخاطب، خودشیرینی یا استفاده از بیت‌المال؟ جواب هر چه باشد نتیجه نشان داده است که مردم، فارغ از اینکه موضوع این گزارش‌ها از کدام طیف سیاسی باشند، تمایلی به چنین مطالبی ندارند و حتی آن را پس می‌زنند.

http://www.shahrvand-newspaper.ir/Default.aspx?NPN_Id=5243

منابع[ویرایش]

https://www.isna.ir/news/96120200945/مدیرمسوول-شهروند-تغییر-کرد

تحلیل شرایط این روزهای جامعه ایران در گفت و گو با محسن گودرزی، پژوهشگر اجتماعی http://shahrvand-newspaper.ir/News:NoMobile/Main/126897/