شهروند (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهروند
لوگوی روزنامه شهروند.png
نوعروزنامه صبح ایران
صاحب امتیازجمعیت هلال احمر ایران
مدیر مسئولاسماعیل رمضانی
سردبیر ارشدمریم نرا قی
زبانفارسی

شهروند یک روزنامه دولتی در ایران است. این روزنامه نشریه رسمی جمعیت هلال احمر ایران است. با اینکه جمعیت هلال احمر یک نهاد غیر سیاسی و نیمه دولتی و عام‌المنفعه است ولی این روزنامه رویه سیاسی داشته‌است.

روزنامه شهروند با پیشنهاد مشاور اجرایی به عنوان نخست تریبون ملی جمعیت هلال احمر به صورت شفاهی به عموم معرفی شد و شعار خود را «رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان» معرفی و به صورت دائمی تیتر زیر عنوان روزنامه کرد.

شهروند اولین بار روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه با همکاری و مساعدت ابوالحسن فقیه منتشر شد. تحریریه این روزنامه تا ۲۱ مهر ۱۳۹۲ که شماره ۱۴۸ آن بود را اصولگرایان و به سردبیری امیرطاهر حسین خان تشکیل می‌دادند این روزنامه برای حمایت از اصولگرایان در انتخابات راه‌اندازی شده بود. از تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ پس از توقفی یک‌ماهه مدیرمسئول، سردبیر و اعضای تحریریه روزنامه شهروند تغییر کردند.

پس از آن، عبدالرسول وصال و کسری نوری که پیش از این سردبیر روزنامه توقیف شده بهار (روزنامه) بود، به ترتیب به عنوان سرپرست و سردبیر روزنامه شهروند انتخاب شدند.[۱][۲][۳] از ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ افشین امیرشاهی به عنوان سردبیر این روزنامه انتخاب شد و تا پایان سال ۱۳۹۶ در این سمت باقی ماند. پس از آن سیامک رحمانی به عنوان سردبیر روزنامه شهروند منصوب شد. این روزنامه در ۱۶ صفحه رنگی منتشر می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

دوره نخست[ویرایش]

روزنامه شهروند شماره نخست خود را روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه به مدیر مسئولی عبدالرضا داوری و سردبیری امیرطاهر حسین خان منتشر کرد. این روزنامه که ۴ ماه مانده به یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تأسیس شده بود از اصولگرایان حمایت می‌کرد. با این همه عبدالرضا داوری مدیر مسئول سابق این روزنامه ۳ ماه پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری و برگزیده شدن دکتر حسن روحانی در سمت مدیر مسئولی این روزنامه باقی‌ماند.

شهروند در صفحه نخست خود مورخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ طی مطلبی با عنوان «تا درودی دیگر بدرود» نوشت: «تصمیم بر این شده‌است که خونی تازه در رگ و پی شهروند به جریان افتد و در شکل و قالبی جدید ظاهر شود. بر این اساس به آگاهی مخاطبان می‌رسانیم که انتشار شهروند از فردا متوقف خواهد شد تا گروه جدید بتوانند به ایجاد تغییرات همت گمارند».[۴] بعد از انتشار دوباره این روزنامه خبرگزاری فارس در خبری نوشت: «روزنامه شهروند در دولت قبلی در خدمت اصولگرایان قرار داشت. با این حال گردانندگان آن روزنامه در پوشش حمایت از اصولگرایان، تبدیل به حامی جریان دولت روحانی و اصلاح‌طلبان شده. این روند بعد از انتخابات شدت گرفت، شاید که به تمدید مدیریت این تیم در دوره جدید منجر شود»[۵]

دوره دوم[ویرایش]

در مهر ماه سال ۱۳۹۳با حکم محمد فرهادی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران؛ عبدالرسول وصال که به مدت پنج سال در دولت‌های هفتم و هشتم مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده داشته و بنیان‌گذار سایت خبری جماران و پورتال روح الله خمینی بوده‌است، و همچنین صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه آینده نو و از نزدیکان سیدمحمد خاتمی می‌باشد. به عنوان سرپرست روزنامه شهروند انتخاب شد.[۶]

شهروند نخستین روزنامه‌ای بود که با همت مشاور اجرایی در تمامی استان‌ها بنرهای با ابعاد ۳×۴ متر با معرفی رسانه صلح و هلال احمر برای بازدید و خوش آمدگویی مسافرین نوروزی ۱۳۹۳ در میدانهای اصلی شهر و شهرستانها و بین مسیر معرض دید عموم گذاشته شد و در تمام قطارهای تهران به مقصد تمام شهرها با هماهنگی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل روابط عمومی راه‌آهن جهت معرفی هر چه بهتر و التیام جایگاه گذشته آن در بین مخاطبین و مسافرین نوروز توسط پرسنل رجا توزیع و به مسافرین هدیه داده شد. همچنین بازدیدهایی از چادرها و مراکز ارائه خدمات به مسافرین نوروز برای مدیران هلال احمر استان‌ها و مدیر مسئول و مسئول بازرسی تدارک دیده شد در یکی از بازدیدها عبدالرسول وصال برای یادداشت مدیران چنین نوشت (فعالیتهای داوطلبانه اقناع‌کننده قلب و روح جوانان است) و همچنین مورد تحسین دبیرکل وقت قرار گرفت،[۷]

شهروند دور جدید انتشار خود را با سردبیری کسری نوری (سردبیر) از ۲۷ آبان ۱۳۹۲ در ۲۰ صفحه آغاز کرد.[۳] سپس افشین امیرشاهی جایگزین او شد. روزنامه شهروند میزبان نشست‌های تخصصی اجتماعی است که با هماهنگی رضا اصلاحی و همچنین دکتر مینو میرزایی به عنوان فعال رسانه‌ای روزنامه شهروند برگزار می‌شود.[۸]

دوره سوم[ویرایش]

اواخر اسفند سال ۱۳۹۶ بود که، عبدالرسول وصال که در سال ۱۳۹۲ با حکم محمد فرهادی، رئیس وقت جمعیت هلال احمر به عنوان سرپرست روزنامه شهروند انتخاب شده بود با حکم علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال از مدیر مسئولی برکنار شد.

عبدالرسول وصال به مدت پنج سال در دولت های هفتم و هشتم مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده داشت و در سال‌های اخیر نیز بنیانگذار سایت خبری جماران و پورتال روح‌الله خمینی بوده‌است.

دوره سوم خود به دو بخش جداگانه تبدیل می شود. یکی دوئره سردبیری کسری نوری که سه سال به طول انجامید و سپس دوره سردبیری افشین امیرشاهی که دو سال طول کشید. از دوره دو ساله امیرشاهی به عنوان موفق ترین دوره شهروند نام برده می شود. گزارش ها و گفت و گوهای روزنامه شهروند بازتاب داشت و از این روزنامه به عنوان یک روزنامه اجتماعی یاد شده است.

در این مدیر مسئولی وصال همچنین از مشورت محسن گودرزی، عباس عبدی، کامبیز نوروزی، دکتر محمد علی اکبری، دکتر عبدالعلی رضایی، بهروز گرانپایه بهره برده شده است.


دوره چهارم

در این دوره ناگهان عبدالرسول وصال باحکم پیوندی برکنار شده و جای خودش را به اسماعیل رمضانی به عنوان مدیر مسئول می دهد. پس از این جابه جایی افشین امیرشاهی سردبیر روزنامه شهروند نیز از تاریخ ۳۰ فروردین سال ۹۷ از این روزنامه خداحافظی کرد و جای خودش را به رمضانی و رحمانی داد.

همچنین محسن گودرزی، عباس عبدی، کامبیز نوروزی، دکتر محمد علی اکبری، دکتر عبدالعلی رضایی، بهروز گرانپایه از جمله تیم مشاوره روزنامه شهروند بودند که ادامه مشورت‌هایشان به روزنامه شهروند با تغییر و تحولات صورت گرفته متوقف شد. در این دوره محتوای روزنامه شهروند به‌طور کلی دگرگون شد و گزارش‌های اجتماعی شهروند جای خودش را به گزارش‌هایی عامیانه و پرداختن به زندگی‌های سلبریتی‌ها و اخبار زرد داد.


دوره پنجم

در این دوره رامیز قلی نژاد از مهر سال 98 به عنوان مدیر مسئول جدید انتخاب شد. او خیلی زود رویه قبلی روزنامه شهروند که به سمت زرد نویسی می رفت را متوقف کرد و دوباره تلاش کرد شهروند به مسیر اجتماعی خودش باز گردد. او نرگس جودکی را به عنوان سردبیر جدید روزنامه شهروند انتخاب کرد. مدتی بعد از انتصاب قلی نژاد توسط علی اصغر پیوندی رییس وقت هلال احمر، قوه قضاییه او (پیوندی) را به اتهام فساد مالی دستگیر کرد. در این فاصله نرگس جودکی و قلی نژاد تعداد زیادی از نیروهای قدیمی تحریریه شهروند را اخراج کردند و آنها را با نیروهای جدید جایگزین نمودند. این اقدام آنها مورد اعتراض بسیاری از فعالان صنفی و روزنامه نگاران کشور قرار گرفت. آنها همچنین تلاش کردند تا مانع از آنلاین شدن روزنامه کاغذی شوند و برای این منظور سردبیر روزنامه و معاون سردبیر روزنامه اعلام کردند که رایزنی هایی با فیاض زاهد داشته اند تا بودجه انتشار روزنامه را به جای هلال احمر از محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه یا اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری بگیرند. آنها همچنین از رایزنی هایی با علی ربیعی خبر دادند. این اقدام آنها از سوی بسیاری از روزنامه نگاران به عناوین مختلف نکوهیده شد.اوایل اواخر تیر 99 توسط کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر برکنار شد.


دوره ششم

اسماعیل رمضانی بار دیگر و این بار با حکم کریم همتی به عنوان مدیر مسئول شهروند معرفی شد. انتخاب دوباره با بازتاب های منفی همراه بود. به طوری که با واکنش منفی بسیاری از جامعه مطبوعات و خبرنگاران روزنامه شهروند رو به رو شد. یک ماه پس از انتصاب مدیر مسئول جدید ، سردبیر و 20 خبرنگار روزنامه شهروند در اعتراض به این انتصاب استعفا کردند.غالب این خبرنگاران نیروهای جدیدی بودند که تنها چند ماه از حضور آنها در روزنامه شهروند می گذشت و جایگزین نیروهای اخراجی روزنامه شده بودند. بسیاری از اهالی رسانه به این انتصاب واکنش منفی نشان دادند و اظهار نگرانی کردند که دوباره روزنامه شهروند به سمت زردنویسی حرکت کند. رمضانی در بدو ورودش اظهار کرده بود که به دلیل گرانی کاغذ احتمال تعطیلی روزنامه کاغذی وجود دارد و باید به سمت رسانه دیجیتال حرکت کنیم.

مدیریت‌ها[ویرایش]

عبدالرسول وصال در سال ۹۲، با شروع کار دولت یازدهم و با حکم محمد فرهادی به عنوان مدیر مسئول روزنامه شهروند با صاحب امتیازی جمعیت هلال احمر منصوب شد.

کسری نوری که سردبیری روزنامه شهروند را به عهده داشت از فروردین سال ۹۵ از این روزنامه خداحافظی کرد. او به مدت سه سال سردبیری این روزنامه را به عهده داشت. از اردیبهشت سال ۹۵ سید افشین امیرشاهی به عنوان سردبیر روزنامه شهروند کار خودش را آغاز کرد. او تا اول اردیبهشت سال ۹۷ سردبیر شهروند بود و پس از آمدن تیم جدید استعفا کرد.

عبدالرسول وصال مدیر مسئول روزنامه شهروند اسفند سال ۹۶ از مجموعه روزنامه شهروند جدا شد و با حکم علی اصغرپیوندی مدیر مسئول جدید معرفی شد. اسماعیل رمضانی، مدیر کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال‌احمر با حکم رئیس جمعیت هلال احمر به عنوان سرپرست روزنامه شهروند منصوب شد.

سیامک رحمانی از بیستم اسفند ۱۳۹۶ به عنوان قائم مقام مدیر مسئول به مجموعه روزنامه شهروند اضافه شد و از اول اردیبهشت سال ۱۳۹۷ که افشین امیرشاهی از شهروند خداحافظی کرد سردبیری این مجموعه را نیز عهده‌دار شد. او صفحات روزنامه شهروند را به‌طور کامل تغییر داد و روزنامه جدیدی خلق کرد که با شکل و محتوای روزنامه شهروند در دوره‌های قبل تفاوت بسیار داشت.

از اول اردیبهشت سال ۹۷ و با استعفای افشین امیرشاهی از سردبیری شهروند سیامک رحمانی به همراه اسماعیل رمضانی کار سردبیری روزنامه شهروند را به عهده گرفتند او سرانجام در تاریخ چهارشنبه ۱۷ مهر از روزنامه شهروند رفت.

پس از تغییر رمضانی، مدیر مسئول و رحمانی، سردبیر قبلی از۲۲ مهر سال ۹۸ نرگس جودکی که در دوره قبل دبیر گروه گزارش روزنامه شهروند بود و با آمدن تیم جدید استعفا کرده بود دوباره به روزنامه شهروند بازگشت و کار سردبیری روزنامه را به عهده گرفت.

حواشی[ویرایش]

گورخواب‌های نصیرآباد[ویرایش]

گزارش مربوط به وضعیت گورخواب‌ها، نخستین بار در ۷ دی ۱۳۹۵ در روزنامه شهروند منتشر شد اما عکس‌های سعید غلامحسینی افکار عمومی را تکان داد.

چاپ گزارش مربوط به وضعیت گورخواب‌ها در این روزنامه بازتاب‌های بسیار زیادی داشت، به‌طوری‌که حتی حسن روحانی نیز دربارهٔ این گزارش واکنش نشان داد و در یکی از سخنرانی‌هایش به مسئله گورخواب‌ها اشاره کرد. چند تن از اعضای هیئت دولت از جمله ربیعی وزیر کار و همچنین قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، استاندار تهران از محل گورستان نصیرآباد بازدید کردند.

یک روز پس از انتشار گزارش «شهروند» از ۵۰ بی خانمانی که از سرمای زمستان، به قبرهای خالی گورستان نصیرآباد پناه برده‌اند، مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری، در اطلاعیه‌ای، بر پیگیری موضوع گورستان نصیرآباد شهریار، تا به دست آمدن نتیجه نهایی و رفع مشکل، تأکید کرد.

کارتون شهر[ویرایش]

شهروند در یکی از شماره‌های خود در خصوص پلمپ نانوایی ارزان فروش در شهرستان ورامین، کارتونی را به قلم یکی از کارتونیست‌ها منتشر کرد که نانوایی به علت ارزان فروشی پلمپ و نانوا دستگیر شده بود و مردم فقیر نظاره‌گر بودند.

ازدواج ناگهانی خمینی جوان[ویرایش]

انتشار یک گزارش با عنوان «ازدواج ناگهانی خمینی جوان» در روزنامه ارگان سازمان هلال احمر واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت. این انتقادها تا آنجا پیش رفت که اسماعیل رممضانی مدیر مسئول و سیامک رحمانی سردبیر شهروند به این انتقادات پاسخ دادند اما پاسخ‌های آن‌ها باعث شد که موج انتقادات بیشتر شود.

جوایز[ویرایش]

 • در سال ۱۳۹۳در بیستمین نمایشگاه مطبوعات روزنامه شهروند جایزه درست نویسی را از آن خود کرده‌است.
 • در سال ۱۳۹۴ در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات روزنامه شهروند عنوان غرفه برتر را از آن خود کرد.[۹]
 • روزنامه شهروند در بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات که با شعار «نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه» فعالیت کرد به عنوان غرفه‌های برتر انتخاب و معرفی شد.
 • در بیستمین دوره نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، روزنامه «شهروند» از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌عنوان رسانه برتر در توجه به زبان و ادبیات فارسی انتخاب شد.

منابع[ویرایش]

 1. خبرگزاری ایسنا. پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱. کد خبر:۹۱۱۲۲۴۴۱۵۸۳۱
 2. پایگاه خبری تحلیل امید. ۲۷ آبان ۱۳۹۲. کد مطلب:۲۴۷۳
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ تابناک. ۲۶ آبان ۱۳۹۲. کد خبر: ۳۵۸۴۰۶
 4. شبکه ایران. ۲۱ مهر ۱۳۹۲. کد خبر: ۱۷۴۷۴۵
 5. خبرگزاری فارس. ۲۹ آبان ۱۳۹۲. کد خبر:۱۳۹۲۰۸۲۹۰۰۰۰۸۰
 6. خبرگزاری فارس. ۱۵ مهر ۱۳۹۲. کد خبر:۱۳۹۲۰۷۱۵۰۰۰۶۰۷
 7. «بازدید مدیر مسئول روزنامه شهروند از پایگاه‌های نوروزی استان فارس». سفر سالم. تاریخ بازدید=22تیر 1394. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)[پیوند مرده]
 8. «مدگرایی و توجه به مدل مو در ایران». پایگاه خبری شهر تهران. دریافت‌شده در ۳۰ تیر ۱۳۹۴.[پیوند مرده]
 9. Nn=(4340969) 81388061 «خبرگزاری ایرنا» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). ایرنا. دریافت‌شده در 14 نوامبر2015. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)[پیوند مرده]