پرش به محتوا

نماد دولت پاکستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نشان ملی پاکستان)
نشان ملی پاکستان
ملازم پاکستان
پذیرفته‌شده۱۹۵۴ میلادی[۱]
تاجماه و ستاره سبز
نویسارسپر مربع در مرکز نشانگر: پنبه، گندم، چای و چتایی
نگهدارهاتاج گل
Compartmentطومار حمایت از سپر شامل شعار ملی در زبان اردو
شعار ایمان، اتحاد، نظم
«ایمان، اتحاد، نظم»
نسخه‌های پیشین1947–1955:

نماد دولت پاکستان یا نشان ملی پاکستان با شعار ایمان، اتحاد، نظم در سال ۱۹۵۴ میلادی به تصویب رسید و نماد ایدئولوژیک تأسیس پاکستان، اساس اقتصاد آن، میراث فرهنگی و اصول راهنمای آن است.

چهار جزء آرم شامل: یک هلال ماه و ستاره به صورت تاج بالای یک سپر است که توسط یک تاج گل احاطه شده، که در زیر یک آن روبان شعار است. هلال تاج و رنگ سبز آرم، علامت سنتی از اسلام هستند. سپر مربع مانندی در مرکز که نشانگر: پنبه، گندم، چای و جوت، که جزو محصولات مهم پاکستان در استقلال بودند و در یک فرم از سپر نشان داده شده‌است و همچنین به عنوان پایه‌های اصلی کشاورزی برای اهمیت اقتصاد کشور است. تاج گل در اطراف سپر، از یاس سفید (گل ملی) است و نشان دهنده طرح گل مورد استفاده در هنر سنتی مغول و در میراث فرهنگی پاکستان است. روبان زیر سپر شامل شعار ملی به زبان اردو، " ایمان، اتحاد، نظم "، که از راست به چپ می‌خوانند و به معنای" اعتقاد، وحدت، نظم و قانون " و به عنوان خط مشی برای پاکستان در نظر گرفته شده‌است.

نمادهای دیگر در پاکستان[ویرایش]

نشان نهادهای ملی[ویرایش]

نماد منطقه‌ای[ویرایش]

نشان ایالت یا استان جامو و کشمیر آزاد دارای هلال ماه و ستاره‌ها، کوه‌ها، و برگ افرا است که بازتابی از فراوانی این درخت در این منطقه است.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "State Emblem of Pakistan". Archived from the original on 19 December 2014. Retrieved 27 July 2016.
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۶.
  3. "Basic Facts". Ministry of Information and Broadcasting, Government of Pakistan. Archived from the original on 10 April 2012. Retrieved 2007-11-29.

پیوند به بیرون[ویرایش]