نشان ملی ترکمنستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان ملی ترکمنستان
Emblem of Turkmenistan
Emblem of Turkmenistan.svg
نسخه‌ها
Emblem of Turkmenistan 2000-2003.svg
۲۰۰۰–۲۰۰۳
Emblem of Turkmenistan 1992-2000.svg
۱۹۹۲–۲۰۰۰
ملازمترکمنستان
تاجA crescent and five mullets argent
نویسارA disc azure, a depiction of an آخال‌تکه horse on a circular disc gules with a five قالی guls surrounds the sheaves of گندم and seven flowers in bottom.
سایر عناصرAn emblem is placed in an eight-point starburst (known as the ربع حزب (۞) vert

نشان ملی ترکمنستان پس از استقلال ترکمنستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ ایجاد شد. مانند دیگر جمهوری‌های پدید آمده پس از شوروی که نمادهایشان به قبل از انقلاب اکتبر نمی‌رسد، نماد فعلی برخی از اجزای نماد شوروی مانند پنبه، گندم و قالی را حفظ کرده‌است. این نشان شامل یک ستاره سبز هشت وجهی (معروف به ربع حزب، نماد اسلام، که اکثریت ترکمن‌ها به آن معتقدند) است با لبه‌های طلایی و خوشه‌های گندم که یک صفحه دایره ای قرمز رنگ را در مرکز آن احاطه کرده که پنج گل فرش را حمل می‌کند و در مرکز آن دایره آبی کوچکتر با تصویری واقعی (به جای سبک هرالدیک) از یک اسب آخال‌تکه قرار گرفته که از یانارداگ، اسب رئیس‌جمهور سابق صفرمراد نیازف به عنوان مایه افتخار ترکمنستان برگرفته شده‌است. یک نوع مدور از این نشان از سال ۱۹۹۲ تا سال ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که رئیس‌جمهور صفرمراد نیازوف، پیشنهاد تغییر ظاهر آن را داد و گفت که هشت ضلعی باستانی ترکمن‌ها به عنوان نماد فراوانی، صلح و آرامش در نظر گرفته شده‌است.[۱][۲][۳]

پانویس[ویرایش]

  1. "Туркменистан :: Флаг, герб, гимн Туркмении. Общая информация". Archived from the original on 2019-03-30. Retrieved 2018-11-24.
  2. "Туркменистан - Государственная символика". Statesymbol.ru.
  3. "Photographic image" (GIF). Eh.lenin.ru. Retrieved 2022-02-03.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]