نازگول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Nazgûl
شخصیت رشته‌افسانه‌های تالکین
لقب(ها) The Nine
Úlairi (in Quenya)
Black Riders
Fell Riders
Ringwraiths
کتاب(ها) ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (رمان) (1954),
ارباب حلقه‌ها: دو برج (رمان) (1954),
ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (رمان) (1955),
سیلماریلیون (1977),
افسانه‌های ناتمام (1980)

نازگول یا نزگول (به انگلیسی: Nazgul) شخصیتی خیالی و خلق شده توسط جان رونالد روئل تالکین است. در سری کتابهای ارباب حلقه‌ها از آن‌ها به عنوان برده‌های سائورون یاد شده‌است.

یک نازگول

تاریخچه[ویرایش]

در دوران دوم سائورون به نه شاه از انسانها نه حلقه قدرت را هدیه داد که آن‌ها را تا ابد جاودان نگاه می‌داشت ولی طمع شاهان باعث شد که آن‌ها رفته رفته جاه و مقام خود را از دست بدهند غافل از اینکه سائورون حلقه‌ای قدرتمند تر از تمام حلقه‌ها برای خود در اعماق کوه هلاکت ساخته است. در نهایت کار به جایی رسید که هر نه پادشاه محکوم شدند تا ابد به عنوان برده‌های سائورون خدمت کنند. در طول هزاران سال آن‌ها کم‌کم شکل انسانی خود را از دست دادند. آن‌ها همواره شنلی سیاه می‌پوشند و صورتشان قابل دیدن نیست هرچند گاهی اوقات چشمهای قرمز رنگشان در تاریکی شب مشخص می‌شود. در کتاب دو برج از آن‌ها به عنوان مالکان فل بیست (به انگلیسی: fell beast) یاد می‌شود.

فل بیست[ویرایش]

فل بیست یا شاهین جهنم موجودی اژدها مانند و سیاه رنگ است که بسیار قدرتمند و قدیمی است و در طول زندگی اش فقط از یک صاحب فرمان می‌برد.

هویت نزگول[ویرایش]

یکی از آن ها از پادشاهان ایسترلینگ ها به نام خامول(سایه ی شرق) بوده است .

سه تن دیگر من جمله ویچ کینگ به حتم از بزرگان نومه نور بودند.

جز این اطلاع دیگری از ایشان نیست.

پادشاه جادوگر[ویرایش]

پادشاه جادوگر آنگمار به عنوان ارباب نازگول‌ها شناخته می‌شد. او فوق‌العاده قدرتمند بود به‌طوریکه ادعا می‌شد هیچ مرد زنده‌ای نمی‌تواند او را بکشد. او سرانجام در جنگ گاندور به دست ائووین که یک زن بود و با کمک مریادوک برندی باک که خنجری را به کشکک زانوی او زد و به این وسیله جادوی محافظ او را از بین برد کشته شد. نازگول‌ها از روی جیغشان که کر کننده است شناخته می‌شوند.

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Nazgûl&oldid=461017021 http://lotr.wikia.com/wiki/Fell_beast