روهان (سرزمین میانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرچم تصور شده برای روهان، اثر یک هنرمند طرفدار

روهان (روچاند، Rochand در زبان سینداری) یک پادشاهی در سرزمین میانی در مجموعه داستان‌های جی. آر. آر. تالکین است. این سرزمین بیشتر چمن‌زار است که گاهی به آن «دریاهای چمن» هم گفته می‌شود این ویژگی باعث می‌شود در این سرزمین اسب فراوان باشد، عبارت روچ، roch در زبان سینداری به معنی اسب است.

در شمال غرب گاندور که از متحدانش است قرار دارد. کمی دورتر در سمت شمال غرب موردور از متصرفات سائورون است. ساکنان این سرزمین، روهیریم نام دارند که بیشتر به چوپانی و کشاورزی مشغولند و به دلیل اسب‌هایی که پرورش می‌دهند و نیروی سواره نظام مشهورند. روهان سرزمین سوارکاران ماهر نیز نام دارد.همچنین روهان اسمی پارسی به معنای نیک سیرت و پارسا نیز می باشد که رُهان خوانده میشود اما بخاطر تشابه نوشتاری با اسم رَهان ، از حرف اضافه "و" استفاده میشود.

مرزها[ویرایش]

مرزهای روهان به قرار زیر است:

یک سواره نظام روهان

پایتخت روهان، ادوراس است که بر روی تپه‌ای در درهٔ کوه‌های سپید قرار دارد. تالار طلایی شاه روهان در همین‌جا قرار دارد. پیش از آنکه شهر ادوراس ساخته شود، پایتخت روهان در آلدبرگ قرار داشت. در رمان دو برج، ادوراس جایی است که آراگورن، گیملی، لگولاس و گندالف با تئودن ملاقات می‌کنند.

درست پیش از دروازه‌های روهان، گورپشته‌ها قرار دارد که بارگاه شاهان روهان است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. J.R.R Tolkien, The making of Appendix A, in 'The Peoples of Middle-Earth'