ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت
ژانر
بر پایهٔارباب حلقه‌ها و ضمایم
اثر جی. آر. آر. تالکین
توسعه‌دهنده
 • جی.دی. پین
 • پاتریک مک‌کی
سازنده موسیقی متنهاوارد شور
آهنگسازبر مک‌کرری
کشور سازنده
 • ایالات متحده
 • نیوزیلند
زبان اصلیانگلیسی
شمار فصل‌ها۱
شمار قسمت‌ها۸
تولید
تهیه‌کننده‌های اجرایی
تهیه‌کننده‌ها
 • ران ایمز
 • کریستوفر نیومن
مکان‌های تولید
 • نیوزیلند (فصل ۱)
 • بریتانیا (فصل ۲–)
مدت۶۵–۷۲ دقیقه
تولیدکننده‌ها
توزیع‌کنندهآمازون استودیوز
پخش
شبکهٔ اصلیآمازون پرایم ویدئو
انتشار اولیه۱ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-۰۹-۰۱) –
اکنون (اکنون)

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت (انگلیسی: The Lord of the Rings: The Rings of Power) مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی در ژانر فانتزی است که بر اساس رمان ارباب حلقه‌ها و ضمایمش اثر جی. آر. آر. تالکین ساخته شده‌است. این مجموعه که به‌دست شورانرهایش جی.دی. پین و پاتریک مک‌کی برای سرویس پخش اینترنتی آمازون پرایم ویدئو ساخته می‌شود، داستان دوران دوم سرزمین میانه را روایت می‌کند که هزاران سال پیش از هابیت و ارباب حلقه‌های تالکین جریان دارد. تولید این مجموعه بر عهدهٔ آمازون استودیوز با همکاری هارپرکالینز و نیو لاین سینما و با مشورت از املاک تالکین بوده‌است.

آمازون در نوامبر ۲۰۱۷ حقوق پخش تلویزیونی ارباب حلقه‌ها را به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کرد و پذیرفت که پنج فصل از آن را به ارزش حداقل یک میلیارد دلار تولید کند. این هزینه باعث شد که ارباب حلقه‌ها به پرهزینه‌ترین مجموعهٔ تلویزیونی که تاکنون ساخته شده بدل شود. جی.دی. پین و پاتریک مک‌کی در ژوئیه ۲۰۱۸ استخدام شدند. این مجموعه اساساً بر اساس ضمایم ارباب حلقه‌ها ساخته شده که شامل نکات دوران دوم است و طبق الزامات معاملهٔ آمازون با املاک تالکین، ادامهٔ سه‌گانه‌های سینمایی ارباب حلقه‌ها (۲۰۰۱–۲۰۰۳) و هابیت (۲۰۱۲–۲۰۱۴) نیست. با وجود این موضوع، تیم تولید قصد داشت با استفاده از طراحی تولید مشابه، نسخه‌های جوان‌تر شخصیت‌های فیلم، و موسیقی ساختهٔ هاوارد شور (که موسیقی هر دو سه‌گانه را ساخته‌است) فیلم‌های آن سه‌گانه را تداعی کند. بر مک‌کرری سایر موسیقی این مجموعه را آهنگسازی کرده‌است. گروه گسترده‌ای از بازیگران در جهان استخدام شدند و فیلم‌برداری فصل نخست از فوریهٔ ۲۰۲۰ تا اوت ۲۰۲۱ در نیوزیلند، که پیش‌تر سه‌گانه در آن‌جا فیلم‌برداری شده بود، به طول انجامید. تولید این مجموعه به‌دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ چند ماه وقفه داشت.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در ۱ سپتامبر ۲۰۲۲ به نمایش درآمد و فصل نخست آن شامل هشت قسمت بود که آخرین قسمتش در ۱۴ اکتبر نمایش داده شد. این مجموعه به‌طور کلی نقدهای مثبتی را از طرف منتقدان دریافت کرده‌است و در زمینهٔ فیلم‌برداری، جلوه‌ها و موسیقی ستایش شده‌است اما انتقاداتی نیز به‌دلیل سرعت و روند و شخصیت‌پردازی به آن وارد شده‌است. ساخت فصل دوم از اکتبر ۲۰۲۲ در بریتانیا آغاز شد.[۱]

خلاصهٔ داستان[ویرایش]

داستان ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت هزاران سال پیش از رخدادهای هابیت و ارباب حلقه‌ها جریان دارد و بر اساس تاریخ سرزمین میانه اثر مؤلف انگلیسی جی. آر. آر. تالکین ساخته شده‌است. داستان در زمان صلح آغاز می‌شود و تمام رویدادهای مهم عصر دوم سرزمین میانه را پوشش می‌دهد که شامل ساخت حلقه‌های قدرت، ظهور ارباب تاریکی سائورون، سقوط پادشاهی جزیرهٔ نومنور، و آخرین اتحاد بین الف‌ها و انسان‌ها می‌شود.[۲] این رخدادها در داستان‌های اصلی تالکین بیش از هزاران سال اتفاق می‌افتد، اما در این مجموعه خلاصه شده‌است.[۳]

بازیگران[ویرایش]

الف‌ها[ویرایش]

انسان‌ها[ویرایش]

دورف‌ها[ویرایش]

 • اوین آرتور در نقش دورین چهارم
 • سوفیا نوموته در نقش دیسا

هارفوت‌ها[ویرایش]

 • لنی هنری در نقش سادک باروز
 • سارا زوانگوبانی در نقش مریگلد برندی‌فوت
 • دیلن اسمیت در نقش لارگو برندی‌فوت
 • مارکلا کاونا در نقش النور «نوری» برندی‌فوت
 • مگان ریچاردز در نقش پاپی پرادفلو

دیگر نژادها[ویرایش]

قسمت‌ها[ویرایش]

شم.عنوانکارگردان [۷][۸]نویسندهتاریخ پخش اصلی [۹]
۱«سایه‌ای از گذشته»خوان آنتونیو بایوناجی. دی. پین و پاتریک مک‌کی۱ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-0۹-۰۱)
پس از اینکه ارباب تاریکی، مورگوت، شکست خورد، الف فین‌رود فلاگوند در حین جستجوی خدمتکار مورگوت یعنی سائورون درگذشت. خواهر فین‌رود، گالادریل، عهد بست که به جستجو ادامه دهد و قلعه متروکه‌ای را در زمین‌های بایر شمالی فرودوایت پیدا می‌کند که نشان سائورون را دارد. همراهان او اصرار دارند که به پایتخت الف‌ها، لیندون، بازگردند، که در آن پادشاه عالی، گیل-گالاد پایان جنگ علیه نیروهای مورگوت را اعلام می‌کند. او به گالادریل و سربازانش این افتخار را می‌دهد که به والینور بروند، که در آن‌جا می‌توانند زندگی ابدی در صلح داشته باشند. در مناطق جنوبی سرزمین میانه، الف‌ها مراقب انسان‌هایی هستند که از نسل متحدان مورگوت آمده‌اند. الف آروندیر با مخالفت دیگران رابطهٔ نزدیکی با پزشک انسان، برونوین، دارد. آنها با هم متوجه می‌شوند که شهر هوردن ویران شده‌است و در همین حین که پسر برونوین، تئو، شمشیری شکسته با نشان سائورون پیدا می‌کند. در نزدیکی والینور، گالادریل تصمیم می‌گیرد به عقب برگردد و به جستجوی سائورون ادامه دهد و از کشتی به دریاهای ساندرینگ بپرد. در همان زمان، دو هارفوت کنجکاو، نوری برندی‌فوت و پاپی پرادفلو، مردی عجیب را در داخل دهانهٔ شهاب‌سنگ پیدا می‌کنند.
۲«سرگردان»جی. ای. بایونجنیفر هاتچیسون۱ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-0۹-۰۱)
در حالیکه گالادریل شنا می‌کند تا به سرزمین میانه برگردد، با قایقی همراه انسان‌هایی مواجه می‌شود که از یک کشتی غرق شده نجات یافته‌اند. آنها از سوی یک موجود دریایی مورد حمله قرار می‌گیرند و تنها یکی زنده می‌ماند: هالبرند از سرزمین‌های جنوبی، که توضیح می‌دهد در حال فرار از دست اورک‌ها است. او و گالادریل با هم همکاری می‌کنند تا از طوفان جان سالم به در ببرند. نوری و پاپی غریبه را از دیگر هارفوت‌ها پنهان می‌کنند و به او غذا و سرپناه می‌دهند. او به زبان آن‌ها صحبت نمی‌کند، اما از کرم شب تاب و جادوی ظاهری استفاده می‌کند تا نشان دهد که در جستجوی صورت فلکی از ستارگان است. آروندیر تونل‌های زیر شهر هوردن را بررسی می‌کند و اسیر می‌شود. برانوین به شهر خود، تیرهاد، بازمی‌گردد، که در آن‌جا او و پسرش تئو مورد حمله یک اورک قرار می‌گیرند. آنها می‌توانند آن را بکشند و از سر آن به عنوان مدرکی برای خطر استفاده کنند تا بقیه شهر را متقاعد کنند که آن را ترک کنند. گیل-گالاد الف الروند را می‌فرستد تا به آهنگر بزرگ الف، کلبریمبور، که در حال برنامه‌ریزی برای ساختن یک نیروگاه جدید قدرتمند است، کمک کند. الروند پیشنهاد می‌کند که از دورف‌ها کمک بگیرند و نزد دوستش شاهزاده دورین چهارم در خازاد-دوم می‌رود. دورین از اینکه الروند ۲۰ سال است که به ملاقاتش نرفته‌است عصبانی است، اما همسرش دیزا او را متقاعد می‌کند تا پیشنهاد الروند را بشنود.
۳«آدار»وین چه ییپجیسون کیهیل و جاستین دوبل۹ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-0۹-۰۹)
گالادریل و هالبرند بر کشتی‌ای به ناخدایی الندیل سوار می‌شود. الندیل آن‌ها را به قلمرو جزیره‌ای نومنور می‌برد که از سوی انسان‌های از نسل برادر نیمه‌الف الروند، الروس، اداره می‌شود. روابط میان این جزیره و الف‌ها غیر دوستانه شده‌است، و نایب‌السلطنه جزیره، میریل، درخواست گالادریل برای بازگشتش به سرزمین میانه را رد می‌کند. گالادریل به همراه الندیل از کتابخانهٔ دانشنامه‌ای بازدید می‌کند و متوجه می‌شود که علامت سائورون در واقع نقشه‌ای از سرزمین‌های جنوبی است که در آن قلمرو جدیدی برای نیروهای اهریمنی‌اش برنامه‌ریزی شده‌است. او همچنین می‌فهمد که هالبرند — که پس از مبارزه با نومنوریان به زندان افتاده‌است — پادشاه سرزمین‌های جنوبی است. آروندیر به‌دست اورک‌ها دستگیر شده و به یک اردوگاه منتقل شده‌است که در حال حفر گذرگاه‌های زیرزمینی است تا اورک‌ها بتوانند در طول روز سفر کنند. هموطنان الف او نیز اسیر شده‌اند. در حالی که هارفوت‌ها برای مهاجرت فصلی خود آماده می‌شوند، غریبه در حالی که سعی می‌کند چند نقشه از ستاره را بخواند آشکار می‌شود. او هنگام مهاجرت با آنها می‌آید و واگن نوری را هل می‌دهد زیرا پدر مجروح او قادر به انجام این کار نیست. در حالی که آروندیر یک وارگ افسارگسیخته را می‌کشد، هم‌وطنانش در طی یک شورش کشته می‌شوند و آروندیر نزد رهبر اورک‌ها به نام آدار برده می‌شود.
۴«موج بزرگ»وین چه ییپاستفانی فولسوم و جی.دی. پین و پاتریک مک‌کی۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-0۹-۱۶)
درحالی که میریل به پالانتیری خیره می‌شود، میریل چشم‌اندازی از نابودی نومه‌نور توسط طوفان‌های شدید را می‌بیند. صدراعظم فارازون اختلاف بین نومه‌نوریان و الف‌ها را در میان مردم ترغیب می‌کند. هالبرند به خوبی گالادریل و سپس فارازون را به‌طور فریبکارانه مشاوره می‌دهد. گالادریل میریل را متقاعد می‌کند تا علیه اورک‌ها در سرزمین‌های جنوبی مبارزه کند و مقدمات جنگ آغاز می‌شود. ایسیلدور و دوستانش از آکادمی نیروی دریایی اخراج می‌شوند، اما سپس به نیروهای جنگی می‌پیوندند. سپس آدار ظاهر می‌شد که به نظر می‌رسد الفی زخم‌دیده از دوران قدیم است. آدار آروندیر را آزاد می‌کند تا به انسان‌هایی که در برج پناه برده‌اند، پیشنهاد تسلیم بدهد. اورک‌ها متوجه می‌شوند که دسته شمشیر اهریمنی که به دنبال آن هستند در برج است. دورف‌ها میتریل را پیدا کرده‌اند و آن را مخفی نگه می‌دارند، اما الروند این موضوع را متوجه می‌شود. پادشاه دورین سوم شاهزاده دورین چهارم را می‌فرستد تا بفهمد الف‌های لیندون مشغول چه کاری هستند.
۵«جدایی‌ها»وین چه ییپجاستین دوبل۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-0۹-۲۳)
در حالی که غریبه با استفاده از جادو از نوری و دیگر هارفوت‌ها در برابر گله گرگ محافظت می‌کند، اما جادو به دستش می‌رساند. نوری سعی می‌کند به او کمک کند اما به‌طور تصادفی به ذهن او متصل می‌شود و او را با یک موج شوک می‌ترساند. در نومه‌نور، گالادریل، هالبرند را متقاعد می‌کند که پس از بازگویی نبردها و شکست‌هایش در برابر سائورون، عازم سرزمین میانه شود. در همان زمان، کمن، پسر فارازن، تلاش می‌کند تا کشتی‌های اعزامی را از بین ببرد، و معتقد است که گالادریل و میریل سقوط خواهند کرد و این باعث می‌شود که فارازن با حمایت مردم به قدرت برسد. با این حال، ایسیلدور او را می‌بیند و نجاتش باعث می‌شود که عضو کشتی شود. در لیندون، گیل گالاد دانش و قصد خود را برای استفاده از میتریل دورف‌ها برای گسترش وجود الف‌ها به الروند نشان می‌دهد. الروند این کشف را نزد دورین اعتراف کرد و آنها به خازاد-دوم بازگشتند تا پادشاه دورین را متقاعد کنند. در سرزمین‌های جنوبی، نیمی از مردم شهر خواسته‌های آدار را قبول می‌کنند و معتقدند که او سائورون است. تئو شمشیر شکسته را به آروندیر نشان می‌دهد، او متوجه می‌شود که این شمشیر کلیدی است برای کمک به انحراف سرزمین‌های جنوبی به قلمرو شیطانی سائورون. در حالی که مردم شهر باقیمانده برج مراقبت خود را به‌عنوان هدفی می‌بینند، برای نبرد با ارتش اورک آماده می‌شوند.
۶«اودون»کارلوت برندسترومنیکلاس آدامز و جاستین دوبل و جی.دی. پین و پاتریک مک‌کی۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-0۹-۳۰)
آدار و ارتش اورک برج مراقبت را متروکه می‌یابند. در حالی که آن‌ها برج را جستجو می‌کنند، آروندیر برج را ویران می‌کند و باعث می‌شود که بر روی بسیاری از ارتش اورک‌ها فرو بریزد. مردم شهر از پایین دره به روستای دیگری نقل مکان کردند و برای حمله بعدی آماده می‌شوند. آروندیر تیغه شکسته را پنهان می‌کند، عشق خود را به برانوین ابراز می‌کند و قول زندگی مشترک پس از نبرد را می‌دهد. نبرد آغاز می‌شود و در حالی که روستاییان پیروز به نظر می‌رسند، بسیاری از دشمنانی که آنها کشته‌اند، در واقع مردمان خائن شهر بودند. ارتش واقعی اورک‌ها در تاریکی حمله می‌کند و تیرهایشان بسیاری را می‌کشد و برونوین را به شدت زخمی می‌کند. با کشته شدن تعداد بیشتری از روستاییان، تئو محل تیغه شکسته را به آدار نشان می‌دهد. ارتش نومه‌نوریان سوار بر اسب، با عبور از دریا، به روستا می‌رسند و شروع به کشتن اورک‌های باقی مانده می‌کند. آدار سعی می‌کند فرار کند، اما توسط گالادریل و هالبرند تعقیب می‌شود. آن‌ها از او بازجویی می‌کنند و او منشأ خود را موریوندور یا اوروک—الف‌هایی که توسط مورگوت گرفته شده و به تاریکی رفتند—اعلام می‌کند. او باعث خشم هر دوی آن‌ها می‌شود و خاطرهٔ کشتن خانواده هالبرند و سرزمین جنوبی را بازگو می‌کند و نیز ادعا می‌کند که سائورون را کشته‌است. همان‌طور که هالبرند به عنوان پادشاه سرزمین‌های جنوبی مورد ستایش قرار می‌گیرد، تئو متوجه می‌شود تیغهٔ شکسته‌ای که آن‌ها پیدا کرده‌اند یک طعمه است در حالی که تیغه واقعی توسط والدرگ، رهبر خائنان روستا، مخفیانه به برج مراقبت برده شده‌است. او تیغه را به مکان واقعی برد که باعث می‌شود دریاچه‌ها و آبراه‌ها در کل سرزمین‌های جنوبی تغییر کنند و به فوران آتشفشان منجر شود.
۷«چشم»کارلوت برندسترومجیسون کیهیل۷ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-۱۰-۰۷)
بازماندگان آتشفشان به اردوگاه می‌روند. میریل بینایی خود را از دست داده و ایسیلدور پس از تلاش برای نجات مردم ناپدید شد. پس از رسیدن به اردوگاه، تئو دوباره با برونوین و آروندیر متحد می‌شود و گالادریل از سوی میریل قول حمایت بیشتر نومه‌نوری‌ها برای شکست دشمن مشترکشان را می‌دهد. با این حال، الندیل از ظاهر گالادریل که باعث این اتفاقات شده‌است، به ویژه مرگ آشکار پسرش، خشمگین است. کاروان نوری دیگر هارفوت‌ها را می‌یابند که از نابودی بیشه خود در اثر فوران آتشفشان ناراحت هستند. تلاش غریبه برای از بین بردن آفت نتیجه‌ای ندارد اما روز بعد، کل درختان دوباره رشد کرده‌اند. در حالی که هارفوت‌ها خوشحال هستند، سه نفر مرموز که در جستجوی غریبه هستند نمایان می‌شوند. پس از تلاش نافرجام نوری برای گمراه کردن آن‌ها، این سه نفر کاروان‌ها را قبل از ادامه جستجو برای یافتن غریبه می‌سوزانند. در خازاد-دوم، پادشاه دورین سوم برای کمک به الف‌ها امتناع می‌کند و می‌گوید که عصر الف‌ها به پایان رسیده‌است. با رفتن الروند، دورین چهارم شاهد توانایی میتریل برای درمان بیماری الف است. او الروند را می‌آورد و خودش شروع به استخراج سنگ معدن می‌کند. درست زمانی که او به رگ میتریل عظیمی برخورد می‌کند، پادشاه دورین می‌رسد و الروند را تبعید می‌کند، و دورین چهارم را از حق امتیازش در معدن محروم می‌کند، هرچند که او نمی‌داند، یک بالروگ در اعماق زمین بیدار می‌شود. در دهکده ویران شده سرزمین جنوبی، آدار و ارتشش ادعای پیروزی می‌کنند و نام سرزمین را به موردور تغییر می‌دهند.
۸«آلیاژشده»وین چه ییپجنیفر هاچیسون و جی.دی. پین و پاتریک مک‌کی۱۴ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۰۲۲-۱۰-۱۴)
گالادریل و هالبرندِ مجروح به ارگیون می‌رسند. هالبرند به کلبریمبور این ایده را می‌دهد که میتریل را با فلزات دیگر ترکیب کند تا استحکام آن افزایش یابد. گالادریل مشکوک می‌شود و دودمان سلطنتی سرزمین‌های جنوبی را بررسی می‌کند. در شرق، غریبه با سه نفر اسرارآمیز ملاقات می‌کند؛ آن‌ها از او به عنوان «ارباب سائورون» استقبال می‌کنند و متعهد شده‌اند که به او خدمت کنند. نوری و هارفوت‌ها موفق می‌شوند عصای جادویی رهبرشان را بدزدند، که سپس غریبه از آن برای بیرون راندن سه نفر به سوی تاریکی استفاده می‌کند. آن‌ها متوجه می‌شوند که غریبه سائورون نیست، بلکه یکی از ایستاری‌هاست. در ارگیون، گالادریل با هالبرند روبرو می‌شود و پی می‌برد که او پادشاه سرزمین جنوبی نیست، و هالبرند فاش می‌کند که سائورون است. گالادریل پیشنهاد او برای ملکه‌شدن و حکومت بر سرزمین میانه را رد می‌کند. سائورون بر گالادریل چیره شده و به موردور فرار می‌کند. گالادریل، الروند و کلبریمبور سه حلقه قدرت را می‌سازند که سائورون از نفوذ بر این سه برخوردار نیست. در میان هارفوت‌ها، غریبه و نوری تصمیم می‌گیرند برای کشف حقیقت در مورد قدرت‌هایش، به شرق یعنی رون سفر کنند. غریبه که مطمئن نیست از کدام راه باید برود، مسیری را بر اساس بوی خوب هوا انتخاب می‌کند و به نوری توصیه می‌کند که در صورت شک، «همیشه به دماغت اتکا کن».

بازخورد[ویرایش]

شمار بینندگان[ویرایش]

آمازون اعلام کرد که دو قسمت نخست حلقه‌های قدرت در طول ۲۴ ساعت پس از انتشار در پرایم ویدیو توسط ۲۵ میلیون بیننده در سراسر جهان تماشا شده‌است.[۱۰] این شرکت گفت که این پربیننده‌ترین افتتاحیهٔ این سرویس بوده‌است.[۱۱][۱۲] این نخستین باری بود که آمازون داده‌های بینندگان پرایم ویدیو را به‌طور عمومی اعلام کرد و شرکت مشخص نکرد که کاربر چه مقدار از یک قسمت را باید تماشا کند تا به عنوان بیننده حساب شود.[۱۳][۱۴] جنیفر سالک، رئیس استودیو آمازون در اواخر سپتامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که نزدیک به ۱۰۰ میلیون مخاطب این مجموعه را تماشا کرده‌اند.[۱۵]

شرکت تجزیه و تحلیل سمبا تی‌وی، که داده‌ها را از تلویزیون‌های هوشمند و ارائه‌دهندگان محتوا جمع‌آوری می‌کند، گزارش داد که ۱٫۸ میلیون خانواده آمریکایی نخستین قسمت حلقه‌های قدرت را ظرف چهار روز پس از انتشار آن تماشا کردند. این رقم برای قسمت دوم به ۱٫۳ میلیون کاهش یافت، که نشان می‌دهد تقریباً یک چهارم مخاطبان ترجیح دادند تماشای قسمت بعدی را خودداری کنند.[۱۶][۱۷] نیلسن تخمین زد که حلقه‌های قدرت در طول چهار روز نخست توسط ۱۲٫۶ میلیون بیننده در ایالات متحده تماشا شده‌است.[۱۸] همچنین بیان کرد که این نمایش به مدت ۱٫۲۵۳ میلیارد دقیقه در هفته ۲۹ اوت تا ۴ سپتامبر در ایالات متحده پخش شده و رتبه اول را در بین عناوین اصلی و کلی کسب کرد. این اولین باری بود که مجموعه‌ای از آمازون در صدر جدول نیلسن قرار گرفت.[۱۹] همچنین برای هفته ۵ تا ۱۱ سپتامبر، ۱٫۲۰۳ میلیارد دقیقه مشاهده شد و در رتبه چهارم قرار گرفت.[۲۰] داده‌های شرکت تحلیلی MUSO نشان می‌دهد که این مجموعه برای هفته ۶ تا ۱۲ سپتامبر دومین برنامه تلویزیونی غیرقانونی تماشاشده در جهان بوده‌است که ۲۵٫۳ درصد از کل دانلودها و پخش‌های بدون مجوز را به خود اختصاص داده‌است.[۲۱]

واکنش منتقدان[ویرایش]

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت: پاسخ انتقادی بر پایهٔ اپیزود

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در وبگاه نقد و بررسی راتن تومیتوز بر اساس نظر ۴۴۱ منتقد، امتیاز ۸۵٪ با نمرهٔ ۸٫۸/۱۰ را کسب کرده‌است. اجماع منتقدان این وبگاه می‌گوید: «این ممکن است هنوز نمایش یگانه برای حکم راندن بر تمامشان نباشد، اما حلقه‌های قدرت با ارائهٔ باشکوه و مجسم‌سازی صمیمانهٔ سرزمین میانه افسون می‌کند.»[۲۲] این مجموعه در متاکریتیک، که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس نظر ۴۰ منتقد امتیاز ۷۱ از ۱۰۰ را کسب کرده که نشان‌گر «بازبینی‌های به‌طور کلی مطلوب» است.[۲۳]

دو قسمت اول به‌طور کلی نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد و جلوه‌های بصری و موسیقی آن را ستایش کردند اما سرعت و روند و شخصیت‌پردازی آن نقد شد.[۲۴][۲۵][۲۶] کوین پری از ایندیپندنت این مجموعه را ستایش کرد و گفت که «در ضمایم ارباب حلقه‌های جی‌آرآر تالکین کاوش می‌کند و به طلا می‌رسد.»[۲۷] اما دارن فرانیچ از انترتینمنت ویکلی، ضمن انتقاد از شخصیت‌پردازی گالادریل، نظر منفی خود را بیان کرد و آن را «فاجعه‌ای خاص از پتانسیل‌های ویران‌شده» خواند.[۲۸]

واکنش مخاطبان[ویرایش]

آمازون یک روز پس از نمایش مجموعه نظرات را به مدت ۷۲ ساعت در پرایم ویدئو بررسی کرد تا مطمئن شود که هر نقد «مشروع» است و از سوی ترول‌های اینترنتی منتشر نمی‌شود. جیمز هیبرد از هالیوود ریپورتر این اقدام را غیرعادی خواند، اما آمازون اعلام کرد که این سیاستی است که این شرکت برای همه سریال‌هایش در اوایل سال مطرح کرده بود. جیمز هیبرد گفت که این موضوع تا حدی به دلیل نظرات بمبارانی کاربرانی است که «بررسی‌های منفی متعددی را به‌دلیل مسائل فرهنگی یا سیاسی مفروض به جای کیفیت واقعی» ارسال می‌کردند. اما، هیبرد دریافت که بخش عمده‌ای نقدهای منفی بر دلایل دیگری مانند داستان، بازیگری و سرعت و روند متمرکز است. او عقیده داشت که اگر مجموعه بتواند «کیفیت ثابتی را در گذر زمان ارائه دهد… [و] مردم را قانع کند» به شیوه‌ای مشابه با مجموعهٔ شی‌هالک: وکیل دادگستری از شبکهٔ دیزنی پلاس رتبهٔ مخاطبان افزایش می‌یابد.[۲۹]

واکنش دربارهٔ انتخاب بازیگران[ویرایش]

بازیگر مجموعه، لنی هنری، در اکتبر ۲۰۲۱ گفت که او و سایر رنگین‌پوستان در نقش هارفوت‌ها انتخاب شده‌اند که با توصیف تالکین از هارفوت‌ها به‌عنوان «پوست قهوه‌ای‌تر» مطابقت دارد.[۳۰][۳۱] چندین بازیگر غیرسفیدپوست نیز برای اولین‌بار در این مجموعه در نقش الف‌ها و دورف‌ها انتخاب شدند. پس از اعلام این موضوع از طریق اعلان‌ها و تصاویر تبلیغاتی، آمازون واکنش‌های شدیدی از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی دریافت کرد که از این تصمیم انتخاب بازیگران شکایت داشتند.[۳] از جمله استدلال‌ها مبنی بر این بود که تالکین تنها الف‌ها، کوتوله‌ها و هابیت‌ها را سفید توصیف می‌کرد و بنابراین این انتخاب بی‌احترامی به نوشتارهای او بوده‌است.[۳۲] حساب‌های رسمی این مجموعه در شبکه‌های اجتماعی برخی از نظرات که نژادپرستانه بودند را حذف کرد.[۳۳]

منابع[ویرایش]

 1. Hibberd, James (3 October 2022). "'The Rings of Power' Season 2 Starts Production in the U.K." The Hollywood Reporter. Retrieved 4 October 2022.
 2. Otterson, Joe (January 19, 2022). "'Lord of the Rings' Amazon Series Reveals Full Title in New Video". Variety. Retrieved January 20, 2022.{{cite web}}: نگهداری CS1: url-status (link)
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ Breznican, Anthony; Robinson, Joanna (February 10, 2022). "Amazon's Lord of the Rings Series Rises: Inside The Rings of Power". Vanity Fair. Retrieved February 10, 2022.{{cite web}}: نگهداری CS1: url-status (link)
 4. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام VF10Questions وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 5. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام EWKeyCharactersAug2022 وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 6. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام ChildVilliers وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 7. Littleton, Cynthia (March 24, 2021). "'Lord of the Rings' Series Adds Director Wayne Che Yip as Co-Executive Producer". Variety. Retrieved March 28, 2021.{{cite web}}: نگهداری CS1: url-status (link)
 8. Martinsson, Sarah (August 27, 2022). "Charlotte Brändström: "'Maktens ringar' är det hemligaste projektet jag någonsin jobbat med"". داگنز نی‌هتر (به سوئدی). Archived from the original on August 27, 2022. Retrieved September 3, 2022.
 9. "Shows A-Z - Lord of the Rings, The: The Rings of Power on amazon". The Futon Critic. Retrieved August 16, 2022.
 10. "25 Million Watched 'Lord Of The Rings' Spinoff 'Rings Of Power' Premiere". Forbes. September 3, 2022.
 11. "'The Lord of the Rings: The Rings of Power' was watched by more than 25 million globally, Amazon says". CNBC. September 3, 2022.
 12. "'LOTR: The Rings Of Power' Forges Biggest Premiere Viewership Ever For Amazon Prime Video". Deadline Hollywood. September 3, 2022.
 13. "Amazon Claims First-Day Record Audience for 'Rings of Power'". The Hollywood Reporter. September 3, 2022.
 14. "Amazon's 'Lord of the Rings: The Rings of Power' Draws More Than 25 Million Viewers". The Wall Street Journal. September 5, 2022.
 15. Cynthia Littleton (October 4, 2022). "Amazon Studios Head Jennifer Salke Breaks Down the $700 Million 'Rings of Power' Gamble and Plan for MGM Integration". Variety. Retrieved October 9, 2022.
 16. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام SambaPremiere وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 17. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام SambaPremiereGR وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 18. Dade Hayes (29 September 2022). "'Lord Of The Rings' Claims Nielsen Streaming Ring, Topping 'House Of The Dragon' When Linear Is Subtracted". Deadline Hollywood. Retrieved 8 October 2022.
 19. Selome Hailu (29 September 2022). "Nielsen Streaming Top 10: 'House of the Dragon' and 'The Rings of Power' Face Off for the First Time". Variety. Retrieved 30 September 2022.
 20. Selome Hailu (6 October 2022). "Nielsen Streaming Top 10: 'Cobra Kai' Debuts at No. 1, 'Rings of Power' Still Edges out 'House of the Dragon'". Variety. Retrieved 7 October 2022.
 21. Bill Bradley (16 September 2022). "Piracy Numbers Shed Light on House of the Dragon and Rings of Power's Fantasy Faceoff". Adweek. Retrieved 16 September 2022.
 22. ۲۲٫۰ ۲۲٫۱ "The Lord of the Rings: The Rings of Power: Season 1". Rotten Tomatoes. Fandango Media. Retrieved October 15, 2022.
 23. The Lord of the Rings: The Rings of Power - Season 1 Reviews, Metacritic, retrieved September 20, 2022
 24. Pruner, Aaron (August 31, 2022). "The Lord of the Rings: The Rings of Power First Reviews: 'Bold,' 'Ambitious,' 'Gorgeous,' 'Full of Grandeur,' Critics Say" (به انگلیسی). Retrieved 2022-08-31.
 25. "'The Lord of the Rings: The Rings of Power' Reviews: What the Critics Are Saying". The Hollywood Reporter. August 31, 2022.
 26. Kang, Inkoo (August 31, 2022). "'The Lord of the Rings: The Rings of Power' is beautiful, banal boredom". The Washington Post. Retrieved October 2, 2022.{{cite news}}: نگهداری CS1: url-status (link)
 27. Perry, Kevin E G (September 2, 2022). "Lord of the Rings: The Rings of Power is a cinematic return to Middle-earth – review". The Independent. Retrieved September 2, 2022.
 28. Franich, Darren (August 31, 2022). "'The Lord of the Rings: The Rings of Power' is kind of a catastrophe". Entertainment Weekly. Retrieved September 2, 2022.
 29. Hibberrd, James (September 2, 2022). "Is 'The Rings of Power' Getting Review Bombed? Amazon Suspends Ratings". The Hollywood Reporter. Archived from the original on September 2, 2022. Retrieved September 3, 2022.
 30. Johnston, Rich (October 9, 2021). "Sir Lenny Henry On Being A Black Hobbit In The Lord Of The Rings". Bleeding Cool. Archived from the original on October 9, 2021. Retrieved September 7, 2022.
 31. Carson, Erin (August 26, 2022). "What Is a Harfoot? A Peek at the 'Rings of Power' Hobbit Ancestor". CNET. Archived from the original on August 26, 2022. Retrieved August 31, 2022.
 32. Young, Helen. "The Rings of Power is suffering a racist backlash for casting actors of colour – but Tolkien's work has always attracted white supremacists". The Conversation. Archived from the original on September 8, 2022. Retrieved September 8, 2022.
 33. Mathai, Jeremy (February 10, 2022). "The Lord Of The Rings: The Rings Of Power Showrunners Address Backlash To Diverse Casting". /Film. Archived from the original on February 16, 2022. Retrieved February 16, 2022.

پیوند به بیرون[ویرایش]