گالادریل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گالادریل
شخصیت جی. آر. آر. تالکین
Lothlorien by Tessa Boronski.jpg
گالادریل مقابل آینه‌اش، اثر تسا بورونسکی، ۲۰۱۱
پدیدآورجی. آر. آر. تالکین
اطلاعاتِ درون‌داستانی
نژادالف
همسرکلبورن
فرزندکلبریان
کتاب(ها)ارباب حلقه‌ها
سیلماریلیون
افسانه‌های ناتمام

گالادریل (انگلیسی: Galadriel) شخصیتی است که به‌دست جی. آر. آر. تالکین در نوشتارهای سرزمین میانه پدید آمد. او در ارباب حلقه‌ها، سیلماریلیون و افسانه‌های ناتمام ظاهر شده‌است.

گالادریل الفی سلطنتی از خاندان‌های نولدور و تلری و نوهٔ پادشاهان فینوه و اولوه است. او در زمان شورش نولدور رهبر بود و در دوران اول که مهاجرت کند در والینور حضور داشت. در اواخر اقامت در سرزمین میانه، او با شوهرش کلبورن، حاکم مشترک لوتلورین بود. او در آنجا به بانوی لورین، بانوی گالادریم، بانوی نور، یا بانوی چوب زرین شناخته شد. دخترش کلبریان، همسر الروند و مادر آرون، الادان و الروهیر بود. تالکین گالادریل را «نیرومندترین و منصفانه‌ترین الف‌هایی که در سرزمین میانی باقی مانده‌اند»[T ۱] (پس از مرگ گیل-گالاد) و «بزرگ‌ترین زنان الف»[T ۲] توصیف می‌کند.

گالادریل این توانایی را داشت که به ذهن دیگران نگریسد تا آن‌ها را منصفانه قضاوت کند. او اغلب زیباترین الف‌ها، چه در آمان و چه در سرزمین میانه توصیف شده‌است.[۱] بارزترین ویژگی گالادریل موهای زیبای نقره‌ای-طلایی او بود. الف‌های تیریون گفتند که درخشش موهایش دو درخت والینور را نمایان می‌کند. دونداین قد او را در حدود ۱۹۳ سانتی‌متر تخمین زده‌است.

ترانه‌سرایان مدرن ترانه‌هایی را در مورد گالادریل ساخته‌اند. شعر کوئنیای تالکین به نام "Namárië" توسط دونالد سوان موسیقی متن شده‌است. گالادریل هم در فیلم‌های انیمیشن و هم در لایو اکشن‌ها حضور داشته‌است. در مجموعه‌فیلم‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت، کیت بلانشت او را به تصویر کشیده‌است.[۲] نقش گالادریل را مورفید کلارک در ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت ایفا کرده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. سیلماریلیون، «از حلقه‌های قدرت و عصر سوم»
  2. بازگشت پادشاه، پی‌نوشت بی، «داستان سال‌ها»

منابع[ویرایش]

  1. تالکین, جی. آر. آر. (1980), کریستوفر تالکین (ed.), داستان‌های ناتمام, بوستون: هاوتون مفلین, ISBN 0-395-29917-9
  2. "Torn Exclusive: Cate Blanchett, Ken Stott, Sylvester McCoy, Mikael Persbrandt join cast of Peter Jackson's "The Hobbit"". 7 December 2010. Retrieved 7 December 2010.