گالادریل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گالادریل
شخصیت جی. آر. آر. تالکین
Lothlorien by Tessa Boronski.jpg
گالادریل جلوی آینه‌اش، اثر تسا بورونسکی، ۲۰۱۱
خالقجی. آر. آر. تالکین
اطلاعاتِ درون‌داستانی
گونهالف
همسرکلبورن
فرزندانکلبریان (همسر الروند)
کتاب(ها)ارباب حلقه‌ها
سیلماریلیون
افسانه‌های ناتمام

گالادریل (انگلیسی: Galadriel) شخصیتی است که توسط جی. آر. آر. تالکین در رشته‌افسانه‌های سرزمین میانی پدید آمد. او در ارباب حلقه‌ها، سیلماریلیون و افسانه‌های ناتمام ظاهر شده‌است. او یک الف سلطنتی از هر دو طایفهٔ نولدور و تله‌ری و نوهٔ هردو پادشاه فینوه و پادشاه اولوه بود. گالادریل در زمان طغیان نولدور یک رهبر بود و در دوران اول مهاجرت خود در والینور حضور داشت. در اواخر اقامت در سرزمین میانه، او با شوهرش کلبورن، حاکم مشترک لوتلورین بود. او در آنجا به بانوی لورین، بانوی گالادریم، بانوی نور، یا بانوی چوب زرین شناخته شد. دخترش کلبریان، همسر الروند و مادر آرون، الادان و الروهیر بود. تالکین گالادریل را «نیرومندترین و منصفانه‌ترین الف‌هایی که در سرزمین میانی باقی مانده‌اند»[T ۱] (پس از مرگ گیل-گالاد) و «بزرگترین زنان الف».[T ۲] توصیف می‌کند.

ترانه‌سرایان مدرن ترانه‌هایی را در مورد گالادریل ساخته‌اند. شعر کوئنیای تالکین به نام "Namárië" توسط دونالد سوان موسیقی متن شده‌است. گالادریل هم در فیلم‌های انیمیشن و هم در لایو اکشن‌ها حضور داشته‌است. در مجموعه فیلم‌های پیتر جکسون، کیت بلانشت او را به تصویر کشیده‌است.[۱]

پانویس

  1. سیلماریلیون، «از حلقه‌های قدرت و عصر سوم»
  2. بازگشت پادشاه، پی‌نوشت بی، «داستان سال‌ها»

منابع

  1. "Torn Exclusive: Cate Blanchett, Ken Stott, Sylvester McCoy, Mikael Persbrandt join cast of Peter Jackson's "The Hobbit"". 7 December 2010. Retrieved 7 December 2010.