پالانتیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پالانتیر
پالانتیر بکار رفته توسط سارومان در ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه ساختهٔ پیتر جکسون
مربوط به ارباب حلقه‌ها
اولین نمایشارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (رمان) (۱۹۵۴)
سازندهجی. آر. آر. تالکین
ژانرخیال‌پردازی
اطلاعات
نوعگوی بلورین
عملکردغیب گویی
دورآگاهی
توانایی‌های ویژهبلور تیرهٔ نابودنشدنی
نهاد مربوطه

پالانتیر (palantír) که جمع آن می‌شود پالانتیری (palantírí) یک ابزار جادوی خیالی در داستان‌های نوشتهٔ تالکین است. نام دیگر پالانتیر، «سنگ جهان بین» است. اما معنی واژهٔ پالانتیر، «دید از دور» یا «آنچه از دور می‌بیند» است. از این ابزار برای مکاتبه یا برای دیدن جاهای دیگر از دور استفاده می‌شود.

ویژگی‌ها

هرگاه کسی به پالانتیر نگاه کند از طریق ذهن می‌تواند با دیگر پالانتیرها یا کسی که ممکن است جای دیگر به یک پالانتیر دیگر نگاه می‌کند ارتباط برقرار کند. افرادی که از قدرت بیشتری برخوردارند می‌توانند از طریق این سنگ جاهای دیگر جهان را ببینند. پالانتیر را الف‌های والینور در غرب ساختند احتمالاً نولدور یا خود فئانور آن را ساخته است. پالانتیرهای بسیاری ساخته شده اما تالکین تنها از هشت مورد آن‌ها نام می‌برد.

پالانتیرها از بلور تیره ساخته شده‌اند، با ابزارهایی که انسان‌ها در دسترس دارند قابل شکستن یا نابودی نیستند و احتمالاً تنها راه از میان بردن آنها آتش کوه نابودی است. بزرگی آنها متفاوت است اما کوچکترین شان ۳۰ سانتیمتر قطر دارد و بزرگترین شان آن قدر بزرگ است که یک مرد بزرگسال نمی‌تواند آن را جابجا کند.[۱] برخی پالانتیرها از جمله سنگ اسگیلیاث و آمون سول توان شنود دیگر سنگ‌ها را داشتند. برای اینکه در سنگ‌های کوچکتر دنیای بیشتری دیده باشد باید آن‌ها را با دست تکان می‌دادند تا زاویهٔ دید تغییر کند. سنگ اصلی در برج آوالونه در تول ارسئا بود اما هیچ جایی ثبت نشده که سنگی از سرزمین میانی توانسته با سنگ اصلی ارتباط برقرار کند.

مایاهایی مانند سائورون می‌توانستند از طریق پالانتیر با افراد ضعیف تر مانند پیپین و احتمالاً سارومان[۲] ارتباط برقرار کنند. طبق گفته‌های گندالف فرای توان سائورون و سارومان است که یک پالانتیر بسازند و سائورون نمی‌تواند کاری کند که پالانتیر دروغ بگوید یا تصویر غیرواقعی نشان دهد. اما می‌تواند کاری کند که تصاویر را به صورت انتخابی و به دلخواه نشان دهد تا بیننده برداشت نادرست داشته باشد.

این سنگ‌ها به عنوان هدیه از سوی الف‌ها به دونداین‌های وفادار نومنور داده شد در دورهٔ دوم الندیل در سفرش به سرزمین میانی آن‌ها را جمع کرد پس از آنکه پادشاهی در تبعید ساخته شد، الندیل سنگ‌ها را در هفت مکان توزیع کرد. چهار سنگ به گاندور و سه سنگ به آرنور فرستاده شد. سنگ‌های آرنور در اِلُستیریون، آمون سول و آنومیناس قرار گرفت و سنگ‌های گاندور در آنگرِنوست (آیزنگارد)، میناس آنور (میناس تیریثاسگیلیاث و میناس ایتیل گذاشته شد.

منابع

  1. J.R.R. Tolkien, Unfinished Tales
  2. J.R.R. Tolkien, The Lord of The Rings Book III: The Two Towers