حلقه یگانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حلقه یگانه
نمایی از حلقه یگانه
اولین نمایشهابیت (رمان)
(1937)
سازندهجی. آر. آر. تالکین
ژانرخیال‌پردازی (گونه هنری)
اطلاعات
نوعMagical ring
عملکردInvisibility
Power augmentation
Will domination
Control over other حلقه‌های قدرت
توانایی‌های ویژهPlain gold ring; glowing inscription appears when ring is placed in flames. can change in size by its own will

در رشته‌افسانه‌های تالکین، حلقهٔ یگانه که به نام‌های حلقهٔ قدرت یا حلقهٔ فرمانروا نیز مشهور است توسط ارباب تاریکی، سائورون، برای سلطه بر سرزمین میانه و مردمش، مخصوصاً الف‌ها ساخته شد. حلقهٔ یگانه در دوران دوم و با هدف احاطه بر حلقه‌های ۱۹ گانه قدرت در آتش کوه هلاکت در سرزمین موردور توسط سائورون ساخته شده و در نهایت پس از نبردها، ماجراها و کشمکش‌های فراوان در سال ۳۰۱۹ دوران سوم حلقه توسط فرودو بگینز به موردور بازگشته و در نهایت به همراه گالوم به آتش کوه هلاکت سقوط کرده و نابود می‌شود. نابودی حلقه سبب نابودی جسم سائورون شده و تنها روح وی باقی می‌ماند که فاقد هرگونه قدرت بازیابی‌ست. در کتاب‌های هابیت، ارباب حلقه‌ها و سیلماریلیون توضیحاتی دربارهٔ تاریخچه و سرانجام حلقه داده شده است.

ظاهر

حلقهٔ یگانه همچون دایرهٔ هندسی دقیقی از طلای خالص است و این ظرافت و خلوص‌اش است که باعث تطمیع دیگران می‌شود. برخلاف حلقه‌های ضعیف‌تر این حلقه هیچ گوهری بر خود نداشت. به نظر می‌رسد که حلقه می‌توانست خود را بزرگ یا کوچک کند و به اندازه دست افراد دربیاید یا به او خیانت کند و از دستش بیرون بلغزد. هویت آن را می‌توان با آزمایش کوچکی تشخیص داد: وقتی حلقه در آتش گرم می‌شود کتیبهٔ زیر که به خط تنگوار و به زبان سیاه موردور است بر رویش نمایان می‌شود که بخشی از شعری در فرهنگ کهن است:

One Ring inscription.svg


حلقه‌ای است از برای حکم راندن، حلقه‌ای است از برای یافتن،
حلقه‌ای است از برای آوردن، و در تاریکی به هم پیوستن.

منابع

  • یگانه&oldid=9588 «مدخل حلقه یگانه» مقدار |نشانی بایگانی= را بررسی کنید (کمک). مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین، والیمار. بایگانی‌شده از یگانه اصلی مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک) در ۲۳ اوت ۲۰۱۱.