حلقه یگانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک طراحی هنری از حلقه یگانه

در رشته‌افسانه‌های تالکین، حلقهٔ یگانه که به نام‌های حلقهٔ قدرت یا حلقهٔ فرمانروا نیز مشهور است توسط ارباب تاریکی، سائورون، برای سلطه بر سرزمین میانه و مردمش، مخصوصاً الف‌ها ساخته شد. حلقهٔ یگانه در دوران دوم و با هدف احاطه بر حلقه‌های ۱۹ گانه قدرت در آتش کوه هلاکت در سرزمین موردور توسط سائورون ساخته شده و در نهایت پس از نبردها، ماجراها و کشمکش‌های فراوان در سال ۳۰۱۹ دوران سوم حلقه توسط فرودو بگینز به موردور بازگشته و در نهایت به همراه گالوم به آتش کوه هلاکت سقوط کرده و نابود می‌شود. نابودی حلقه سبب نابودی جسم سائورون شده و تنها روح وی باقی می‌ماند که فاقد هرگونه قدرت بازیابی‌ست. در کتاب‌های هابیت، ارباب حلقه‌ها و سیلماریلیون توضیحاتی دربارهٔ تاریخچه و سرانجام حلقه داده شده است.

ظاهر[ویرایش]

حلقهٔ یگانه همچون دایرهٔ هندسی دقیقی از طلای خالص است و این ظرافت و خلوص‌اش است که باعث تطمیع دیگران می‌شود. برخلاف حلقه‌های ضعیف‌تر این حلقه هیچ گوهری بر خود نداشت. به نظر می‌رسد که حلقه می‌توانست خود را بزرگ یا کوچک کند و به اندازه دست افراد دربیاید یا به او خیانت کند و از دستش بیرون بلغزد. هویت آن را می‌توان با آزمایش کوچکی تشخیص داد: وقتی حلقه در آتش گرم می‌شود کتیبهٔ زیر که به خط تنگوار و به زبان سیاه موردور است بر رویش نمایان می‌شود که بخشی از شعری در فرهنگ کهن است:

One Ring inscription.svg


حلقه‌ای است از برای حکم راندن، حلقه‌ای است از برای یافتن،
حلقه‌ای است از برای آوردن، و در تاریکی به هم پیوستن.

منابع[ویرایش]

  • یگانه&oldid=9588 «مدخل حلقه یگانه» مقدار |نشانی بایگانی= را بررسی کنید (کمک). مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین، والیمار. بایگانی‌شده از یگانه اصلی مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک) در ۲۳ اوت ۲۰۱۱.