میدان یادآوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میدان یادآوران
میدان یادآوران در ایران قرار گرفته‌است
میدان یادآوران
محل میدان یادآوران
کشورایران
مکاناهواز
خشکی/دریاییخشکی
مختصات۳۰°۳۵′شمالی ۴۸°۰۱′شرقی / ۳۰٫۵۹°شمالی ۴۸٫۰۲°شرقی / 30.59; 48.02
متصدی (ها)شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب
شرکاءشرکت ملی نفت ایران
پیمانکار(ان)ساینوپک
تاریخچه میدان
اکتشاف۲۰۰۰
تولید میدان
تولید کنونی نفت۱۶٬۰۰۰ بشکه در روز (~خطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظار×۱۰خطای عبارت: عملگر < دور از انتظار t/a)
نفت درجای برآورد شده۱۷٬۰۰۰ میلیون بشکه (~خطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظار×۱۰خطای عبارت: عملگر < دور از انتظار t)
نفت قابل برداشت۳٬۰۰۰ میلیون بشکه (~خطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظار×۱۰خطای عبارت: عملگر < دور از انتظار t)
سازندهای تولیدیسروک
فهلیان

مختصات: ۳۰°۵۹′۱۸″شمالی ۴۸°۰۲′۳۲″شرقی / ۳۰٫۹۸۸۳۵۲°شمالی ۴۸٫۰۴۲۳۵۵°شرقی / 30.988352; 48.042355

میدان یادآوران، از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان خوزستان در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اهواز و شمال خرمشهر، واقع شده‌است. ابعاد میدان ۱۵ در ۴۵ کیلومتر است. حجم نفت درجای این میدان نفتی ۱۷ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.

میدان یادآوران در مجاورت میدان سنباد که یکی از میدان‌های نفتی عراق است قرار دارد. از این میدان دو نوع نفت سنگین و نفت سبک به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید می‌شود. بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، تا انتهای سال ۱۳۸۹ بهره‌برداری از لایه فهلیان از طریق ۸ حلقه چاه با تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه آغاز خواهد شد. نفت استخراج شده به دارخوین منتقل می‌شود.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

میدان یادآوران از ترکیب دو میدان (تاقدیس) حسینیه و کوشک تشکیل شده‌است. تاقدیس حسینیه در ناحیه دزفول شمالی در مجاورت و به موازات خط مرزی و مشترک بین ایران و عراق و چاه حسینیه به فاصله ۲۱ کیلومتری شمال غربی چاه دارخوین – ۲ و حدود ۵/۳۴ کیلومتری شمال غرب چاه خرمشهر – ۱ و حدود ۳۰ کیلومتری جنوب چاه کوشک – ۱ واقع شده‌است. تاقدیس کوشک در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب غرب ساختمان جفیر و ۲۲ کیلومتری جنوب شرق ساختمان آزادگان و ۸۰ کیلومتری جنوب غرب اهواز نزدیک مرز ایران و عراق قرار دارد. امتداد آن شمال غرب – جنوب شرقی می‌باشد.

وضعیت زمین‌شناسی[ویرایش]

تاقدیس یادآوران در سطح زمین فاقد رخنمون بوده و ساختاری است که به وسیلهٔ برداشتهای ژئوفیزیکی اکتشاف شده‌است. تاقدیس حسینیه در امتداد ساختمان‌های دارخوین، خرمشهر و آزادگان دارای روند شمالی – جنوبی می‌باشد. این تاقدیس بر روی افق‌های سروک و فهلیان با بستگی‌های افقی به ترتیب ۱۴۰-۸۴ و ۲۵۶-۸۰ کیلومتر مربع و بستگی قائم ۵۰ و ۹۰ متر با توجه به نقشه‌های عمقی ژئوفیزیکی می‌باشد و با توجه به نقشه‌های لرزه نگاری تاقدیس کوشک در افق سروک دارای بستگی افقی ۷۲ کیلومتر مربع و بستگی قائم ۵۵ متر می‌باشد همچنین بستگی افقی و قائم بر روی افق فهلیان به ترتیب ۲۲ کیلومتر مربع و ۲۰ متر بر آورد گردیده‌است.

ذخیره و تولید[ویرایش]

میزان ذخیره درجای این میدان بیش از ۱۷ میلیارد بشکه (۷/۲ کیلومتر مکعب) و مقدار ذخیره قابل بازیافت نیز ۳ میلیارد بشکه (۵/۰ کیلومتر مکعب) تخمین زده شده‌است. پیش‌بینی شده‌است روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه نفت از این میدان قابل استحصال باشد.

تاریخچه اکتشاف[ویرایش]

تاقدیس حسینیه بدون هیچگونه رخنمونی در سطح زمین با عملیات لرزه نگاری در سال ۱۳۵۷ مشخص و محرز گردید. اولین لرزه نگاری در منطقه در سال ۱۳۷۵ انجام شده و در سال ۱۳۷۹ اکتشافی صورت گرفت. در سال ۸۱ میدان نفتی حسینیه با ۵/۱ میلیارد بشکه ذخایر تثبیت شد و با ادامه اکتشاف مشخص گردید که فاصله بین دو میدان نفتی کوشک و حسینیه نیز مخزن نفت است. بینابین میادین کوشک و حسینیه فاصله‌ای است که ظاهراً محل مخزن جدید است. مجموع میادین کوشک و حسینیه و حد فاصل تازه کشف شده بین این دو میدان به نام «یادآوران» تغییر نام داد. حفر اولین چاه اکتشافی حسینیه در سال ۱۳۸۰ به پایان رسید و تا کنون ۴ حلقه چاه در آن حفاری شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • حفاری همزمان دو حلقه چاه در میدان نفتی یادآوران صباایران
  • «جزئیاتی از مناقشه ایران و عراق بر سر میادین نفتی». روزنامه ابتکار. ۱۵ دی ۱۳۸۸. ص. ایران و جهان. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۰.