پرش به محتوا

مردم‌سالاری مشورتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مردم‌سالاری مشورتی یا مردم‌سالاری گفتگویی، نوعی از دموکراسی است که استدلال و گفتگو در مرکزیت تصمیم‌سازی آن قرار دارد. این نوع از دموکراسی از تصمیم‌گیری بر اساس اجماع و رای اکثریت بهره می‌گیرد. تفاوت اصلی میان دموکراسی مشورتی و انواع سنتی دموکراسی این است که در دموکراسی مشورتی گفتگو و مشورت و نه صرف رای دادن مرجع مشروعیت برای قوانین است.

اگرچه معمولا دموکراسی مشورتی را ترکیبی از دموکراسی نیابتی و دموکراسی مستقیم می‌دانند، ارتباط میان این مفاهیم همچنان مورد بحث است. [۱] اصطلاح دموکراسی مشورتی توسط جوزف بزت در کتابی با عنوان «دموکراسی مشارکتی: اصل اکثریت در حکومت جمهوری» ابداع شد.[۲] ریشه‌های دموکراسی مشورتی به ارسطو و درک او از سیاست برمی‌گردد؛ با این حال آثار فیلسوف آلمانی یورگن هابرماس در مورد منطق ارتباطی و فضای عمومی از جمله آثار اصلی در این حوزه به شمار می‌رود.[۳]

کتاب‌شناسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Landemore, HÉLÈNE (2017). "Deliberative Democracy as Open, Not ( Just) Representative Democracy". Dædalus, the Journal of the American Academy of Arts & Sciences.
  2. «Wayback Machine» (PDF). web.archive.org. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۳ اكتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در 2022-07-15. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
  3. For a brief overview of the roots and different streams of deliberative democracy, see Ercan, S.A. (2014) 'Deliberative democracy', in: D. Phillips (ed.), Encyclopedia of educational theory and philosophy. Thousand Oaks, CA: SAGE Publications, pp.214-216 http://www.sagepub.com/books/Book238016