محسن وزوایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محسن وزوایی
محل تولد تهران
تاریخ تولد پنجم مرداد ۱۳۳۹
تاریخ درگذشت دهم اردیبهشت ۱۳۶۱
تابعیت ایرانی
جنگ‌ها جنگ ایران و عراق
عملیات‌های مهم عملیات فتح‌المبین
عملیات الی بیت‌المقدس

محسن وزوایی در ۵ مرداد ماه ۱۳۳۹ در تهران متولد شد. او پس از اتمام دوره ابتدائی دوره متوسطه را در دبیرستان دکتر هشترودی به پایان رساند و در سال ۱۳۵۵ به دانشگاه راه یافت و در رشته شیمی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل شد.[۱] وزوایی با تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه به این انجمن پیوست.

دوران انقلاب[ویرایش]

با پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ و تشکیل جهاد سازندگی وی به عضویت این جهاد درآمد و راهی لرستان شد.[۲] او در تسخیر سفارت آمریکا در تهران مشارکت داشت و با داشتن تسلط به زبان انگلیسی، در نقش سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام در دوران اشغال سفارت ظاهر شد.[۲] وی جزو دانشجویان پیرو خط امام بود.

مسئولیت‌ها[ویرایش]

با تشکیل سپاه به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آمد و مدتی به عنوان فرمانده مخابرات سپاه و بعداً، سرپرستی واحد اطلاعات عملیات فعالیت کرد.

وی به دنبال حمله عراق به ایران داوطلبانه به جبهه غرب عزیمت می‌کند [نیازمند منبع] و به عنوان فرمانده گردان نهم مسئولیت محور تنگ کورک تا حد فاصل تنگ حاجیان را به عهده گرفت.

در اردیبهشت ۱۳۶۰ طرح آزادسازی ارتفاعات بازی دراز در دستور کار قرار می‌گیرد و در این رابطه با خلبان علی‌اکبر شیرودی همکاری کرد. وزوایی در طول جنگ در عملیات‌های متعدد با مسئولیت‌های گوناگون حضور داشت. در ۲۰ آذر ۶۰ در عملیات مطلع الفجر، فرمانده عملیات بود. در سال اسفند سال ۱۳۶۰ فرمانده گردان حبیب بن مظاهر تیپ تازه تأسیس محمد رسول‌الله می‌شود که در عملیات فتح المبین این گردان نوک عملیات بود. با تأسیس تیپ ۱۰ سیدالشهدا فرمانده این تیپ شد. تیپ ۱۰ سیدالشهدا در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۱ وارد عملیات بیت‌المقدس شده و با تیپ حضرت رسول ادغام می‌شوند. وزوایی فرماندهی محور اصلی را عهده‌دار شد.

مرگ[ویرایش]

محسن وزوایی در ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ در عملیات الی بیت‌المقدس هنگام هدایت نیروهایش بر اثر اصابت گلوله و ترکش از ناحیه ران کشته شد. لحظه کشته شدن و ادغام تیپ ۱۰ سیدالشهدا و تیپ حضرت رسول در فیلم ایستاده در غبار به تصویر کشیده شده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. گلعلی بابایی، حسین بهزاد، همپای صاعقه (کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله، جلد اول)، چاپ۴، ویراسته دوم، ص۸۱۳
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ گلعلی بابایی، حسین بهزاد، همپای صاعقه (کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله، جلد اول)، چاپ۴، ویراسته دوم، ص۸۱۴

منابع[ویرایش]

  • ققنوس فاتح - زندگی‌نامه محسن وزوایی[کدام صفحه؟]
  • عقابان بازی دراز - زندگی نامهٔ محسن وزوائی و غلام علی پیچک[کدام صفحه؟]