پرش به محتوا

مجادله گرمایش جهانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه تغییر دما در جهان
key to above map of temperature changes
نقشه آنومالی میانگین دمای خشکی-اقیانوس جهانی از ۱۸۸۰-۲۰۱۱، نسبت به میانگین ۱۹۵۱-۱۹۸۰ را نشان می‌دهد شدیدترین گرمایش در شمالگان بود.. Source: رصدخانه زمین ناسا[۱]
refer to caption
انتشار گازهای کربن دیوکسید. Image source: Skeptical Science.

مجادله گرمایش جهانی مباحثهٔ عمومی در این باره است که گرمایش جهانی در حال رخ دادن هست یا نه، چه قدر در زمان مدرن رخ داده، چه چیزهایی را موجب شده، اثراتش چه خواهد بود، این که آیا برای کاهش آن باید اقدامی کرد، و این که اگر چنین است آن اقدام چه باید باشد. در انتشارات علمی، اجماعی قوی وجود دارد که دمای جهانی در دهه‌های اخیر زیاد شده‌اند و این که این روند به طور عمده توسط انتشار گازهای گلخانه‌ای به دست انسان رخ داده است.[۲] هیچ جامعه علمی ملی یا بین‌المللی با این نظر مخالفتی ندارد،[۳] گرچه اندک سازمان‌های جهانی هستند که موضعی تایید کننده در این خصوص ندارند.

مناقشه در خصوص واقعیت‌های کلیدی علمی گرمایش جهانی امروزه بیشتر در رسانه‌های مردمی تا انتشارات علمی، که این مسایل در آنجا حل شده تلقی می‌شود و در آمریکا تا سایر نقاط جهان رایج است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

https://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming_skeptic

  1. 2009 Ends Warmest Decade on Record. NASA Earth Observatory Image of the Day, 22 January 2010.
  2. «Climate Change 2013 The Physical Science Basis» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۲ اكتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 20 (کمک); تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
  3. «Petroleum geologists' award to novelist Crichton is inappropriate».