احیای جنگل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک قطعه زمین بازجنگل‌کاری‌شده ۱۵ ساله
یک درخت‌زار ۲۱ ساله صنوبر قرمز در انتاریو جنوبی

احیای جنگل یا بازجنگل‌کاری (به انگلیسی: Reforestation) فرایندِ طبیعی یا عمدی کاشت و بازیابیی جنگل و بیشه‌زارهایی است که تماماً از راهِ جنگل‌زدایی از جا کنده شده‌اند.[۱]

بازجنگل‌کاری می‌تواند با افزایشِ کیفیتِ هوا به کاهشِ آلودگیِ زیستگاههای انسانی و اکوسیستم کمک کند و از فرایندِ گرمایش جهانی بکاهد.

جنگل‌کاری را می‌توان برای خنثی کردن و اصلاح اثرات جنگل‌زدایی و بهبود کیفیت زندگی انسان از طریق جذب آلودگی و گرد و غبار از هوا، بازسازی زیستگاه‌ها و اکوسیستم‌های طبیعی، کاهش گرمایش جهانی از طریق جداسازی زیستی دی اکسید کربن اتمسفر[۲] و برداشت برای منابع، به ویژه چوب، و همچنین محصولات جنگلی غیر‌چوبی استفاده کرد. از آغاز قرن بیست و یکم، توجه زیادی به احیای جنگل‌ها به عنوان تکنیکی برای کاهش تغییرات آب و هوایی به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای انجام آن شده است.[۳][۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • جنگل‌زدایی

پانویس[ویرایش]

  1. "Reforestation - Definitions from Dictionary.com". dictionary.reference.com. Retrieved 2008-04-27.
  2. Gillis، Justin (۲۰۱۶-۰۵-۱۶). «In Latin America, Forests May Rise to Challenge of Carbon Dioxide» (به انگلیسی). The New York Times. شاپا 0362-4331. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۳-۰۸.
  3. «Planting Billions of Trees Is the 'Best Climate Change Solution Available Today,' Study Finds». EcoWatch (به انگلیسی). ۲۰۱۹-۰۷-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۳-۰۸.
  4. Welle (www.dw.com)، Deutsche. «Planting 1 trillion trees could stop climate change, argues study | DW | 04.07.2019». DW.COM (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۳-۰۸.

خوانشِ بیشتر[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]